• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Minkov - специалист
Здравейте,
Ситуацията е стандартна за панелка от преди 1989 г. : за всяка стая на всички етажи има вертикални входяща и изходяща магистрални тръби за отоплението, а от тях - разклонение за радиатора на всеки етаж. От последния етаж всяка входяща тръба влиза в тавана. Предполагам, че именно в тавана всички тези тръби се обединяват в една и тя се връща в абонатната станция?

Проблем 1. Ако радиаторите над мен са затворени, магистралните тръби са студени - нормално за изходящата, но не и за входящата, от което съдя, че колекторът в тавана вече е запушен.

Проблем 2: От няколко години от тръбите на парното се чува лек шум, като от водопад, но вече шумът е значителен и пречи осезателно. Предположих, че това е следствие от първия проблем, т.е. колекторът все пак е леко проходим и някъде там водата "църцори" едва-едва, капе в сухо място и създава шум. За да излезна от положението започнах да до(пре)пълвам системата с вода, докато се отвори предпазния клапан в абонатната. През миналия отоплителен сезон шумът почти изчезна, но тази година чалъмът не сработи.

Преди няколко дни смених стратегията - сутрин и вечер свалям по малко нивото на водата в системата, като се надявах да пресуша мястото на водопада. В един момент шумът от водопада изчезна, но се разшумяха комшиите от последния етаж - явно нивото на водата слезна под техните радиатори. #-o

Въпрос 1: Какво лошо може да се случи, ако на последния етаж свържа всяка от входящите тръби към съотетните им изходящи тръби (през кранове, които да регулират дебита, разбира се) и на практика елиминрам колектора, на тавана?

Въпрос 2: Трябва ли на всяка преработена точка да се монтира обезвъздушител? Нещо от което бягам, тъй като не е в моя апартамент, а не искам разправии с комшията.
dobrev - специалист
Живял съм на последния етаж в панелен блок с централно парно. Шум от падаща вода и студени радиатори се получава при не допълнена и не обезвъздушена система. След като допълниш системата сигурен ли си, че си я обезвъздушил? При нас това ставаше с отделна тръба от разширителния съд на тавана до абонатната. Допълването и обезвъздушаването се извършват в следната последователност:
1. Намира се контролната за обезвъздушаване тръба къде излиза в абонатната и и се отваря крана. В началото от нея ще потече вода, с която е пълна самата тръба и след малко трябва да спре.
2. Отваря се крана за допълване на системата. Допълва се докато потече вода през контролната тръба.
3. Затваря се крана на контролната тръба и крана за допълване.
При допълването трябва да се предупредят комшиите да си отворят крановете на радиаторите.
Успех!
Minkov - специалист
Да, в тази последователност го обезвъздушавам и пълня, но т.3 е неизпълнима в нашия случай.
kozl - майстор
Предполагам, че на старата ви отоплителна система е монтирана нова абонатна станция с разширителни съдове разположени в абонатната. Така например стана в блока на майка ми. Автоматични обезвъздушители не са монтирани никъде. На последните етажи има кранче за обезвъздушаване и от време на време го връткат като останат без топло. В абонатната системата е вързана през регулатор на налягане (автом.пълначка) и допълването на източена вода е автоматично.
В тоя случай премахването на въздуха става само ръчно и то от последните етажи.
Потвърждение на горното е това,че повишаваш налягането в системата докато се отвори предпазния клапан, защото в старите системи с изравнител на тавана са гравитачни. Т.е. налягането там е до най високата точка на водата в системата респ. до преливника на разширителния съд.
На въпрос 1. Няма какво друго да се случи освен, че ще направиш байпас на радиатора, когато той е с отворен кран може и да не топли. Освен това ще повишиш циркулацията във вертикалния щранг и ако сте с уреди за измерване ще се увеличи енергията за подгряване на общи нужди за сметка на енергията за частните имоти. Или иначе казано ако не са равнопоставени нещата, т.е. всички вертикали да са така свързани, едни ще ползват повече енергия за отопление от други без да плащат повече, което вече може да се възприеме като измама с прецакване.
По въпрос -2. Отговатрям с въпрос - какви обезвъздушители :? (вероятно автоматични), защото то и кранчето може да е обезвъздушител. В съвременните инсталации обезвъздушители има и на радиаторите и в разпределителните кутии. По принцип обезвъздушители се слагат на всички екстремални, локално максимални точки спрамо височината. За това някои специалисти монтират радиатора леко наклонен към вертикалния щранг, така че въздуха да може лесно да преминава във вертикалата.
Задължително при затворените системи на последните етажи трябва да има обезвъздушител. при отворените системи обезвъздушител е изравнителния съд и при това действа автоматично. Но с преработките вероятно обезвъздушаването е преправено на ръчен принцип.
Minkov - специалист
Да, абонатната станция бе подменена преди 4-5 г.
kozl написа:
......Но с преработките вероятно обезвъздушаването е преправено на ръчен принцип.
Най-вероятно, да, защото преливната тръба в мазето, останала от времето преди монтажа на новата абонатна, вече не се ползва и е суха.
След тези пояснения се заформят нови 2 въпроса:
1. При тази преработка крановете (за обезвъздушаване), които са между последния радиатор и тавана, сега изключени ли са?
2. Интересно как са направили преработката, тъй като преливната тръба идва от тавана, а не помня някой да е отварял на майсторите да работят там?
chapara - майстор
Всички тръби отиващи към стария разширителен съд трябва да имат автоматичен обезвъздушител. Те са прекъснати по пътя си към стария разширителен съд, евентуално на тавана(тогава крановете на последния етаж трябва да са винаги отворени). Ако не е работено на тавана(нашата кооперация е така), автоматичните обезвъздушители са при всеки последен радиатор в апартаментите за да се наблюдават и обслужват по лесно. С една дума тръбите към тавана са изрязани. Има вероятност от неработещи обезвъздушители(проверете ги) или нерегулирана пълначка в абонатната станция. :wink:

П.С. Пълначката в абонатната е задължение на районния техник, извикайте го! Всичко в абонатната станция е собственост на топлофикациите и поддръжката му! От там нататък е ваше задължение. :wink:
chapara - майстор
Оп сещам се и един друг тънък момент, че когато ни подмениха аб. станция , ни оставиха с-мата да работи по стария начин с разширителен съд. Ние извикахме човек който изряза тръбите към разш. съд, постави обезвъздушители и настрои авт. пълначка и тогава с-мата заработи като затворена. Именно защото задълженията им са до аб. станция.
Minkov - специалист
В апартаментите на последния етаж няма обезвъздушители, явно повредата трябва да се търси на тавана.

Но пак се чудя как работи системата след смяната на абонатната, като не помня някой да е променял нещо на тавана???
chapara - майстор
Minkov написа:
В апартаментите на последния етаж няма обезвъздушители, явно повредата трябва да се търси на тавана.

Но пак се чудя как работи системата след смяната на абонатната, като не помня някой да е променял нещо на тавана???
Ами видно е че не работи като хората :idea: Направи малко снимки на абонатната станция, за да е сигурно и видно че е от нов тип, с автом. пълначка и разширителен съд при абонатната. Ако е така и нищо не е преработено на тавана, няма да работи както трябва. Просто няма как да изгониш въздуха в системата. Трябва на всички вертикални тръби в най-високата им точка да има обезвъздушители. Авт. пълначка да се настрои на налягане което да покрива височината на сградата, като 1 атм.- покрива 10 м. вертикален воден стълб. Или казано ако височината от аб. станция до най високата точка е 20 м., пълначката се регулира на 2,2 атм. , с малко запас. :wink: При вас понеже не е преправено, както ти казваш, вероятно авт. пълначка е затворена и си играете на "тука има- тука нема", като доливате ръчно и на око :roll: , а и с понижаването на нивото отцепвате последните етажи :idea:
Minkov - специалист
Абонатната е нова, с разширителен съд, свързан към входящата тръба, почти до циркулационната помпа, но аз не виждам автоматична пълначка - всички тръби са с ръчни кранчета.

Явно с моето налучкване нищо не става, а и нямам толкова свободно време за да си играя с връткане на кранчета и копчета.

Ще говоря с домоуправителя да търсим специалист, който е наясно със схемата и да оправи тая работа.
  • 1
  • 2

Тема "Проблеми с циркулация на парното в панелка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: