• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
s_s1 - специалист
Имам съществуваща отоплителна инсталация, която е описана в тази тема: http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=10&t=43381

Но се оказа, че помпата Грундфос с 2 скорости работеща вярно повече от 10 години вече не "качва" вода до най-високата точка 200 л. бойлер с 2 серпентини. Измерих височината и е м/у 5.5 и 6 м. на която се намира най-горната точка до помпата. А преди време работеше, т.е. качваше вода само на 2-ра ск.
Възможно ли е да се е износила, дебита да е намалял?
С каква помпа трябва да я сменя?
Колко вата ще черпи, и ще може ли да работи ли с UPS?
crez - майстор
Не би трябвало да се е износила,освен ако нямяш филтър и през нея минават ръжди и разни боклуци във водата. Ако имаш филтър почисти го,(моят го чистя всяко лято,макар че е с антифриз пак има отлагания). Свали помпата, разглоби я прегледай и почисти. Турбината е полиамидна, не трябва да има надрасквания, отчупени краища .Провери луфта на ротора с турбината.
jabata - специалист
Според мене, причината е някъде другаде. Как ти е направена системата? Ако бойлера е последователно (закачени на една магистрала) вързан с други радиатори, може да се окаже че не минава достатъчно вода през бойлера. Но това не е от помпата, а от системата. Имал съм го този случай, много радиатори последователно, и през последния циркулацията е почти нулева, като се затвори някой радиатор преди това и последния тръгва. Тогава собственика обвини помпата, смени я с два пъти по мощна, с двойно по-голям напор, и пак същото. Просто системата е така конструирана, и никой не е забелязал до момента, защото винаги преди това все един радиатор е бил изключен.
До момента не съм видял износена помпа Grundfos, по скоро спират да въртят, но не да се износят. Според мене, те са си направо вечни :)
s_s1 - специалист
Системата е направена с вертикален щранг с черна тръба 2 цола от ниво гараж /котела/ до ниво таван на 2 етаж. На това ниво втори етаж тръгват отделни хоризонтални разклонения за 2-те спални и дневна. Във вертикална посока с тръба ф 20 отива към тавана, където отново по хоризонтал има разклонения за 2 радиатора в таванския етаж и 1 за въпросния бойлер. Но тръбите за него минават по тавана и се получава с 1.5 м по-голяма височина. Сега бойлера не работи дори и тогава, когато спра крановете на всички радиатори. Тогава пак не циркулира през бойлера, а котела достига зададената темп. и гаси. А по-рано, преди години, ако исках да вкл. този бойлер само превключвах помпата от 1 на 2 ск. и топлеше.
crez - майстор
С тези черни метални тръби, ръжда колкото искаш. Затова пак питам има ли филтър преди помпата?
s_s1 - специалист
crez написа:
С тези черни метални тръби, ръжда колкото искаш. Затова пак питам има ли филтър преди помпата?
Да имам филтър, събира ужасно много ръжда, но серпентината на бойлера мисля, че е 3/4 и прохода през нея и тръбите Ф20 е безпроблемен. Филтъра е чистен последния път м. ноември 2013г.
krasi92 - майстор
грундфос UPBASIC 25-6-180 покрива изискванията
s_s1 - специалист
krasi92 написа:
грундфос UPBASIC 25-6-180 покрива изискванията
В сайта на термоикономик видях графика, според която работи до 5 метра, а при мен височината е към 6 м.
krasi92 - майстор
При мен за 2 етажа и котел в мазата няма проблем.
s_s1 написа:
crez написа:
С тези черни метални тръби, ръжда колкото искаш. Затова пак питам има ли филтър преди помпата?
Да имам филтър, събира ужасно много ръжда, но серпентината на бойлера мисля, че е 3/4 и прохода през нея и тръбите Ф20 е безпроблемен. Филтъра е чистен последния път м. ноември 2013г.
Ако филтъра се почисти на 20.01.15г ,старата помпа може би ще изкара още 10г. Опитайте!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "избор на циркулационна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: