Най - вълнуващия въпрос зимно време.
milenskior - специалист
Понеже отоплявам два етажа от къща(по скоро етаж и пристройка) няма как да сложа стаен термостат, тъй като на единия етаж може да е топло, но на другия не, а и радиаторите са слагани на времето както е паднало, тъй че са доста преоразмерени, затова се заинтересувах от многозоновите стайни термостати.
Питането ми конкретно е за COMPUTHERM Q8RF.
Прочетох упътването и не ми стана ясен принципа на работа и управлението на ел. задвижките и котела.
При мен има възможност да сложа вентил с ел. задвижка на кръга с радиатори на единия етаж(пристройката), но на другия не.
При това положение ако термостата на пристройката подаде команда то ще се затвори задвижката, но дали ще спре и котела или ще продължи да работи докато не постъпи сигнал и от другия термостат на етажа?
Изобщо какво е условието да спре котела? Да има сигнал и от двата термостата или само от един?
plamen_peev - специалист
Е колега ти сега хвърли бомбата :-D
Ей сега ще почнат споровете за стайни термостати и термо глави и т.н. които вече се водят в една друга тема и отговор може и да не получиш. :?

Защо ти е многозонов термостат щом не можеш да управляваш задвижки и на двата етажа.
Вземи си нормален за етажа със задвижката, а другия, тъй като водата (топлото) ще върви постоянно според мен става регулацията с термоглави на всеки радиатор. Тоест комбинирана регулация.
Сега остава да чакаш корифеите да си кажат мнението.
milenskior - специалист
Ами то и така може да стане в края на краищата.
Аз в момента съм наредил термоглави почти навсякъде. Оставил съм 2 радиатора в коридора и двата бойлера директно.
Обаче на единия етаж(в пристройката) живеят родителите ми, които вече са на години, та с тях няма оправия.
Веднъж радиатора бил изстинал, после било много топло. На мога да и обясня че термоглавата не е кран и не е нужно постоянно да я въртят.
Единия вариант е да сложа термостат при тях от който да си избират температурата и той да управлява ел. задвижка за техния кръг(това е възможно), а другия е да и наредя на техните радиатори електронни термоглави за да не могат да ги барат.
Но по принцип ми е интересно да разбера алгоритъма на работа на този термостат, защото от упътването не се разбира точно как управлява котела.
filmatoplo - майстор
СъщаТа логика съм постигал като съм си го правил аз управлението с отделни компоненти -термостати и релета , излиза скъпо , колко струва Ку8 .Та моята логика бе тази предполагам и на Ку8 - всеки предавател където се намира по етажите ми дава сигнал за стоп на помпа или зонов вентил , същевременно всеки краен контакт в паралел прекъсва и верига към горелката , и ако имам 2 стайни термостата които прекъсват веригата на помпа и зонов вентил , то горелката ми спира чак тогава когато и двата стайни термостата са подали сигнал за стоп .Или с други думи казано -работи си системата и единия термостат изключи -спира си само неговата зона горелката остава да работи заедно с другата зона която не подала стоп , ако и тя подаде стоп тогава хем зоната се изключва като помпа или вентил хем и се прекъсва връзката към горелката .Ако някой от стайните термостати даде отново сигнал за старт се активира зоната на помпа или вентил , но и се включва и горелката -другата зона в паралел може и тя да се включи когато си поиска и в паралел е включена втори път контакт към горелката -две реленца в паралел .Кой разбрал разбрал , аз така го правя -дано и компютерм са го измисли така .
milenskior - специалист
COMPUTHERM Q8RF струва 165 лв. с 2 предавателя(термостата) но може да се включат още 2 към приемника.
И според мен логиката трябва да е такава, но знам ли.Никъде не е описано в инструкцията.
Също така не е описано при задействане на зона към задвижката се подава напрежение или се прекъсва, но това не е толкова важно.
filmatoplo - майстор
Без пари , по пътя на логиката след като стайния термостат е подал сигнал че някъде е достигнала зададена температурата -контакта се разединява тоест се прекъсва , и това прекъсване на верига е от независим контакт -така мисля .По принцип контактите трябва да са независими без напрежение -но в случая не знам , това бързо може да се провери .
filmatoplo - майстор
Като разгледах схемата , на изходите за вентили има напрежение защото са отбелязани с L1 L2 и N1 N2 а контактите за горелката или котела с NO COM .
fox_vt - майстор
Не четете май май :-D На четирите изхода за зоновите вентили се подава 230V напрежение с което се задейства вентила,разбира се той трябва да е за такова напрежение.Иначе за алгоритъма на работа веоятно е по метода на филма.
Radoslaw - специалист
[attachment=0]eco_SCHEMAT.png[/attachment

Филме,това за което говориш ,нещо такова ли е?Отдавна ми беше попаднала тази схема и мисля че сега е времето да я покажа

Прикачен файл

eco_SCHEMAT.png
filmatoplo - майстор
:prayer: Този контрол го говоря вече поне 7 години тука , но не съм имал снимка на куп да покажа със всичките му вентили задвижки , датчици по външна и вътрешна температура .Имам го правено 1-2 пъти , само дето аз си правя таблата от отделни компоненти и материали ел и от Интиел .

Тема "Въпрос за многозонов стаен термостат?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: