• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vesoel - специалист
Здравейте, моля Ви за компетентното мнение и се извинявам предварително ако има такава тема!

Желая да мина на отопление с пелети. Към настоящия момент имам котел Виадрус U22 (29квт), който ми служи вярно над 10г., но дървата вече са кът и цената постоянно се вдига. Замислям се дали да сложа горелка на стария котел или да купя нов заводски само на пелети. Кое ще е по удачно според Вас, кое ще има по добро КПД?
Последна промяна от vesoel на пон фев 09, 2015 8:20 pm, променено общо 1 път.
jabata - специалист
Здравей,

като цяло има доста писано по темата, но никой до момента неможе да каже кое е по-добро. Всеки си има някакво решение лично за него си, което в крайна сметка опира до финанси.
Ясно е, че само горелка да се монтира на котела би било по изгодно отколкото нов пелетен котел. Но пък също така е ясно че нов пелетен котел, който е конципиран за пелети, има по високо КПД отколкото такъв с присадена горелка, но тогава пък автоматично се появява въпроса какво ще прави човек със стария котел. Това са се въпроси, на които като цяло много трудно би отговорил някой друг, защото всеки сам си преценява.
Като цяло на Виадруса се монтират едни плочи, вътре които увеличават ходовете на димните газове, и по този начин вдигат КПД-то и преправен на пелети е една задоволителна комбинация.
vesoel - специалист
Благодаря за отговора, определено аз клонях към стария котел с горелка. Разглеждам тук/там за горелки не мога да преценя също и модел, марка и киловати? Искам също и вратата да е нова с отвор (комплект за горелка), за да мога при проблем с горелката да мина лесно на твърдо гориво. Чудя се на "ерато" ли да са горелката и врата с плочи? На друга марка също може ли да се гласува доверие? Ако имате нещо в предвид пишете.
filmatoplo - майстор
Горелка Грейко се представя много успешно на Виадруса, може да го потвърди човека но не му знам името във форума и дали ще чете темата. Дадох му врата готова за горелката, остана доволен, имам още една врата. Запознай се по добре с функциите на горелката и нейните предимства.
vesoel - специалист
Ок, ще го имам в предвид!

Препоръчайте ми киловати, за 100кв.м. площ и 150л. бойлер. Разгледах нейните параметри, една от фаворитите ще е. Не разбирам тази възможност за управление от стаен и програмируем термостат. Идеята му е да включва и следи температурата на водата в парното или огъня на горелката?
milenskior - специалист
Аз съм с точно такава комбинация. Грейко RB20 и Виадрус 29 Kw.Отоплявам около 100 кв. и два бойлера по 80 литра.
При мен котела и радиаторите са преоразмерени и държа водата на около 50 градуса(за радост нямам конденз и катрани в котела и комина).
Необходимата ти мощност обаче зависи от наличната изоляция и дограма. При мен може да се каже, че е средна работа.Имам частична външна и вътрешна изолация с алуминиева дограма и никаква на тавана.
При това положение разхода ми варира от 2 до 3,5 чувала в зависимост от температурата навън.
Относно стайния термостат това е джаджа която мери температурата в стаята и казва на горелката да спре като я достигне. Това става независимо от температурата на водата.Иначе горелката си модулира по температура на водата независимо от стайния темостат.
За къща с много стаи е малко трудно да се регулира температурата със стаен термостат, защот трябва много прецизно да са ти изчислени радиаторите в стаите.
Затова аз съм изградил система с 4 термостата и един приемник(описал съм ги в подписа ми) Всички термостати управляват ел. завижки като при достигане на температурата на някой от термостаите то той спира притока към неговия радиатор(радиатори). Когато всичкте термостати си стигнат зададените температури тогва се подава сигнал за гасене на горелката.При Грейко всъщност може и да не се гаси, а да мине в изчакване до определено време. Това се настройва от горелката.
За да повиша КПД то на котела съм поставил преградни плочи и турболатори в котела, като в момента при работно състояние(при ме това е около 50 градуса на водат и работа на втора степен на горелката) температурат на димните газове е около 70 градуса.
За догодина ще модифицирам котела. огнище под него и горелката на огнището за да има място за голям пепелник и да мога да горя слънчогледови пелети.
Общо взето е това. Ако те интересува нещо друго питай.
vesoel - специалист
Благодаря Ви много за участието и съветите, семейният съвет взе решение :) След 2 седмици в събота ще монтираме Горелка Грейко RB20, ще преработим сегашната врата за нея, като ще имам една планка 4мм с размерите на горелката ако се наложи да работи котела на дърва. Ще сложим три прави и един крив панел за горивната камера. Датчика ще бъде безжичен, който ще може да се мести в приоритетната стая.
joro_vn - специалист
И виж как се повдига котела и се прави допълнителна основа /кутия/ отдолу за по-голям пепелник. Писано е във форума.
geniya - специалист
vesoel написа:
Благодаря Ви много за участието и съветите, семейният съвет взе решение :) След 2 седмици в събота ще монтираме Горелка Грейко RB20, ще преработим сегашната врата за нея, като ще имам една планка 4мм с размерите на горелката ако се наложи да работи котела на дърва. Ще сложим три прави и един крив панел за горивната камера. Датчика ще бъде безжичен, който ще може да се мести в приоритетната стая.
Защо три прави?Мисля, че трябва да са две прави и една крива.Моя е 24,4 и е с една права и една крива.При 29kW са две прави и една крива.От грейко могат да ти ги пратят с горелката, имат ги плочите за Виадрус У22.Според мен тази планка няма да ти трябва, никога повече няма да минеш на дърва. :-D Вземи си и стаен термостат за да имаш по-малък разход.
П.П. Имаш ли хубав комин тогава по-добре преди монтажа на Грейкото си повдигни котела с подходящ пепелник.Дъното му се изрязва и целия се повдига на железен "пепелник" с голяма врата.Целта на този пепелник е, че може да се горят евтини слънчогледови пелети, които са с голям отпадък.Горелката ги гори перфектно, но Виадруса в оригиналния си вид при работа със слънчогледови не може да събира пепелта.На всеки 4-5часа иска чистене.Ако си на дървесни пепелта която може да побере е 4чувала, макс.5чувала.Поне при мен е така, но в момента разхода ми е 4чувала за 3дни.Спирам горелката, чистя и зареждам 4чувала.Това на всеки 3дни.Успех.
doobref - специалист
Някой има ли представа на какво разстояние трябва да бъде горелката под дъното на котела , и колко висока да е кутията на която се слага котела. Започнал съм преустройство по този начин на Солитекс 34 кв. за монтаж на Грейко РВ20 отдолу под котела, но незнам какво да е разстоянието между горелката и котела. Ще се радвам за предложения.
  • 1
  • 2

Тема "Смяна или добавяне на горелка за U22" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: