• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alx359 - специалист
2v6 написа:
По "моята" схема малкия бойлер се топли само от собствения си електрически нагревател.
Циркулационната помпа има следното действие - смуче вода от дъното на големия бойлер, вкарва я в топлообменника и затоплената вода се връща отгоре на големия бойлер. Налягането на ВиК във всяка точка влияе еднакво. Циркулация през малкия бойлер по тази схема е невъзможна - циркулацията винаги става през две тръби.
2v6 написа:
На схемата отляво на П2 има възвратен вентил. Той пропуска водата само отдясно-наляво. Водата от П2 влиза отдолу на топлообменника и излиза отгоре - така е в противоток на циркулацията на П1. При неработеща П2 възвратния вентил има съпротивление което не позволява студената вода да байпасира големия бойлер.
Не, не успявам да виждам как върти контура по този начин. П1 и вентилите да ги оставим за момента.

Нанесох стрелки върху твоята графика за по-голяма яснота на лаика. Щом посоката е П2->ТО, тогава какво става със горния сегмент след изхода на ТО? А именно:
- Какво става с потока след изхода за топла вода на големия бойлер?
- Какво става в мястото на обединение на потоците - т.е. пред Т-елемента водещ към студения вход на малкия бойлер?

Прикачен файл

2boilers_2v6-q.jpg
2boilers_2v6-q.jpg (53.87 KиБ) Видяна 1098 пъти
2v6 - майстор
alx359 написа:
...Не, не успявам да виждам как върти контура по този начин. П1 и вентилите да ги оставим за момента.

Нанесох стрелки върху твоята графика за по-голяма яснота на лаика. Щом посоката е П2->ТО, тогава какво става със горния сегмент след изхода на ТО? А именно:
- Какво става с потока след изхода за топла вода на големия бойлер?
- Какво става в мястото на обединение на потоците - т.е. пред Т-елемента водещ към студения вход на малкия бойлер?
Между двата тройника по пътя през големия байлер минават два потока.
С червеното съм отбелязал потока F1, който е равен на консумация на топла вода.
Със зелено е потока F2 - потока създаван при работа на циркулационната помпа П2.
Изображение
Когато F2=0 (помпа П2 неработи) потока през големия бойлер е равна на F1 с посока малкия бойлер - консумира се топла вода от големия бойлер.

Когато F1=0 (няма консумация) поток с големина F2 отива в големия бойлер (цялата топлина от топлообменника отива в големия бойлер).

Когато F2>F1 (консумацията е по-слаба от циркулацията) целия поток преминава през топлообменника и се разделя при тройника под малкия бойлер. Поток с големина F1 отива в малкия бойлер, а поток с големина F2-F1 отива в големия бойлер (част от топлината на топлообменника отива в малкия бойлер, останалата в големия). В този случай водата от студения щранг не преминава по червения контур, а през топлообменника.

Когато F1>F2 (консумацията е по-силна от циркулацията) поток с големина F1-F2 преминава от големия бойлер в малкия бойлер, а поток с големина F2 от студения щранг през помпата, топлообменника и пак в малкия бойлер. В този случай циркулация по зеления кръг няма - цялата затоплена от топлообменника вода отива в малкия бойлер.

Ако не става ясно да начертая петте възможни случая :?:

Прикачен файл

2-boilers_.jpg
alx359 - специалист
2v6 написа:
Когато F1=0 (няма консумация) поток с големина F2 отива в големия бойлер (цялата топлина от топлообменника отива в големия бойлер).
Ето тук е ябълката на раздора - посоките!

Значи, щом няма консумация, в F2, П2 върти водата на обратно на ВиК, така ли?
т.е.
П2->ТО->Голям бойлер гореща -> Голям бойлер студена -> П2.

А щом има консумация (П2 не работи), в F1 водата се върти посока ВиК:
ВиК -> Голям бойлер студена -> Голям бойлер гореща -> Малък бойлер студена -> Малък бойлер гореща -> Топла вода баните.

*

ПП. Прочитам и препрочитам и явно е така. Ето тук било липсващото звено в разбиранията ми!

@2v6: :prayer:
2v6 - майстор
alx359 написа:
Ето тук е ябълката на раздора - посоките!
Не случайно съм махнал стрелките за посоките още първия път:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 40#p674240
alx359 - специалист
2v6 написа:
alx359 написа:
Ето тук е ябълката на раздора - посоките!
Не случайно съм махнал стрелките за посоките още първия път:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 40#p674240
Да, ама... чак сега разбирам защо! От обикновен common-sense, все се опитвах всъщност да анализирам смесен случай, където ВиК+ТО действат едновременно. Не съм учил тези неща а не ми го побираше акъла, че при граничните случаи тук всъщност има 2 отделни контура и 2 посоки на движение, а после динамиката се променя според консумацията и помпата!

Ти не само нахрани гладен, ти му подари мрежа! :sun:
radius - майстор
saraneron написа:
Помпата слагаш където си поискаш само да е на минимум метър денивелация ПОД нивото на ДС
Защо е това изискване?
alx359 - специалист
2v6 написа:
Има топлообменници по 100 лв.
Защо трябва да е 300+ :shock:
ОК, при първо търсене не съм ги видял, но пък виждам много видове. При моята конфигурация - ще ми свърши ли работа който и да е от по-евтиничките? Не трябва ли и те тук да имат някакви минимални/специфични изисквания (пр. брой пластини/kW, брой ходове, налягане)?
Последна промяна от alx359 на вт мар 03, 2015 10:38 am, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
radius написа:
saraneron написа:
Помпата слагаш където си поискаш само да е на минимум метър денивелация ПОД нивото на ДС
Защо е това изискване?
За да не засмучи въздух помпата. Моята е на 10см под работното ниво на съда и си работи без грешка 3-та година! Не е на 1м.!!
Последна промяна от Andri01 на вт мар 03, 2015 10:42 am, променено общо 1 път.
2v6 - майстор
alx359 написа:
2v6 написа:
Има топлообменници по 100 лв.
Защо трябва да е 300+ :shock:
ОК, при първо търсене не съм ги видял, но пък виждам много видове. При моята конфигурация - ще ми свърши ли работа който и да е от по-евтиничките? Не трябва ли и те тук да имат някакви минимални/специфични изисквания (пр. брой пластини/kW, брой ходове, налягане)?
Първо избери слънчевия панел...
emilvtc - специалист
Можете ли да ми дадете линк към топлообменниците по 100лв?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "[Проект] Система от 2 обикновени бойлера - 2 източника" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: