• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ole4ko - специалист
Здравейте колеги мераклии ! Пише ви Олег от Костинброд (млад ентусиаст :) Направих си къща преди няколко години. Това лято смогнах да направя изолация ( 10 см ЕПС ) Вече се нанесох но идва проблема с отоплението. Направих подово отопление от тръбите с алуминиева вложка 16мм. Под тях фибран 3 см както и цокал от фибран. Замаска 4-5 см, а отгоре гранитогрес. Прибрах тръбите в едно колекторно табло в коридора. Става въпрос за четири отделни кръга по 76-82 метра. Към таблото съм оставил дупка за мазето където ще е уреда за самото отопление. Бих искал да питам на какво да се отоплявам сега. Понеже живея сам на първия етаж, а мазето и втория са необитаеми за момента. Искам да сложа нещо временно да видя как ще се справям с подовото за да знам как да действам за горните етажи понеже си правя всичко сам. Дадоха ми съвет Ел. котле или котле на дърва и въглища или системата към бойлера? Искам да взема мерки понеже застудя, а сега се топля на някакви духалки ама... баня студена, коридор също.. а хол от 40 кв. м. не се топли туко така. Ако взема някакво котле 12-14 киловата на дърва и го сложа в мазето вържа кръговете ще го бъде ли ... и как ?

Прикачен файл

SL388187.JPG

Прикачен файл

SL388369.JPG
kuuuuuul - майстор
Справил си се идеално с подовото,каквото и котле да избереш ще ти върши работа.Идеалния вариант е с термо помпа защото отоплението ще ти е нискотемпературно.Най-евтино ще ти е на дърва.Всичко е въпрос на финанси.Щом сега си с духалки,дори и ел.котле ще е по добре.
Ole4ko - специалист
Ако сложа котле на дърва и въглища как да регулирам температурата на водата влизаща в кръговете? С обикновенна помпа Уило ще се получи ли или трябва специална за самото подово отопление ?
kuuuuuul - майстор
Малко информация си дал :? само подово ли е или имаш и радиатори,ако е само подово и си на дърва става по сложно,може би ще трябва буферен съд,нещата не са толкова прости трябва да се сметне колко KW,ще ти трябват.Ако ти се експерементира почни с ел.котле и като установиш колко КВ са ти нужни ще мислиш за нещо по икономично.Прочети още за подовите отоплния има доста изписано.
Ole4ko - специалист
На първия етаж имам само подово без радиатори. Втория етаж не е пипан още и мазето също. Искам да видя дали ще се справя само с подово и бойлер към камината, че за напред да знам какво да правя с другите стаи. Иначе разположението на първия етаж е - 40 кв. м. хол с кухня 10 кв. м. коридор, 6 кв. баня. на 247-8 височина с изолация на пода и тавана + външна изолация. Кръговете са 4 на брой - три в хола и един общ в коридора и банята (всеки около 80 м) ако не се получи с подовото ще пусна тръби за радиатори - директно в мазето от хола. Дали ако взема камина с водна риза около 12 киловата + помпа три степенна уило дали ще се справя.
Ole4ko - специалист
Консултирах се със специалист. Офертата - Връзва ми таблото и ми дава котле на ток (6 киловата) за месец два, ако съм доволен ще ми го продаде за 100-200 лв ако не го връщам. На 40-45 градуса да топля вода с котле 6 киловата за 4 кръга по 80 метра ще му смогна ли на сметки за ток ? :)
kuuuuuul - майстор
Офертата не е лоша,така ще разбереш най добре какви са ти нуждите и да си избереш вид отопление.(това ще ти е най скъпия вариант)В момента аз отоплявам с ТП-та около 170м2 с 35-37гр на водата и разхода ми средно е 1.5кв на час.
Ole4ko - специалист
Аз за 60 кв.м. помещение с тези 4 кръга се стопля и отида около 150лв на месец за отопление скоро няма да правя реформи докато не стегна втория етаж... ама чета в нета някви неща за котлета на ток от 6 киловата, че стигат до суми от 250 лв, но на радиатори... Тръгвам на тъмно в джунглата, но какво пък защо не за месец два... :)
filmatoplo - майстор
Колко ще гори 6-10 лв на ден :? :) .
шоп - майстор
Не си написал 60 квадратни метра, които ще отопляваш как си ги изолирал към плочата на вторият етаж. Там има ли замазка с 3 см фибран?

ако има загубите ще са ти по-малки и ще можеш да се грееш и на ток. Няма да ти е евтино, все пак не е климатик или термопомпа, а нагревател.

Иначе 6 кв мошност на източника са си 6 кв без значение дали си с подово или с радиатори :-D
  • 1
  • 2

Тема "Отопление за къща - въпросче...та? :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: