Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Energyx - специалист
Еми при пелетите няма длъжност огняр, това е далаверата.
При ТП вода/вода са много неизвестните.
Сложи си маркова ТП въздух/вода с буфер, щом твърдо си решил с подово и приключвай размишленията.
шоп - майстор
Как така при пелетите няма длъжност "огняр"
кой мъкне чувалите, кой ги изсипва?
кой чисти котел и горелка максимум на една седмица?

От написаното усещам, че човека се е навил на ТП.
Не е лошо. Ще напиша защо аз не слагам ТП вода-вода. Имам перфектен сондаж с 5-6 градуса вода и зиме и лете. Дебита захранва и 3 цолова помпа. Има къде да изхвърлям и отработената вода. Имам и парите за маркова ТП. Обаче не искам да съм зависим спрямо ел.енергия. Какво правим при една голяма авария на ел.мрежата да кажем 1 седмица? Пак ли палим котела?
radius - майстор
Не знам защо препоръчвате буфер за термопомпа въздух-вода и подово. Без да имам практически опит си мисля, че подовото е достатъчно инертно да не се усеща липсата на топлина по време на дефроста. Инертността му е и плюс и помага за оптималната работа на инверторната машина като такава, а не on/off.
Виж ако е конвенционална машината, буфера намалява броя на включванията на машината ( за сметка на продължителността им) и оттам удължава живота и.
jabata - специалист
Буфер при Термопомпа Вода-Вода или Вода-Въздух според мене е лека казано безсмислена, защото ги няма основните правила при които има смисъл да се слага буфер. Буфер се слага основно, когато източника на топлина ти дава висока температура, а на консуматора му трябва ниска (пример котел на твърдо гориво + подово). Друг случай е, когато на източника (котел) му трябва време да достигне задоволително КПД, тогава се прави с цел икономия. Тъй като Термопомпата почти веднага след старт достига максималното КПД и дава необходимата температура, не си струва излишния разход за буфер.
При пелетен котел, буфер се слага, само ако се връзва към подово, или конвекторни радиатори.

А колкото до колегата който твърди че при пелети пак си огняр, прав си ама донякъде. Вкарването на пелетите е веднъж годишно, след това чистенето и зареждането е веднъж седмично, и това няма нищо общо в сравнение с твърдото гориво, където всеки ден по няколко часа прекарваш да баеш на котела.
kalin72 - майстор
Еее, стига де, и в други теми съм обяснявал как и за колко време процедирам около моя котел на дърва. Хубав котел, добре изградена система, отнема ми 5 минути сутрин, да го заредя до горе, ако е за чистене пепелника, 1 минута допълнително, на обяд жена ми или синовете го допълват до горе, вечер, като се върна, внасям 0.1 м3 дърва, колкото горя на 24-36 часа, пак го допълвам до горе, отнема ми 10 минути, и това е. Когато се наложи сериозно чистене, веднъж на 2-3 седмици, отнема ми 30 минути, а котела не изстива, на 40-50 градуса го чистя. После разпалването е лесно.
Обаче и аз мисля да мина на пелети, основно заради 100% автоматизация :) Като смятам да горя най-вече слънчогледови пелети, мисля си, че 5-6 тона за 5 месеца сезон ще стигнат. Ако ли не, ще допълвам от дървените от Брезник, все пак там живея ;)
StanZ - специалист
шоп, не съм се навил за ТП, просто обмислям вариантите. Нямам никакъв опит с ТП или пелети и всичката информация събирам в нета и я слагам на 'кантара' :)
Явно е голяма благинка помпата, но разходите в момента по къщата не ми дават да дишам. Така или иначе трябва да я топля. До сега имам опит само с малко локално парно, котел на твърдо в апартамента където живеем ... всичко друго е ново за мен. Някои от колегите тук ми казват да не сравнявам ТП и пелети, обаче както и да смятам във времето двете се изравняват. И въпроса ми е само с автоматизацията ли се оправдават големите разходи на пелети или има и нещо което не знам!? Тока и евентуално не е причина да се отказваме от по нови технологии, по тази логика и другите системи работят с ток, контролери, задвижки, помпи и т.н. ... по скоро началната инвестиция. В тоя ред на мисли твърдото гориво изглежда най-добра комбинация между инвестиция, разходи и обслужване.

Що си мисля,че който може да си позволи добра система на пелети и да я 'храни', няма да има затруднения и с ТП. Не ми скачайте сега всичките :) ... разсъждавам само, не съм сигурен дали на практика е така!
kuuuuuul - майстор
Основния недостатък на ТП е нереално високата цена в България и страхът на хората от непознатото.Признавам си без бой :lol: че и аз преди бях голям противник на климатиците, но след като се по образовах по темата(има още много да уча),лека полека станах голям фен.Буферния съд се слага за да се осигури нужния дебит,ако без него не е достатъчен.Подовото може да го замести в някои случаи,но ако няма такова и са само радиатори е силно препоръчителен(Размразяването е основния проблем при ТП въздух-вода).Съвета ми към всички мераклии за ТП е първо да прочетат повече по въпроса и да си изяснят основния принцип на действие за да могат да вземат правилното решение. :partyman:
шоп - майстор
Буфер в комбинация с ТП осигурява и максимално използване на по-евтината ел.енергия през нощта.
radius - майстор
Като зачекнахте темата, я дайте една готова информация, да не се мъча да смятам.
Колко голям буфер е нужен за да бъде ползван като денонощен? Естествено трябва да се дадат и някакви параметри на системата. Затова питам за затопляне до 45С, използване до 30С на водата. Ясно е, че ако стоплим до повече градуси, ще са нужни по-малко литри, но това е нереалистично за ТП въздух-вода.

Тема "Проект 'Топло' - Обект Еднофамина къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: