• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Манометър има, след помпата, не е някакъв специален. Каквото и да си говорим, с тези стеснения на бойлера и меките връзки ( напомням 10мм светло), съм удушил доста помпата.
За бойлера - такъв имам. Ще взема да махнал бойлера и да свържа директно помпата към щранговете. Да видя поне какъв дебит ще имам през серпентините, та косвено по графиката да "сметна" напора и да знам каква помпа ми трябва. Ще смятам с малко делта Т 5С, тъй като това изисква най-голям дебит. Единствения допълнителен компонент впоследствие ще е топлообменника, но предполагам му дават пада (загуби или както се нарича).
Kozl, може пусна и тема - "Трябва ми бойлер за 2 седмици проби. То да си имам и пробите в това време - вчера беше 17С в хола, аз ще пробвам отопление...
kozl - майстор
0,5 м3/час=0,14 литра/сек. За 5 секунди=0,7 л/сек. Ти на този отчет от водомера ли разчиташ :shock:
А за 25 минути какво ще отчете водомера, дали ще се получи пак същия дебит :?
Иначе по 3-те точки може да начертаеш някаква крива на загубите на системата като се довериш на работните характеристики на помпата и тя ще се получи доста стръмно нарастваща, което ме съмнява, че е така.
radius - майстор
Учил съм статистика и знам че не мога да да разчитам на секундни засичания. Това е като ти да минеш с пижо 100км и да си засичаш разхода. Първоначалните ми измервания бяха за 1мин. Днес измерих за 1 час и се потвърждават измерванията. На първа скорост имам 401л/ч, на втора
488л/ч, на трета 520 л/ч. Това е много добро приближение на отчетените за 1 мин. съответно 7, 8 и 9л.
Тази малка промяна на дебита при различните скорости ми говори, че силно се променя нужния напор, което означава тесни места в системата. Ще пробвам без бойлер да видя каква ще е разликата.
radius - майстор
Без бойлера нещата са различни - на първа скорост имам 704л/ч, на втора 943 л/ч, на трета 1116л/ч. Извода е, че бойлера е голяма спънка, но и без него с тези стеснения от 10мм пак съм "удушил" дебита. Явно докато не свържа помпата с фитинги с размера на щранговете, няма да мога да си направя изводи за реално нужния напор.
Иначе и така системата ще пренася топлината от бойлера към подовото, която не е толкова много.

Интересува ме как се държи една реална система в следната част: Ако гледаме картинката на 32-80, която съм постнал и имаме да кажем напор 2м на първа скорост и дебит съответно 1.5 куб.м./ч. При включване на втора скорост напора остава ли приблизително 2м и дебита да се повишава до 3.7куб.м./ч. или напора се повишава значително ( напр. 3м), което води и до по-малък дебит (2.9 куб.м.) ? А дано ме разбрахте.
  • 1
  • 2

Тема "Циркулационна помпа за 2 седмици проби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: