Най - вълнуващия въпрос зимно време.
StanZ - специалист
Здравейте,
Тази година и аз започнах да строя. Направих основите и 1ви етаж и на пролет ще продължа с 2рия. Сега направо по темата, търся помощ с отоплението. Знам че е малко рано още да мисля за това, но искам да предвидя всичко и да се предпазя от грешки още преди да съм започнал.

Къщата ще бъде етаж и половина, закачих картинка (втория е малък). Ако е с подово отопление в розово оцветих площите които искам да толпя, а светлосиньо не (котелното, помещение под стълбите и самите стълби с площадката на 2ри етаж).
Обекта в цифри: ~120m2 (без сините сектори), ако докарам височината на помещенията след готов таван и под мисля че височината ще е ~260см ... това е ~340m3(тук добавих само кубатурата на стълбите, щото те така или иначе ще дърпат топлина от коридора долу). Ще има ПВЦ дограма, изолацията се вижда на картинката ... така е по целия периметър.
Лично аз искам да е подово, жената не и пука, стига да е топло ... искаме 22-23' Т на въздуха да може да потдържа системата през зимата.

1. Отоплителна система kW? - Пелети или твърдо гориво?
2. Радиатори, подово или комбинирано?
3. Комин - препоръки, предстои да бъде изграден!
4. Буфер !?
5. Отворена, затворена система или двойна застраховка!

Ако се сетя нещо ще питам в движение. Ако някой може да направи проект с подробна схема съм готов да си платя услугата.

Прикачен файл

Termo.jpg
Termo.jpg (29.23 KиБ) Видяна 3754 пъти

Прикачен файл

toplo.jpg
toplo.jpg (47.25 KиБ) Видяна 3754 пъти
naskov - майстор
В кой край на родината е къщата? :)
StanZ - специалист
Русенския район. Едно допълнение към първия ми пост- помещението което е 12м2 на втория етаж ще бъде разделено на баня и перално помещение. Евентуално там може да се сложи разшитител бойлер и т.н. защото се пада над котелното. Буфер също ако се налага там ... или под стълбите на 1ви етаж, само една стена ще ги дели.
joro_vn - специалист
Добре изглежда къщата.
Киловати - повече от 15 не ти трябват. При постоянно отопление ще харчи 5-10 според времето.
Ако обаче ще я ползваш само уикенда, трябва ударна мощност за първоначално затопляне.
Другото е въпрос на вкус и пари.
StanZ - специалист
Искаме подово защото ще живеем постоянно в къщата. Не съм вещ в отоплителните системи и не мога да преценя колко kW. Аз си мислех че ще е нужно 20-25 kW, ако е нужно по малко от това ще е добре. За бойлера не съм споменал, но той се подразбира ... поне 150 л. Притеснява ме само тази инертност за която всички говорят и може ли да се реши с датчик в замазката. Също не съм решил с какво гориво да бъде котела. Мога да отделям по 1300-1500 лв на сезон. Не съм сигурен че с пелети няма да прехвърля тази сума и за това последните дни разглеждам котлите на Бош(твърдо гориво) като алтернатива, предполагам чугунените са по добри.
milenskior - специалист
Ако ще се топлиш с въглища то аз ти препоръчвам стоманен котел с бункер(дали ще е Бош или друга алтернатива си зависи от теб).
Като ползвател от 20 години на чугунен котел Виадрус на въглища ще ти кажа че хамалогията му е доста. Иска си няколко пъти в деня да се слага, също така няма как да гори постоянно, защото в един момент се задръства с пепел и трябва да се спре да се изчисти.
При стоманените е бункер е по-добре. Като напълниш бункера изкарава до 12 часа. Трябва само отвреме на време да движиш ръчката за да пада пепелта. Можеш да го чистиш веднъж в седмицата, а и КПД-то на самия котел е по-голямо от чугунения.
В последствие ако решиш да слагаш пелетна горелка също е по-добре заради по-високото КПД.
Единствено трябва да си съобразиш комина за такъв котел, защото са капризни.
fbr - майстор
milenskior написа:
Трябва само отвреме на време да движиш ръчката за да пада пепелта.
В тубата има клипче с един поляк (не съм сигурен), който е автоматизирал това с таймер, двигател от чистачки и един адаптор на 12 волта.
Energyx - специалист
Ако държиш на подовото, помисли и за варианта термопомпа въздух-вода, подовото е подходящо за нискотемпературни системи. Според мен добър вариант ти е и котел Бош бункерен, който работи добре и с пелети. Алуминиевите радиатори вместо подово също е добър вариант. Слагай тройни стъклопакети на дограмите с 16 мм разстояние между стъклата. Това изисква и по-висок клас профил и обков, а не масовите т***ци, дето побират до 32-36 мм.
При добра изолация и дограми с заложени 50 W/m3 не би трябвало да имаш проблеми или 50х340 =17 kW
minca - специалист
Колега ,харесва ми къщата.Любопитен съм да я видя как изглежда построена.
Един съвет и от мен относно комина:
Не прави компромис с този тъй важен елемент от отоплителната ти инсталация.Направи си комин "Шийдъл"-немски.Малко по-скъп ще ти дойде ,но ще спиш спокоен,а това хич не е малко.
Успех!
Svezar - специалист
И аз гласувам за качествена термопомпа с подово /стига да има условия за такава/ ! Там хамалогияте се свежда само до натискане на копчета а разхода е съпоставим с пелетен котел !

Тема "Проект 'Топло' - Обект Еднофамина къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: