Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bai_bradyra - специалист
Здравейте!
Отоплявам се с камина 20+4 kW. Камината гори добре, топли , комин 7 м. ф 200 , но имам проблем със зацапването на стъклата. Камината е облечена отвътре с вермакулит, който при палене почернява, но след час (примерно) работа посивява, което говори за добър горивен процес . Имам достъп на свеж въздух под камината, чрез два отвора по ф 40-45 от приземен етаж.Дърва купувам около февруари-март и до отоплителния сезон се съхраняват нарязани и нацепени на закрито -проветриво ( като ги сложа в камината не съскат и не правят мехурчета, а си пукат и горят.. кеф). Стъклата (би трявало по думите на призводителя) са японска стъклокерамика, самопочистващи, пиролизни, но се зацапват. Въпросът ми е: Има ли начин да се провери дали стъклото отговаря на думите на производителя, подобно на стъклопакетите със запалка например или са ми сложили някакъв ментак?
Energyx - специалист
Срокът за сушене на дървата е малък-20% остатъчна влажност се получава за година и половина-две. И дървото да е без смоли-бук,дъб. Производителите на такива стъкла такива изисквания посочват. Весела Коледа !
bai_bradyra - специалист
Energyx написа:
Срокът за сушене на дървата е малък-20% остатъчна влажност се получава за година и половина-две. И дървото да е без смоли-бук,дъб. Производителите на такива стъкла такива изисквания посочват. Весела Коледа !
Горя бук, дъб и габър (когато падне). Нямам място за съхраняване на дървата за година- две напред. Хммм, всъщност сега горя миналогодишни ( от февруари-март 2013 г.), бяха ми останали около 4-5 куб.м. значи се включвам и в това изискване, поне за сега, но стъклата се цапат, а вермакулитът изсивява :rolleyes: . Изброил съм фактори комин , свеж въздух и т.н. , но конкретният ми въпрос е : може ли да се провери по някакъв начин какво стъкло са ми сложили. Наздраве :partyman:
alex63 - специалист
Честито Рождество Христово!
За проверката на стъклата не зная, но мога да кажа за бързо и евтино почистване на стъклата :yawinkle: .
Втора зима сме на камина и се топлим само с нея, но е с обикновени стъкла и се цапат доволно в смисъл не са пиролизни.
bai_bradyra - специалист
alex63 написа:
Честито Рождество Христово!
За проверката на стъклата не зная, но мога да кажа за бързо и евтино почистване на стъклата :yawinkle: .
Втора зима сме на камина и се топлим само с нея, но е с обикновени стъкла и се цапат доволно в смисъл не са пиролизни.
С чистенето няма проблем. Един препарат на Sano Forte plus от Кауфланд се чистят идеално. Пръскам на едно две места, разтърквам с гъба и забърсвам с кухненска хартия.
ivanovbg - майстор
Не знам как можеш да провериш какви са стъклата, но предпазването от опушване съм си направил елементарно. Трябва на около 5мм пред стъклото да монтираш ситна мрежа от неръждавейка. Аз съм така вече 7-8 години. Поне 5 стъкла съм сменил без да се зацапват. Това ги пази и от пръските когато сложиш мокри дърва.
koveslav - майстор
Има тема за опушване на стъклата и там всеки от нас е дал своето мнение.Не мисля че качеството на стъклото има някакво отношение към опушването му.По-скоро обдухването на стъклото е важно,но това е конструктивна особеност на всеки модел камина,зависи от тяга на комин и т.н..Няма камина,която да не цапа стъклото си,независимо от всички изпълнени и неизпълнени условия.Въпроса е за колко време го прави. Чувал съм дори за толкова лоши модели,които не само скоростно опушват,но и си пукат стъклата.......
bai_bradyra - специалист
Благодаря за отговорите, но въпросът е : Може ли и ако може как се проверява какво е стъклото?
alex63 - специалист
bai_bradyra написа:
alex63 написа:
Честито Рождество Христово!
За проверката на стъклата не зная, но мога да кажа за бързо и евтино почистване на стъклата :yawinkle: .
Втора зима сме на камина и се топлим само с нея, но е с обикновени стъкла и се цапат доволно в смисъл не са пиролизни.
С чистенето няма проблем. Един препарат на Sano Forte plus от Кауфланд се чистят идеално. Пръскам на едно две места, разтърквам с гъба и забърсвам с кухненска хартия.
Не го знам, но майстора който ни монтира камината каза, да не си давам парите за скъпи глупости(понеже в магазина от който ни продаваха камината ни препоръчаха един препарат за 15 лева ~250/300 ml.), а да ползваме обезмаслителя който ползвам за печката и котлоните.
koveslav - майстор
bai_bradyra написа:
Благодаря за отговорите, но въпросът е : Може ли и ако може как се проверява какво е стъклото?
Най-сигурно е да звъннеш на производителя на камината.

Тема "Стъкла на камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: