Най - вълнуващия въпрос зимно време.
StanZ - специалист
Не мисля че термопомпите са екзотика, по скоро трудно пробиват на нашия пазар, но за политиците си прав. Колега Energyx, торсионни генератори ... това вече звучи екзотично и мисля да го прескоча. Сега сериозно, твърдо, пелети или термопомпа!!? Последното ги бях изключил още преди две години заради цената. Доста материали бях изчел, но цената не ми допадна ... но тия дни пак се разрових (заради вас :) ) и се оказа че не е чак толкова повече от другите варианти. В едно съм сигурен .. подово ще е! Но квадратурата не е малка и си мисля че няма да може да се направи система на самотек и в случай на спиране на тока пак навлизаме в екзотиката. Обмислям вариант да си направя и една 'суха' камина в дневната на 1ви етаж и комина да минава през спалнята на втория ,... това като вариант когато спре тока.

Котел на твърдо - има голямо предимство заради цената. Но ще си иска буфер заради подовото, ежедневни грижи и склад за горивото който още нямам(и там пари). Без претенции да съм точен сметките си на сезон ще харча около 1200лв
Котел на пелети - цената на котела е почти колкото термопомпата ... тук няма серпентина заровена в двора и се влагат малко по малко пари. За отоплителния сезон (тук без личен опит само от прочетеното форумите и от няколко приятели които са на пелети) си правя изводи рябват около 1500-2000лв на сезон.
Термопомпа вода-вода - Коефициента не се променя през цялата година (над 4) за разлика от въздух-вода където при -20 приближава по скоро единица. За отоплителния сезон намирам инфо само по форумите тук-там от хора с такива инсталации. Ако се вярва би трябвало да не давам повече от 150-200лв на месец или 5 месеца по 200=1000лв Това само предположения.

Може и да бъркам някъде със сметките ... има го този момент
А като отворихте темата за тока, дали генератор може да смогне за ден вда?!
galin56 - специалист
Във България най-удачните и най-разпространените варианти за централно отопление на къщи са два: с котел на газ или котел на твърдо гориво. Със газ е по-скъпо, но всичко е автоматизирано, на твърдо гориво по-евтино, но има нужда от постоянно обслужване(или поне през няколко часа проверка). Комфорта от самото отопление и при двата варианта еднакъв и възможно най-добър. Така, че ако можеш да си позволиш някой друг лев на месец в повече вкарвай газ, ако нямаш много добри доходи вкарвай котела на твърдо и това е. Какво се вкарвате във филми и размисли със термопомпи, пелети, генератори и т.н.
Svezar - специалист
galin56 написа:
Така, че ако можеш да си позволиш някой друг лев на месец в повече вкарвай газ,
Само дето този "лев на месец" е с много нули-лично наблюдение и споделена информация от други ползващи газ,особено пък за цяла къща [-X ,да е някое апартаментче 80 квадрата дето и комшиите помагат ОК,ама къща...свЕт ще му се извие от сметката !
galin56 - специалист
То, че е по-скъпо, по-скъпо е за това съм писал ако има добри доходи. Но пък готвенето и топлата вода на газ са възможно най-икономични и целогодишни. Така, че има си и плюсове, а при тази добра изолация и 100-те квадрата(които едва ли ще трябва да се топлят всичките постоянно и едновременно) няма да е толкова космическа сметката или по-скъпа сравнена с другите варианти(освен с котела на твърдо).
Ruseff - специалист
Не е екзотика термопомпата,просто си иска подходящия климат,изолация над 10 см. и не знам колко камерна дограма..С една дума пасивна къща,и не суров климат.Като сложим и цената,и на електроенергията после,става малко неприятно.Неслучайно и хора с добри финансови възможности не се хвърлят на подобни съоръжения.Не знам защо колегата слага и пелетите в тая категория,без да ангажирам мнения,считам,че отоплението на пелети има бъдеще,и не е кой знае колко по-скъпо от дървата,а в някои случаи даже е и по-евтино.
joro_vn - специалист
Пелети.
Дърва и въглища е хамалогия и мръсотия плюс място за съхранение.
Освен това КПД е много съмнително, особено при мокри дърва и калпави въглища.
Газта е скъпа.
Тока- днес НЕК казаха че купуват тока на 20 стотинки, а го продават на 12.5. Значи утре вдругиден за крайния потребител ще стане 30 стотинки и нагоре.
Термопомпа вода-вода е добро, ако има вода.
Вода-земя е скъпо - тръби и много копане.
Термопомпа вода-въздух е добре при температури над нулата. Под нулата пада КПД /КОП/ и често спира за размразяване, което пак е разход. / и спира да топли докато размразява/.
Те и пелетите ще поскъпнат с тока, но не чак толкова.
Ако имате огняр да бъхта за без пари, все пак най евтино са дървата.
Energyx - специалист
Да се изчака още-втечнен американски газ ще се развозва с шлепове по Дунава, или някоя шистова тръбичка от Добруджа или от хъба край Варна :-D
Но чакай ясни знаци и силни сигнали :x
sonofsyn - специалист
заложи на по добра изолация ти си от русенско
аз от горна оряховица
температурите и мъглите ни са съизмерими
най яко е ТП вода въздух, другите не са много сигурни
и трябва яко копане
моята изолация е 12см графитен неопор + 10см фибран при основата
2 зими на ток не става
сега с каминка ама сутрин не е комфортно
остава чисто и автоматизирано
котел камина на пелети
kuuuuuul - майстор
От моя скромен опит стигнах до следните изводи.Подовото отопление е задължително,но е желателно да се комбинира и с радиатори,ТП също я комбинираш с едно котле на дърва(втора употреба).Как харчи ТП въздух-вода може да видиш тук viewtopic.php?f=23&t=40532 .В момента мъглата и тем. около 0гр са най неблагоприятните условия за ТП през ноща за 8ч(22:00 до 6:00) изхарчи 19кв=2.24лв или 2.38кв/ч=0.28лв/ч температурата в стаите 21гр през деня (защото съм си във вкъщи) запалих котела на дърва.Предполагам че теб ще те устрои ТП около 12кв и котел около 18кв
StanZ - специалист
До тук знам и сигурно е, че ще има подово на 1ви етаж. Мисля освен това да сложа конвектори в дневната(хол+кухня), едната спалня и спалнята на 2ри етаж. Ще помагат евентуално и през зимата ако пода не смогва, но ги искам повече заради летните жеги да ме охлаждат. Подово на втория не мисля че е нужно. И аз си мислех че около 12 кw ще са достатъчни, но ще се консултирам със фирма като му дойде времето.

Темата отиде малко към "С какво да се топлим". Лошо няма,а и може и на други да им е полезно .. които все още не са решили кое, как и защо. От това което четох последно време разбрах, че трябва да съм или на твърдо (дърва/въглища) или на пелети/ТП. Пелети/ТП ги слагам на кантар заради цената. Първи вариант е ясен за мен (двърдо), най изгодно и може би на там ще се ориентирам. Но искам да разчепкаме малко втори вариант (пелети/ТП) ... по скоро като разход, защото инвестицията при двете е сходна ... почти. Който може да помага на намерим истината :)

Тема "Проект 'Топло' - Обект Еднофамина къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: