• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
ivanovbg написа:
Аз съм по доволен от слънчевата ми сушилня. 4 печатарски плаки и стара дограма от панелка и един спей с черен мат. Бързо, лесно, за без пари почти ...
Изображение
Уникален промишлен дизайн! № 1 :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:
Какво сушиш в нея!
ivanovbg - майстор
Всичко. Сега е подобрена с два реда кошнички.
Изображение
шоп - майстор
Евгений, ще тествам колко ще изкара шалето. Според мен ще е с дълъг срок на експлоатация, защото то е предназначено за външен монтаж ( има си УВ защита) издържа до 250 градуса, не е хигроскопично. Мога да направя и от неръждаем или алуминиев квадратен профил 80х80мм, но засега не виждам смисъл.

Подготвил съм заготовки за 20,25 и 30 тръби от неръжд. профил, но те са за самоизтоваща се водна система.
Evgeniy - майстор
Щом е с UV защита е добре. Въпроса е при дъжд да не просмуква вода във ватата през отворите за тръбите. Но пък като загрее ще се изпари.
шоп - майстор
При вторият опит за направа на колектор успях да го монтирам на тръбите без разрез. Има само един фабричен, който много добре е защитен с лепенка. Отворите в колектора са 57мм, а тръбите 58мм. Сглобката е много плътна и водата свободно ще си се изтича надолу по тръбите. Все пак нищо не ми пречи да използвам и силиконови защитни пръстени и силикон.
6osi6 - майстор
ivanovbg написа:
Всичко. Сега е подобрена с два реда кошнички.
Трябва повече подобрения, за да може да сушиш всичко и да става за изсушаване на домати :) Може да сложиш в половината от обема му с шамотни тухли от старата акумулираща печка, съвсем без пари :-D (както и на мястото на картона под стъклото) върху тях вкарваш червени керамични плочи поръсени със сол, като върху солта предварително се нареждат нарязани по дължина на две половини домати тип "консерва". Слагаш ги сутринта, слънцето ги изсушава до някъде, след което с топлината освобождавана от шамотните тухли ги доизсушава през нощта.
На следващия ден се плакнат с топла вода. Киснат се няколко минути в оцет/вода 50 към 50 и сол. После се слагат в кърпа или се притискат, за да изцедят от водата и солта колкото може. След това се редят в буркани, заливат се със студено пресован зехтин и се добавят подправки - прясно изсушен босилек и мента.
ivanovbg - майстор
Рецептата сигурно е хубава, но нито аз, нито някой от домашните харесва сушени домати. Много по добре са на салца с праз или сок с ... :drinkers:
Сушим основно плодове - най вече сини - бели сливи, ябълки, круши. На всички много се услаждат вечер пред телевизора.
шоп - майстор
Такаааа... докладвам с фотоотчет, както по руските форуми:-)

Вече трети ден една 30 тръбна конфигурация работи и грее мансардата на сина. Метерологията е променлива, първият ден облачно, вчера слънчево до обяд, днес цял ден слънце.

На 29.03 терморегулатора спираше вентилатора, когато температурата падаше под 40 градуса, но въпреки всичко цял ден в стаята бе 21-23 градуса

вчера 30.03 до обяд имаше слънце и вентилатора ( 40 вата 240 м3) работеше и вкарваше затоплен до 60-70 градуса въздух в мансардата. След обяда с прекъсваня 40-50 градуса. Температура в стаята 23-24 градуса.

Днес 31.03 цял ден слънце вентилатора вкарва 70-97 градуса в стаята без прекъсване. Температурата в стаятае 27.5градуса. Дори в момента 18.45 терморетулатора, който е настроен над 40 градуса не е изключил вентилатора.

П.П. конфигурацията още не е довършена. Нагнетателният въздуховод Ф150 е изолиран със 100мм вата, а всмукателният тепърва предстои да се топлоизолира.

Снимките говорят

Прикачен файл

SAM_7348.JPG Работен процес по монтажа...слънце и бира има в изобилие. Въздуховодите са Ф 150 дълги по 1.5 метра.

Прикачен файл

SAM_7350.JPG старт 40, моментна 97 стоп 99
Май трябва нов терморег. Този е на ръба на възможностите си в горната граница

Прикачен файл

SAM_7351.JPG Светлината пречи на снимките, но левият дисплей показва началната термпература на включване 40 градуса. Средният дисплей е моментната температура 95 градуса, а десният дисплей е температурата на спиране на вентилатура 99 градуса
шоп - майстор
Още снимки...

Прикачен файл

SAM_7352.JPG 76.8 градуса чиста и безплатна енергия влизат всеки един момент в помещението

Прикачен файл

SAM_7353.JPG решетката е 20х20 см темп. е 76.2 градуса....една малка вентилаторна печка...

Прикачен файл

SAM_7354.JPG Темп в мансардната стая, която е 25м2. Довечера, когато сина си дойде от училище ше е топло и приятно, до сутринтта ще изтине до 22-23 градуса и това БЕЗ НИКАКВО друго отопление!
saraneron - специалист
Отлично постижение!Бравоооооооооо!Колко е голямо помещението,прозорци,изолации изложение?Изводи?Каква е цената на една тръба,цената без труд на показаната конфигурация?Каква методика ползва при прекарване на разделителната хоризонтална пластина в колектора и как са свързани вертикалните пластини в тръбите с хоризонталната,какви инструменти и способи ползва?Чува ли се някъкъв шум от вентилатора?Има ли течение и неприятно усещане от горещия въздух ,когато е повече от 90 градуса?Някукви слабости по проекта?
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: