Най - вълнуващия въпрос зимно време.
confusion - напреднал
Здравейте колеги,

Живея в апартамент от около 85 кв.м. Схемата е прикачена, апартамента е ограден със синьо. Строителство ~2006г. Има инсталация, като за парно на газ - монтирани са тръбите, колекторна кутия, алуминиеви радиатори (височина ~60см, междуосово 50см., броя глидери е отразен на схемата) и има изводи на стената в хола (вх./изх., ток, тръба газ) над колекторната кутия. Газ обаче в квартала няма, а и да има не бих я ползвал. Тока, който е "изведен" над колекторната кутия при изводите за котлето е с кабел 1,5 мм2 ... явно предназначен да захрани помпата в газовото котле. Т.е. нямам точка, я която да включа консуматор по-голям от 2-2,5кВ (колкото една печка/пералня/бойлер и т.н.). Инсталацията на контактите е с по 2,5 мм2 кабели и са по няколко в токов кръг. В момента се отопляваме с конвекторни печки за по 30-50лв. всяка, по 1бр. във всяка стая.

Искам да променя това, т.е. да започна да ползвам радиаторите с електрически нагреватели (нямам друг избор, т.к. не мога да сложа котле на ток заради това, че не мога да го захраня, нито пък на твърдо гориво заради това, че няма къде да изгаря). Спрял съм се варианта да сложа по 1бр. нагревател във всеки радиатор (без лирата) + помпа + общ разширителен съд + термо предпазител и т.н. в общи линии всички части на една парна инсталация. Имам близък, който се занимава с парни инсталации на твърдо гориво и знае какво ще ми е необходимо в частта около помпата. За съжаление обаче нито той, нито аз имаме опит с такава система - парно на ток, но не от котле, а от нагреватели във всеки радиатор.

Принципа на работа на въпросните нагреватели е следния:
* имат 2 термостата
- 1 по температура на водата около нагревателя - ако стигне 60 градуса нагревателя сприра
- 1 по температура на въздуха, който се регулира от "въртока" - като стигне градусите нагревателя изключва
* имат 2 степени на нагревателна мощност - регулира се от 2-те копчета, пример 1=800W, 2=400W ако са включени и 2-те 1+2=1200W
* идеята за ползването им е - пускаш на макс, чакаш докато в стаята стане нормално топло и връщаш с врътката докато нагревателя изключи. Така си намираш въпросната температура на въздуха и нагревателя почва да я "поддържа".
Доста идеализирано, но горе-долу с няколко думи е така.
Това е и причината за темата и последващите ми питания за съвет:

1. Искам да използвам тези нагреватели: http://www.darkon-heaters.com/BGrad.htm. Ако някой има мнение за качеството им ще съм благодарен да сподели?
2. Сега да, аз като грея водата в 3 точки, всяка със собствен термостат ми е ясно, че ако в стая 1 е 22 градуса, а в стая 2 е 24 градуса системата ще се опитва да го изравни, т.е. контрола е малко по-труден, но все пак моята цел е да постигна тези 22-24 градуса в целия апартамент. Ако искам да спра някоя от стаите - спирам нагревателя + завъртам крановете на радиатора, така че водата да не минава през него. Така оставам с 2 нагревателя в другите 2 стаи + водата, която ще циркулира и през лирата в банята. Мислите ли съжденията ми по т.2 за правилни?
3. Някой правил ли е нещо подобно - подгряване в повече от 1 точка с нагреватели на ток?
4. Някой да се сеща причина въпросните нагреватели да трябва да работят задължително с "отворен" разширителен съд (така се препоръчва от производителя), вместо със "затворен"? Тук имам и под-въпрос - мога ли според вас да използвам лирата в банята в ролята на такъв разширител ... отвеорен и да не пълня системата до край, т.к. тя реално е най-високо (опитвам се да запазя естетиката и ако има отворен съд да бъде лирата, а не нещо над нея)?
5. Всякакви други мнения по темата ще са ми от полза, т.к. искам идния уикенд да действам с монтажа, т.е. до към сряда вечерта се надявам на вашата помощ, т.к. в четвъртък ми се иска да пазарувам нагревателите.

Предварително благодаря!

Прикачен файл

app_floorplan_radiatori1.jpg
ivanovbg - майстор
С конвекторните печки достигаш ли желаната температура?
Energyx - специалист
confusion, защо смяташ, че сумата от отделните мощности на вградените нагреватели е различна от необходимата мощност на ел. котел за отопление на апартамента, която по груби сметки е 10-12 kW, каквато мощност монофазното ти захранване на апартамента /ограничена от главен прекъсвач, проводници и електромер-6-8 kW/, не може да ти осигури ? БЕгай от тия идеи, че ще си изгориш инсталацията, няма да се стоплиш, а накрая ще псуваш монополиста за сметките за ток. Пробвай с качествени климатици или с двустъпална високотемпературна термопомпа въздух-вода, с която да захраниш съществуващите радиатори-цена около 15 к. Или някаква пелетна камина висок клас.
confusion - напреднал
ivanovbg написа:
С конвекторните печки достигаш ли желаната температура?
Да, от 2008 се отопляваме с тях, но недостатъка е, че заемат допълнително място. Сметките за ток в студения период са около 200лв., което не очаквам да се подобри ако мина на схемата с 3 нагревателя по 2х1200 вата за 10-ребрените радиатори и 1х1800 вата за 16-ребрения радиатор. Това, че реално няма да постигна кой-знае каква икономия от ток не ме притеснява (очаквам да има такава, т.к. ще използвам загряване на вода, т.е. още 1 елемент колкото и да е малко все пак е инертен в схемата), но едва ли ще е осезаемо.

Ефекта, който търся е:
* да постигна що-годе еднаква температура в 3-те стаи
* да не ползвам допълнителни печки, а да ползвам радиаторите
* да сгрявам малко и банята, където в момента нищо не я топли
* да мога да изградя новата система, без допълнителни мощности и кабели, като нова 3-фазна или монофазна линия от таблото над входната врата през хола до колекторите

И пак да кажа ... въпросите, които съм написал са ми най-важни, особено ако знаете някой, който е изпълнил нещо подобно. Разбира се на всякакви други съвети също ще съм благодарен.
ivanovbg - майстор
Бях правил преди подобно нещо, но всеки радиатор сам за себе си. Не беше с точно тези нагреватели, а с ръчна изработка, но заминаха на вторични.
Иначе не виждам проблем водата да се топли в 3 точки вместо в една. Системата трябва задължително да е отворена в случай че някой от терморегулаторите се повреди. Не знам как е изпълнена точно схемата, но е много вероятно да не стане както трябва циркулацията и особено обезвъздушаването тъй като предполагам , че тръбите на радиаторите са в замазката и радиаторите са най високата им точка. Виж ако всички радиатори бяха свързани с горни и долни тръби по класическа схема... Според мен ако направиш всеки радиатор сам за себе си ще е много по добре. Не се притеснявай за разширителното съдче за доливане. Това ще осигури и известно поддържане на влажността в стаите. Отделно ще икономисаш една помпа.. Ще пъхнеш евентуално и един малък в лирата...
confusion - напреднал
Тръбите са в змаската и всеки радиатор е захранен (вход/изход) от дясната си страна - дясно, а не по диагонал. При водната лира вход/изход са от долу. От насрещната страна има обезвъздушител отгоре + тапа отдолу, на мястото на която тапа искам да сложа нагревателите. Не искам да слагам нагревател в банята, нито пък отделни разширителни съдове на всеки радиатор.

По отношение на циркулацията на водата нямам съмнения, т.к диаметъра на нагревателя е доста по-малък от диаметъра на дупката на глидерите (поправете ме ако греша, но не би трябвало да пречи).

По отношение на обезвъздушаването - сподели моля те какво имаш в предвид?

Ако някой от нагревателите се повреди - или ще е постоянно изключен или постоянно включен.
* Ако е постоянно изключен, ще го забележа (ако не го забележа значи може и без него да мина в отоплението :-)).
* Ако е постоянно включен - също ще го видя (едва ли ще направи така че водата да "кипне"). Ще имам общ термометър и барометър в едно за водата в лизост при помпата, където ще мога да следя температурата на водата и ако тръгне над 60 градуса ще мога да търся причината.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Сам си усложняваш живота, като няма да спечелиш нищо.
Няма да постигнеш никаква икономия - нагревателите имат еднакво КПД, даже и помпа като сложиш ще стане по-зле.
Еднакви температури в трите стаи незнам как ще ги постигнеш. - сложна задача при 3 различни стаи (имат различни загуби), различен дебит, влиза известна мощност, а излиза неизвестна.
Да речем че я балансираш за някаква външна температура, ама при друга външна няма да е същото.
Инертността не ти помага за нищо. - Тя помага при отопление при което е лош контрола на мощността - примерно камина.
Единственото което ще спечелиш е леко стопляне на банята, ако въобще може да говорим за стопляне при положение че ще я ползваш за разширителен съд и няма да е пълна.
За работата под налягане - още един таралеж в гащите.
Какво ще стане според теб ако си затворил двата крана на радиатор и жената вземе да го включи без да гледа крановете?
Успех все пак!
confusion - напреднал
Варианта със спрения радиатор от крановете и пускане на нагревателя не е изключен, но все пак едва ли ще го допуснем, а и нагревателя има защита - при 60 градуса на водата спира. В противен случай все от някъде ще избие водата :-), да неприятно.

Ще перифразирам целите ми:
* не ме притеснява това, че няма да постигна икономия на ток и спад в месечните сметки
* целя да махна конвекторните печки и да ползвам радиаторите
* целя да топля и лирата (склонен съм да сложа отворен бял разширител над нея) ако е необходимо да е отворен
* причината да е отворен е чисто безопастност или нещо друго, т.к. отворения ще бъде в банята над лирата, докато затворения мога да го "скрия" в хола до дивана при помпата и термо/баро метъра

Мислите ли, че има някакви технологични пречки това, което съм замислил?
jorkataG - специалист
Според мен независимо от факта че имаш 3 нагревателни точки и всяка е със собствено термореле все пак има циркулация на водата. Разлика във времето та работа на трите нагревателя ще има и тя ще идва от това с каква скорост се затопля конкретната стая тоест колко бързо съответният радиатор отдава топлината си и изстива че да се включи и неговият нагревател. Но пак казвам водата ще циркулира между трите радиатора и лирата в банята. Друг е въпроса как са вързани радиаторите успоредно или последователно. Значението е голямо. Ако радиаторите са вързани успоредно и трите нагревателя ще работят горе долу еднакво време, като може би нагревателят, който се явява пръв след дългия участък да работи малко по дълго.
При последователното свързване първият нагревател ще работи най дълго, вторият по валко и третият най малко.
Пример за вариант 1-успоредно и трите нагревателя ще работят примерно 1 час на пълна мощност и после ще се включват според температурата на водата.
вариант 2-последователно първия ще работи на пълна мощност щото в него постъпва студена вода, вторият ще работи на по ниска мощност или по малко време щото в него водата е хладка/топла а третият ще се включва до толкова че да докара водата до необходимата температура. Малко като принципа на скачените съдове.
Това е мое мнение.
confusion - напреднал
Радиаторите са свързани към колектори в колекторната кутия, т.е. за всеки радиаотор си има тръби, които тръгват от колекторите към съответната стая. Това аз го разбирам като успоредно, не последователно свързване. Към същите колектори има положени изводи за газово котле и помпа, където мисля да свържа само помпата и прилежащите аксесоари термо/баро датчик и т.н.

Нагревателите имат термореле (врътката) по температура на въздуха не по температура на водата, т.е. те ще се включват и изключват според температурата в съответната стая. Явно има датчик в самата кутийка, който разбира се мери температурата на въздуха в близост до радиатора, която да, предполагам ще бъде различна от тази в другя край на стаята. По температура на водата имат само защита - стигне ли 60-65 градуса водата нагревателя се изключва.

Тема "Въпрос относно изграждане на парно само с нагреватели на ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: