• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
PCL82 - майстор
Когато става дума за помпена инсталация няма особено значение при подходчща помпа и инсталация. Когато обаче се гони гравитачна циркулация всяко местно съпротивленийце може да обърка работата. По таблици за 90 градусово коляно дават коефициент на местно съпротивление 1. За дъга 90 градуса с радиус 3d пада на 0,5 а при радиус 5d пада на 0,3. При две дъги по 45 градуса значи ще се получи около 0,5. И все пак полипропиленът е по-гладък от стоманата, за която са дадени табиците.
idunno - специалист
Тук( а и не само в тази тема) по-скоро става дума за непознаване на ролята на циркулационната помпа в една отоплителна инсталация.Тази помпа добавя механична енергия в системата (отворена или затворена) и въпреки,че се нарича помпа, да не се бърка с помпата в герана.Другата има друга функция :-D
Напорът на циркулационната помпа в отоплителната инсталация се избира такъв, че да преодолее линейните и местни хидравлични загуби в най- неблагоприятния кръг на системата, а не да "вдига" водата до горния етаж.Все пак най-неблагоприятният хидравличен кръг в отоплителната инсталация не се определя от статичната височина на системата, а от сбора на горе споменатите съпротивления.Статичният воден стълб, определен от разширителния съд, има за цел да поддържа положително налягане откъм смукателната страна на помпата, така че тя да работи извън границите на кавитацията.
pipilica - майстор
Тва е интересно, ся остава да го кажеш малко по-смилаемо за аджамии парнаджии щото тука повечето сме такива.
Новата помпа дето турих да върти водата за двете оранжерии е 25/6 като радиаторите са само на 1,5 метра над котела, тва кво ще рече че съм я преоразмерил доста и да не се занимавам с дъги и подобни щуротии. За сега втората оранжерия не е вързана още но тия дни ще слагам тръбите.
idunno - специалист
Ще пробвам по смилаемо- помпата се избира като се измери разстоянието от котела до най- отдалечения радиатор или най- натоварения кръг(като киловати).В твоя случай 1,5 - тте метра височина са съвпаднали със сбора от съпротивления(който също може да се представи като метри), но ако тези метри височина не бяха 1,5 а 8 метра е тогава- лошо, щеше да мислиш че имаш 8 метра загуби,което при стандартните отоплителни инсталации не е често срещано.Ако между подаващата и връщащата тръби температурната разлика е 15- 20 градуса, значи си улучил помпата.Преоразмерената помпа се познава по това че много по гореща от течността която минава през нея, ампеража, шума в тръбите, вибрациите..ей тия неща.Това, че не си смятал нещата не означава че не можеш да ги налучкаш.Аз стандартните малки 10 - 20 KWотоплителни инсталации- котел тръби и радиатори с термовентили не ги смятам просто там са малки помпи 25-40, 25-60 и т.н..
kozl - майстор
Тя тая тема стана за кой какво си мисли, а тръгна от ППР колена и до туквече е парнаджийска. Циркулационната помпа е центробежна помпа и като H-Q характеристики според мен влиза в групата на центробежните помпи със сравнително малки мощности. Е зависи от размера на отоплителната инсталация щото на майка ми в блока години наред работиха "Виденки", центробежни, серия "Е" помпи с непотопен трифазен двигател и лоени набивки за уплътнение на оста помпа-двигател. И разликата на тази помпа от останалите каква е :shock: H-Q характеристика и това, че е предназначена за гореща вода се свежда до това, че трябва оста и да е неръждаема. Двигателя външен, на куплунг - избира се по обороти и мощност.
И според мен, а не само, помпата се избира не по напор, а по нейната H-Q характеристика, за което предварително трябва да е известна H-Q кривата на инсталацията. В нашия блок има 7 щранга в паралел с височина 7 етажа. Гледал съм проектни сметки на инсталациите и как се изчислява кривата на инсталацията, след което кривите на инсталацията и на помпата се съпоставят на една графика и те така се избира помпата.
И ако гледаме само напора то idunno визира напора като сума загуби без геодезичната височина. Е това е разликата в напора, циркулационните помпи в затворена система не преодоляват геодезичната височина.
Като забравим само парнаджийските истори , циркулационни помпи има и в охлаждащите инсталации, в слънчевите отоплителни, в БГВ и вероятно и на други места. За това се сетих. И доколкото помня в слънчевите инсталации беше писано за системи дрейн бек, където циркулационните помпи трябва да се съобразяват и с геодезичната височина.
idunno - специалист
Работата тръгна от съпротивленията те до помпата, която е центробежна, но се използва в т.нар. затворени системи(нищо че има отворен разширителен съд) за преодоляване на съпротивления, не геодезична височина.Помпите, които изпомпват вода също се центробежни, просто са по- мощни за да преодолеят геодезичната височина.И едните и другите са центробежни, но имат различна роля.От това по-просто не мога да го напиша. :)
pipilica - майстор
Ми приключих с тръбите, турих малко на 90 и малко на 45 и утре вечер ще пробвам кво съм направил.
pipilica - майстор
Системата работи перфектно.
  • 1
  • 2

Тема "Един въпрос за ППР колена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: