Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Radoslaw - специалист
Добре,това термостати във всяка стая ли са?И всеки управлява,трипътен вентил ,така ли е или се лъжа?
milenskior - специалист
fox_vt написа:
Не четете май май :-D На четирите изхода за зоновите вентили се подава 230V напрежение с което се задейства вентила,разбира се той трябва да е за такова напрежение.Иначе за алгоритъма на работа веоятно е по метода на филма.
Абе чета аз и разбрах че на изходите за зоновите вентили се подава 230 волта, но не се разбира преди достигане на зададената температура или след като я достигне.
Не че това е толкова от значение, защото има задвижки които са отворени без напрежение и съответно затворени без напрежение.
По интересното е за мен някой ако е имал действително досег с такова животно каква му е логиката за управление на контакта за котела.
Все си мисля че ще е такава както каза филма(за да изключи котела трябва да се задействани всички термостати), но знае ли човек.
hr.hristov57 - специалист
" Но по принцип ми е интересно да разбера алгоритъма на работа на този термостат, защото от упътването не се разбира точно как управлява котела."
Milenskior, този термостат е предназначен за регулиране на температурата чрез ел.задижки в 4 отделни зони,като в комплекта са включени 2 бр. предаватели,а останалите 2 са опция, но в сгради с централо топлоснабдяване. Ти не можеш да го използваш хем за рег. на температурата в две зони, хем да упавлява котела/горелката. По скоро схемата на Филматопло е подходяща- с два обикновени термостата + две релета в паралел, но трябва да намериш место за втора задвижка. Успех!

ПП. Ти нали си с Грейко, защо не е оставиш да си работи по температура- нали може?
milenskior - специалист
Да с Грейко съм и съм с термоглави, но с термостата мисля че ще реализирам икономия на пелети като програмирам различна температура в различните часове на деня. Другия вариант е с електронни глави, но ще е по-скъпо.
Иначе за термостата ми е ясно.С комплекта може да се регулира температурата на две стаи или два етажа независимо един от друг с един котел.Когато се достигне температурата на етаж или стая се затваря задвижка и така се спира топлото.Когато всички задвижки затворят се спира и котела.В момента в който се отвори задвижка се пали котела. Дори има функциа за забавено стартиране на котела ако няма от къде да циркулира вода докато отвори задвижката.
Така според мен би трябвало да работи но искам да се уверя.
Схемата на филма е идентична но излиза повече като пари.
Radoslaw - специалист
Малко повече за възможностите на схемата;

експлоатация на 3-пътен / 4-пътен вентил и миксер (етаж) помпата
добавянето на два разширителни модули позволява да се поддържа до пет отоплителни кръга
milenskior - специалист
И така колеги след дълго умуване вече съм поръчал многозоновия стаен термостат и го чакам утре да пристигне.
Първоначално ще реализирам 2 отоплителни кръга(хол,спалня на втория етаж и пристройката), а в последствие ще купя още два термостата и ще направя още два кръга(кухня и детска).
За целта ще ми трябват няколко (5 бр.) термозадвижки, които мисля да монтирам директно на термоглавите.
Въпроса ми е от къде да търся по-евтини такива, че гледам в нета са на цени от 42-48 лв?
milenskior - специалист
И така термостата пристигна и логиката му на работа е точно такава каквато очаквах.
На изходите за зонови вентили излиза 220 волта, когато температурата в стаята е по-ниска от зададената.
Управляващия контакт за котела е затворен докато не се изключат всички зонови вентили. Демек докато някоя зона се нуждае от топло котела работи. В момента в който всички 4 зони си достигнат температурата и се затворят задвижките се гаси и котела.
Днес си поръчах и задвижки и през почивните дни ще майсторя.
Лошото при мен е че инсталацията е направена така че е невъзможно да се разделят зоните от котелното и затова съм решил да слагам задвижките направо на радиаторите на мястото на термоглавите(ще опъвам доста кабели, но това не е проблем).
Само на едната зона ще мога да сложа задвижка за 3 радиатора, но ще трябва да бъде на тръбата на връщащата вода, но това не би трябвало да е проблем според мен само да си спазя посоката на водата.
Имам едно питане обаче. Понеже тръбата ми там е 3/4 и мога да си взема вентил 3/4, но има и 1 цол. Та има ли разлика между двата в клапанчето което спира, защото се притеснявам дали няма да дроселирам много потока с един клапан за 3 радиатора?
Ако клапанчетата и съответно отворите са различни(според мен трябва да са) при 3/4 и 1 цол то тогава ще сложа 1 цол да е по-малко дроселирането.
milenskior - специалист
milenskior написа:
Имам едно питане обаче. Понеже тръбата ми там е 3/4 и мога да си взема вентил 3/4, но има и 1 цол. Та има ли разлика между двата в клапанчето което спира, защото се притеснявам дали няма да дроселирам много потока с един клапан за 3 радиатора?
Ако клапанчетата и съответно отворите са различни(според мен трябва да са) при 3/4 и 1 цол то тогава ще сложа 1 цол да е по-малко дроселирането.
Колеги никой ли не знае нещо по въпроса?
filmatoplo - майстор
Имам разлика,сложи1 цол
milenskior - специалист
filmatoplo написа:
Имам разлика,сложи1 цол
Благодаря за съвета.

Тема "Въпрос за многозонов стаен термостат?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: