Най - вълнуващия въпрос зимно време.
palefaced - специалист
Здравейте ! Нов съм във форума, предстой ми да премина през забавата с избор на метод на отопление и реших да попитам тук, за още няколко мнения от хора като вас (с голям опит).
Наскоро се сдобих с къща която се намира във Варна, м-ст Боровец. На два етажа състояща се 55 кв.м. дневен тракт, 5 кв.м. предверие, 3 кв. м баня, 5 кв. килер. Втори етаж: 3 спални ,2 по 13 кв. м., 1 X 16 кв.м, баня 6 кв.м. Коридора който е 10 кв. на втория етаж свърза двата етажа, но е открит т.е. не са отделени с врати двата етажа. Къщата е с изолация ( вата + гипскартон) вътре и вън + таваните. Колко сантиметра са обаче не мога да кажа, 5 камерна дограма. Височината на първия етаж е около 3м. а на втория 2.2м.
Имам приятел който е доста добър и ще се справи с инсталацията защото се занимава с това от доста време и вече е добил необходимия опит, доста търсен е по нашия край.
Остава да си избера каква точно да е отоплителната система: жена ми иска камера за вграждане в дневната която да е на дърва (заради уюта който ще внесат дървата разбира се). В килера може да се сложи котел. Но ако избера този вариянт според мен излишно ще оскъпя проекта. Моята идея е да инсталираме една камера за вграждане с водна риза която да топли горния етаж и съответно сервизните помещения. Въпросите ми са няколко:
1. Удачен ли е този вариянт и ще мога ли да отоплям 55 кв.м. дн тракт с камера прити да речем чиято мощност ще бъде 4-7kw + две сервизни помещения + три спални + коридор който да речем ще се захранват от водната риза по мой сметки около 22-28 кw
2. Ще се превърна ли в огнярин ?( това не е шега)
3. Вместо камерата да сложа ли котел на дърва ,който ще ме лиши обаче от килер и може би пак ще бъда огнярин, но малко по нарядко.
4. Дали да не направя една от двете инсталаций само че на пелети.
Знам че първоначалната инвестицция е малко по- голяма но идеята е, че искам да ми е топло. Това със зареждането и чистенето не ми е чак такъв проблем. По скоро не искам да жертвам килера за котел а камерите за вграждане на пелети са мн скъпи. И все пак ОСНОВНО ИСКАМ ДА Е ТОПЛО.
Моля дайте ми акуратен отговор/ съвет. Благодаря.
joro_vn - специалист
Щом мястото е кът и не искаш мръсотия и хамалогия, слагай пелетна камина с водна риза и свиркай. Имам предвид "камина", която прилича на свободно стояща печка, не вградена.
И радиатори в дневната разбира се. Пелетната камина почти нищо не излъчва,
Не може едно помещение да се отопли добре само от греенето на стъклото при камина с водна риза. Дори и да е на дърва.
palefaced - специалист
Камера за вграждане ще е.. със радиатори и във всекидневната. С жена на глава не се излиза. Мисля че на прити http://otosystem.bg/bg/product/kameri_vgrajdane/C_W28 ще ми е мааалко в повече, но като се има предвид че това са леко завишени стоиности и това че ще има два боилера вързани към системата, мисля че ще дойде идеално. Все пак ако има други предложения нека ги чуем.
Освен това исках да попитам ако има някой дистрибутор на Прити от форума нека си каже да му направим малко оборот на момчето ( ако в магазина не ми дадат по-добра цена разбира се ).
VLADO66 - майстор
По точка втора ,трябва да сключиш нотариално заверено споразумение че дейността ще я поеме изцяло жена ти.И аз съм за пелетна камина.
palefaced - специалист
Като гледам май най добре, отвсякъде погледнато ще е : Грейко + Триходовия котел на Бош лишаване от килера и камината. За сметка на това чиста и топла къща. Имам само два въпроса този котел с тази горелка не излъчват топлина нали така, т.е. една част от килера ще мога да си я ползвам за зимнина.Втория е мога ли да си го програмирам без GSM модул да ми се пали самия котел примерно 1 час преди да се прибера от работа ?
VLADO66 - майстор
Излъчва си топлина въпреки изолацията,така че не може да се ползва за зимнина помещението.
LazarGanev - "Велик майстор"
Обади се ако искаш да си ги видиш нещата и да видиш работата, програмирането и т.н.. Че съм ти и близо :wink:
palefaced - специалист
Благодарности... със сигурност ще се възползвам !
palefaced - специалист
Здравейте отново... проекта е стартиран. LazarGanev e изпълнителя, а избора се сведе до пелетна камина MCZ Margherita. Благодаря на всички отзовали се, когато сме готови ще напиша и отзиви. Човека досега е коректен и очаквам това да не се промени.
Да добавя и още нещо, за желаещите да получат отзиви. За да не създаваме конфликт на интереси, цената на инсталацията няма да бъде обявена естествено, единствено ще си позволя да коментирам метода и качеството на работата на колегите.

Тема "Избор на локално отопление." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: