Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Б.Дяков - помощник
Привет на всички съфорумци!
Напролет ми предстои строителство на собствена къща. От почти две години вечерите ми минават в събиране на информация - нещо много ценно за лаици като мен, затова благодаря сърдечно на всички вас, за всеки ваш пост. Ситуацията е следната, еднофамилна двуетажна къща с отопляема площ 160 км.На първия етаж, предвиждам подово водно, а на втория, ще бъде с радиатори и бойлер 200Л. По проект е заложена 8 см ТИ и ПВЦ дограма.Отоплението ще бъде на дърва. Молбата ми е! 1.Бихте ли разяснили как точно се изпълнява посочената част от схемата? 2.И по мои първи изчисления, мощността на котела, който ми е необходим за тази площ (km * 180W), плюс бойлера e 30kw, не е ли голям този котел ? Благодаря !!!
Прикачен файл:
img026.jpg
Последна промяна от Б.Дяков на ср дек 10, 2014 12:55 am, променено общо 1 път.
bigdragon - майстор
Така схематично са показани двата колектора за топла (отиваща) и студена (връщаща) вода.
Ето една аналогична и по-подробна схема, но без буфер:http://selok.ru/stroitelstvo/sovetu/oto ... -doma.html
Изображение

И това:
Прикачен файл:
shema_bold_b.png
shema_bold_b.png (54.2 KиБ) Видяна 1349 пъти
№35 при достатъчен обем играе ролята на буфер, а №13 е отговора на твоя въпрос.
Б.Дяков - помощник
Благодаря,bigdragon! След преглед на схемите качени от теб, би трябвало с този разпределителhttp://www.heima24.de/installation/4-fach-sani ... -blau.html, 2 броя от и към котела системата да работи правилно? А какво мислите за големината котела?
naskov - майстор
По принцип котела, който си споменал ще бъде голям, ако се отопляваш на газ, ток или пелети. При използването на дърва голямо значение има тяхната влажност. Ако държиш дървата, както е по инстукция две години под навес преди да ги използваш, за да се получи 20% влажност, работа ще ти върши и най-малкия Атмос от 18кВт. Тъй-като на практика това не се случва и реалната мощност на котела при 50% влажност пада на половина , всички инсталатори се презапасяват. Затова големината на котела ще избираш в завимост от това какви дърва смяташ да гориш. Аз лично бих се спрял на Атмос 22кВт или 27кВт.

Тема "Kак точно се изпълнява схемата ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: