Най - вълнуващия въпрос зимно време.
iceheart - специалист
Браво само така. Пусни някоя снимка да видим как си го направил.
ventzi48 - специалист
Нещо ми се опират снимките и затова ще обясня с няколко думи какво съм направил.
Разкостих всички стари връзки като оставих кабелите на фотоклетката/старата/,нагревателя,куплунга на шнека,захранването малко преработено,датчика за обратно горене,не съм оставил датчика за отворена врата защото не ми трябва и вентилатора.Нямам помпа за бойлер.Той се загрява от серпентина от отоплителната инсталация.Котелът ми е Виадрус U22-23 квт.Нагревателят го захраних през фазово реле 220 волта.Нямам сензор за димните газове защото не влиза в комплекта на Натурела.Ще го поръчам допълнително.Всичко на платката е обозначено на клеморедите/входящи и изходящи връзки/.
Сега искам да поставя една моя идея за подобряване на КПД на котела.Преди време изчетох всички коментари за всеядните горелки и особено за преработката на Виадрус за тези горелки.След като могат да горят и пелети какъв ще е ефекта ако монтирам пелетната горелка под котела в допълнителната камера.Ще се повиши ли КПД-то на котела?
Ще съм благодарен за коментари било то и негативни.
n.ganev - майстор
ventzi48 написа:
След като могат да горят и пелети какъв ще е ефекта ако монтирам пелетната горелка под котела в допълнителната камера.Ще се повиши ли КПД-то на котела?
Монтирай - не се замисляй!
valqk - специалист
Тези дни, ще пускам най-накрая, горелката с натурелата.
Разкостих я преди месец и все нямам време да я сглобя.
Надупчих я, за почистващи отвори, взех и една дърта прахосмукачка - ще пусна снимки и отзиви, като погори и видя от кой отвор чисти по-добре - дали от този отгоре от входа за пелети или от този отзад в долната част.
Монтирах натурелата - натурално - стана много добре.
Но, имам проблем - от 3 дни се мъча да я запаля с http://motor-barbeque.com/102/103/119.html
Голяма греда - всякак я мъчих запалката - не и не.
Оказва се, че май трябва отделен вентилатор за тръбичката за палене...
Последно, снощи я монтирах на мястото на нагревателя в най-долната част на плочата - свети през дупките на плочата.
Така, пелетите почити/или се/ допират до нея и успя да ги запали. #-o
Дали ще се прецака запалката,ако се допират до нея пелетите, тепърва ще видим?
За всеки случай съм си оставил място за контактор и да върна стария нагревател за котлон (който е много корав, но и 1.1кв).

Някакви идеи дали бъркам нещо или просто си трябва отделен вентилатор,който да духа само през тръбата на запалката, че да може данаправи 1000 градуса на изхода (както го дават на документа на запалката)?
Пробвах да я монтирам в тръба 3/4, смачкана отпред и оставен малък отвор. На старото място в горелката, с планката на нагревателя хващам тръбата за плочата, където беше стария нагревател. Не пали, защото идва много друг студен въздух около тръбата.
Изкарах я и я сложих пак там - но около средата на плочата, където е шпилката с гайка. Като загрее 10мин и пусна вентилатора, отначало е доста горещ въздуха, ама после охлажда запалката и въздуха и пак не пали...
:toimonster:
Въпросът е къде бъркам с тази запалка? Или съм сбъркал запалката?
Снимки - близките дни, да я посглобя и пусна, че стана стууд.
filmatoplo - майстор
Моята е тази и пали от раз ,не знам как си я поставил , трябва да има отвор през който да се показва тръбичката поне 5 мм ,да се покрива отвора с пелети или да са почти пред отвора ,а самата запалка да е малко назад 2-3 Санта ,моята е назад 3 Санта .Ако чакаш да запали от оригиналните дупчици - няма да стане .Виж как седи запалката при Фероли ,тоест как се подава до пелетите .А въздуха регулирай така че да не е много .моя въздух с който пали е 38% знам че при теб може на др % да върти вентилатора но пак е насока .
valqk - специалист
Ооо, тва значи, че трябва да се преправя паничката, щото няма откъде да излезе тръбата...
Ще я оставя както съм я сложил в момента. Ще пусна снимки да кажете дали ще и стане нещо така...
filmatoplo - майстор
Не паничката ,те отворчетата за паленето са по нагоре .

Прикачен файл

IMG_20161115_165421.jpg
IMG_20161115_165421.jpg (31.02 KиБ) Видяна 2032 пъти

Прикачен файл

IMG_20161115_164953.jpg
IMG_20161115_164953.jpg (32.4 KиБ) Видяна 2034 пъти
valqk - специалист
Точно де. Там, където си нарисувал, че трябва да се показва при ГП20 е метал с дупки, но 6мм примерно.
Т.е. или трябва да дупна плочата, или да пипам паницата.
Убих се да ги търся снимките на задната страна - преди 2-3дни ги гледах тук,докато ровех.
Както и да е - ще пусна снимки,като запаля. За сега е сложена директно на задната част с дупките, където падат пелетите при зареждане (на мястото на стария) - гола, без тръба.
Ще видим колко ще устиска. Ако издържи този сезон, значи е куче :mrgreen:
Ако не издържи - имам място за контактор и ще върна стария нагревател и ще го мисля на лято.
Ако не запаля утре ще ме изгони жената, вече :mrgreen:
Днес сглобих, вързах всичко.
Взех си този кабел: http://www.cable.bg/kabel.php?cPath=103 ... d=21006514
работи с него.
Програмата работи и с wine под линукс! Изненада ме приятно.
В момента точно сетъпвам от старото лапточе да мога да си я настройвам през интернет директно (ком порт по тцп), защото не ми се даваха 60лв за платка, а имам старо лаптопче (което и ком има де, ама реших да пробвам с този по usb).
Става с апче socat: http://www.dest-unreach.org/socat/doc/s ... vertcp.txt (тествано и работи. понякога таймаутва, но после минава.)
МД това значи, че ако имате распбери пи, което се чудите какво да правите - може да го ползвате за това :-D
То има и ком порт, та само ще трябва да се запоят кабелите директно за контролера.

п.п. нещо не ми се отваря снимката с настройките на голямо. Някой дали я има?
filmatoplo - майстор
Разсъждавам приятелски ,но не добре запалката да е гола и да е зад отворчетата ,най добре да е в тръбичка и да преминава директно с отвор ф-22 през ламарината ,а не да се крии зад отворчетата .Този вид запалки вадят мощност и правят концентрация на добър пламък само в тръбичка .
valqk - специалист
filmatoplo написа:
Разсъждавам приятелски ,но не добре запалката да е гола и да е зад отворчетата ,най добре да е в тръбичка и да преминава директно с отвор ф-22 през ламарината ,а не да се крии зад отворчетата .Този вид запалки вадят мощност и правят концентрация на добър пламък само в тръбичка .
Еми значи ще върна старата+контактор/реле и така. Не ми се дупчи плочата.
Много благодаря, за схемите по-горе и уточнението, че пелетите тряба да паднат в/у тръбичката, че бях решил, че аз съм зле :)

Тема "преработена горелка GP20+" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: