Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Christo - майстор
Здравей градски,
И аз си имах парно като твоето. Сега съм на пелети. За да го направиш читаво и работещо на твърдо гориво ще ти трябват няколко хиляди лева. Колко? Зависи от целта и наличието на финикийски знаци. Без да засягам радиаторите и тръбната разводка, при мен за котел, буфер,разширителен съд, бойлер, помпи, вентили, бункер за пелети и т.н. отидоха 20000 лв. без труда, който беше основно от мен. Тази система обаче не е подходяща за термо помпа, защото е високо температурна. За да я направиш ниско температурна, или трябва да увеличиш много площта на радиаторите(има данни колко мощност отдават глидерите при различна темп. на водата), или да минеш на подово и конвектори. Това пак ще иска пари. За ремонт на системи като твоята съм виждал в интернет двуконтурни системи. Първият кръг е въздух-вода, вторият кръг е вече позатоплената вода-гореща вода. Влошава се обаче общото КПД и паричките излитат съвсем в небесата. За цените в Троян си прав. И пълна липса на проектанти по темата. Ние все гледаме да икономисаме от където най-не трябва, от проектанта. На мен ми се наложи да питам чак по Варна и Приморско и да почета доста книжки преди да предприема каквото и да било. И още нещо: Въпреки че опитите упорито продължават, маймуните не искат да се хващат на трици. Искат си бананите. Поздрави и успех!
joro_vn - специалист
Няма пари за изолация, разбираемо е, но към 5000 за термопомпа си готов да дадеш / агрегат, арматура, монтаж/, което е пак разход.
А 60- 70 градуса вдигат двустъпалните помпи на Дайкин, Тошиба и т.н., които струват двойно и тройно.
Ако сложиж това което гледаш, ще можеш да се притоплиш есен и пролет, при температури над 5 градуса.
stomanata - специалист
Привет, градски. Мислех го и аз за пелети.
Но реших, че вместо 3-4-5000 лв за котел (само с горелка, шнек и бункер май
няма да стане с това котле) е по-добре да дам 4-5000 за термопомпа.
Но май се оказва, че и това няма да е много удачен вариант.
Иначе 5000 за термопомпа и да не пипаш нищо (стига ЧЕЗ да не ти спират често
тока) си е далавера. Вместо да наринеш 12000 примерно и пак да ринеш пепел,
да мъкнеш и цепиш дърва и тем подобни.
Ясно е, че ще се подобри енергийната ефективност на къщата и ще заминава
много по-малко гориво.
Но искам да се отърва от професията на "параджия" :)
И 1000лв нямам излишни с огромните заплати, които вземаме в Троян, но ще се
тегли заем в името на повечето свободно време и по-малко отрови
из нос, дробове и тем подобни :)
joro_vn - специалист
Ами вземаш едно пелетно котле за 3-4000, на Грейко гледам доста ги хвалят, и си решаваш всички проблеми. С леките модификации и монтажи, цялата работа няма да е повече от 5000, които така и така си готов да отделиш.
Старото го продаваш естествено за половин цена.
jabata - специалист
Чак 5000 не мисля че ще отидат. Вземи си или на Грейко, или един Bisolid които заедно с горелката са към 3500 и ще си пееш.
Bisolid-a не е никак лошо решение, защото гори и дърва и пелети, а също ако трябва може и въглища. Преминаването от дърва на пелети и обратно става за 1 мин, което си е супер. А и цената е доста добра. Наскоро видях един Bisolid токущо инсталиран, и си работи направо като часовник, кеф ти дърва, кеф ти пелети...
А тази Термопомпа, хубаво ще ти излезне и тя 5000, но в този балкан, не ми се вижда да се стоплиш, още повече че радиаторите не са пригодени за такива ниски температури. А да не говориме че при 0 градуса КОП-а толкова ще падне, и такава ламя ще стане, че свят ще ти се извие.
Energyx - специалист
С този 1 см. стиропор на тавана и корички, топлозагубите са огромни. На втория етаж да се сложи на тавана 8-10 см вата и гипсокартон, както и на външните стени на двата етажа отвътре. Вместо гипсокартон, като за Троян може да се използва и дървена ламперия :)
С изолация се избиват бързо разходите за гориво и отоплителна инсталация.
stomanata - специалист
Бях преди време на този акъл за пелетите, но както казах
не е чак пълен рахатлъка :)
Но явно ще е нещо такова.....
Мерси за помощта на всички отзовали се.
Ще ги гледам пак горелките :)
VLADO66 - майстор
stomanata написа:
Бях преди време на този акъл за пелетите, но както казах
не е чак пълен рахатлъка :)
Но явно ще е нещо такова.....
Мерси за помощта на всички отзовали се.
Ще ги гледам пак горелките :)
Таман Биоенерджи ти е наблизо. :wink: Грабвай един Sever C и един качествен UPS с голям акумулатор -ще ти се върже около 4000лв.
stomanata - специалист
Да, в Троян има производители на пелети.
Въпроса е да се подбере горелката.
Притеснява ме и комина, понеже е около 12-13-14м от котела до върха
на комина.
Ноооо преди 30-тина години великите майстори са решили да се
направят на умни и са пуснали 3 комина по 110-130мм и познайте
сега като се отвори котела какви пушилки стават в стаята....
Иначе като е затворена горната врата и леко открехната долната нещата
са задоволително добре :)
А какво ще кажете за идеята за котел, който изкарва почти студен пушек (би трябвало
това да означава високо КПД, понеже всичко отива за затопляне на вода, а не за
затопляне на атмосферата), като обаче котела го кача на тавана и увия добре
във вата (задължително и помпа де.
Измислям му един широк комин около 4м и пей сърце.
Ако котела е на нивото на земята ще трябва
да изкарвам от котела горещ (115-120 и нагоре градуса) пушек, хем за тяга, хем да не става
конденз из комина?!?!?
jabata - специалист
Горелката трябва да е задължително модулираща. Мисля че една Ератовска, или Greyko ще свърши перфектна работа. Що се отнася до комина, височината не е проблем, даже е добре. Ще има тяга. Проблема са трите тръби по 110-130. За да не се получава разлика в налягането и комина да върти през трите тръби, желателно е в началото (където се включва котела ) да са в заедно, и едва на половин метър над това да минават в една. Желателно е, ако може същото да стане и горе....т.е. в началото и в края са заедно, само по средата е разделен на три тръби.
Защо ще качваш котела на тавана, все пак имай на предвид че ако комина ти е вътршен, той също топли. Широк комин 4 метра височина, няма да ти стигне за новите стоманени 3 ходови котли. А за пелети, чак такова не ти трябва. А за да не ти е топъл пушека, ти трябва котел с високо КПД, а именно 3 ходовите са такива.

Тема "Термопомпа въздух-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: