Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nеwage - специалист
Здравейте!
Отоплявам 5 стаи с камина с водна риза. Мощността й идва в повече и когато къщата се затопли започва да вдига много градуси и трябва да затварям комина и въздуха. Но тогава дървата не горят пълноценно, отделя се пушек, затлачва се комина - позната ви е историята...

Днес си мислех - а дали не може да се направи, вместо да затварям камината, когато вдигне 80 градуса, да се включи втори кръг с голям бойлер, да речем 200-300 литра, който да започне да се топли. Когато дървата изгорят и падне температурата, от него започва да се връща топла вода в радиаторите, като топлинен кондензатор. Това ще е особено ценно за през нощта, когато няма кой да поддържа камината...
Може.
Погледни схемите тук
viewtopic.php?f=10&t=43892
Цената , обаче , няма да ти хареса.
naskov - майстор
Това е начина за решаване на проблема. По-евтино е обаче вместо бойлер, да се използва буфер, като големината му е минимум 30л/кВт.
galin56 - специалист
Браво, с твоите разсъждения си преоткрил причината за измислянето на буфера. Този по-голям бойлер се нарича буфер и открит точно с тази цел. Но и инсталирането му, заедно с вентилите които да управляват потока може да ти стъпят и над хилядарка, така че се приготви психически ако си решил да го правиш. Другия начин е да извадиш късмет с някой на тънки пари втора ръка.
http://www.eldominvest.com/bg/category/6.html
nеwage - специалист
galin56 написа:
Браво, с твоите разсъждения си преоткрил причината за измислянето на буфера. Този по-голям бойлер се нарича буфер и открит точно с тази цел. Но и инсталирането му, заедно с вентилите които да управляват потока може да ти стъпят и над хилядарка, така че се приготви психически ако си решил да го правиш. Другия начин е да извадиш късмет с някой на тънки пари втора ръка.
http://www.eldominvest.com/bg/category/6.html
Какво толкова скъпо има да се направи такъв? Една цистерна със серпентина в нея, от тръба за парно, увива се добре със вата... Вентилите са по 70 лв. - нужни са два.
tysonlkr - специалист
Изолацията според мен е най важна. Тази цистерна как ще я изолираш, за да няма загуби?
Щото ако няма изолация по добре си сложи един радиатор на вън по малко място ще ти заема :)
шоп - майстор
nеwage, можеш да направиш тази система,
но един 250 литров бойлер загрят от 30 до 80 градуса ще акумулира 12.5КW топлинна енергия. Все ше има ефект, но според мен ако имаш място инвестирай в 4-5бр 220 литрови варели със серпентини или 1 м2 бидон на европале пак със серпентина или водосъдържател от бойлер потопен в него .
nеwage написа:
galin56 написа:
Браво, с твоите разсъждения си преоткрил причината за измислянето на буфера. Този по-голям бойлер се нарича буфер и открит точно с тази цел. Но и инсталирането му, заедно с вентилите които да управляват потока може да ти стъпят и над хилядарка, така че се приготви психически ако си решил да го правиш. Другия начин е да извадиш късмет с някой на тънки пари втора ръка.
http://www.eldominvest.com/bg/category/6.html
Какво толкова скъпо има да се направи такъв? Една цистерна със серпентина в нея, от тръба за парно, увива се добре със вата... Вентилите са по 70 лв. - нужни са два.
Ще направиш,но материалите струват пари.........Съгласявам се с цената за вентилите,щом системата е с каминка.
А контрола? За да е както трябва,единият вентил е със задвижка-пари.Контролер за нея-пари.
Дали си заслужава галимацията за система с каминка?
Ако питаш мене-ДА. Но аз съм друга бира.Не съм прагматичен.
Евтино-с кранчета.Контрола от теб,освен ако твоето време не струва пари.
шоп написа:
nеwage, можеш да направиш тази система,
но един 250 литров бойлер загрят от 30 до 80 градуса ще акумулира 12.5КW топлинна енергия. Все ше има ефект, но според мен ако имаш място инвестирай в 4-5бр 220 литрови варели със серпентини или 1 м2 бидон на европале пак със серпентина или водосъдържател от бойлер потопен в него .
Точната цифра е 14.475,при идеални условия,без загуби.
Освен това не е акумулираната, а необходимата енергия за загряването на количеството вода до посочените градуси.
Друго нещо е използването на акумулираната енергия . Има значение и след колко време.
В случая,за отопление, не би могъл да ползва енергия в посоченият размер,най малкото щото, под около 30 градуса, на топлоносител ,в преходните сезони ,не му вършат работа.

Тема "Акумулиране с бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: