• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
estqwerty - специалист
погледни ракетните печки - акумулират изходящият топъл въздух в пейката или леглото... става лесно и може да си го напаснеш на дизайна който ти се връзва в помещението. не е като да търсиш къде да скриеш още един бойлер някъде в мазето, после помпи истории...
шоп - майстор
estqwerty, моля те дай линк към тези печки.
estqwerty - специалист
не само ракетните ще ти свършат работа всеки "mass heater" , въпреки че точно те събират топлото ниско долу в стаята където е най нужно - http://goo.gl/DVgrhC
по-принцип аз се притеснявам от дизайна - но ако потърсиш има как да се избяга от заоблените форми на глината.
хвърлете и едно око тук - няколко квадрата поликарбон + боя + малко дупчене няма ли да даде подобен ефект http://goo.gl/eLB0nl
темата е интересна - чакам резултати още.
шоп - майстор
estqwerty, запознат съм с тематиката. Интересно е, но смятам, че КПД то може да се повиши. Вакумната технология е номер 1 ( засега ) при ниски температури и лека облачност.

Отоплението си работи безпроблемно. В момента правя тунинг и въздушното отопление да стане комбинирано: въздушно и водно, като да може да се избира кое да е приоритет.

Нямам намерение да акумулирам топлина с масивни предмети в къщата. Тя си е досатъчно масивна към 80-90 тона с 80 см дебели гранитни основи от павета. Акумулирането според мен е най-изгодно да е с вода в последователно свързани пласмасови бидони по 1000 литра-нискотемпературно ( 40-50 градуса)
egomen66 - майстор
Щом имаш възможност за усвояване на топлина , независимо от какъв източник е ПРАВИ ГО. Следя темата с интерес =D>
шоп - майстор
Така... днес с много слънце, бира и добро настроение реших да направя един малък опит. Имах изостанала 10 метра неръждаема мека тръба ( която използвам за направа не серпентини в бойлери)

Оказа се, че 16.2мм( 12мм вътрешно ) перфектно се сгъва с R 20мм и влиза във вакумните тръби.

Получава се система за загряване на вода, като системата може да е под налягане. 10 метра неръждаема тръба е крайно недостатъчно за 10 тръби, защото навлиза само 50 см в тръбата. Все пак това бе само опит, който според мен показва, че с минимум средства може да се направи вакумна система с U тръби под налягане.

Тъй като съм презадоволен със слънчева вода за БГВ, ще направя една 20 тръбна система за подгряване на водата едно басейнче на дъщерята, който е с обем 1м3.

Нещата, които смятам да подобря са:
1/ неръждаемата тръба ще стига до дъното на вакумната тръба, за да не отнема само топлина от горните 50 см на вакумната тръба. Така ще се повиши КПД то на системата, защото в момента в горната част на тръбата е около 60 градуса, а в долната над 110....термометъра ми е до 110 градуса.
2/ Ще направяколектор с 3/4" или 1" от който ще тръгват 1/2' U тръби по 1.8м. Въпреки, че меките неръждаеми тръби са с голямо вътрешно съпротивление една маломошна 12 волта, 10.8 вата китайска циркулационна помпа с 3м напор работи перфектно, като дебита е сериозен и се вижда на снимките. Даже се замислям дали една китайска помпа 24 волта. 3.6ампера с напор 15 метра може да върти меандър със 108 метра 1/2 неръждаема тръба в 30 тръбна система....не пречи да опитам. Имам наличните елементи.

Стига приказки...снимките говорят повече.

Прикачен файл

SAM_7931.JPG Няма изолация, в шалето съм напъхал найлонови пазарски торбички, но системата работи...

Прикачен файл

SAM_7930.JPG опита е готов и следва монтирането на шалето

Прикачен файл

SAM_7929.JPG тръбата се огъва на ръка и вкарва в вакумните тръби за една бира време :-)

Прикачен файл

SAM_7928.JPG Тръбата е с голямо вътрешно съпротивление, но и с голямо външно оребрение, което спомага за отличното абсорбиране на топлината

Прикачен файл

SAM_7927.JPG монтаж на тръбата
шоп - майстор
Направих опити и с медна тръба ф6х0.5, както и с ф10х0.5 (която доста трудно се огъва и си трябват ролки) но понеже резултатите са сходни с неръждаемата гофра, а цените, труда, майсторията и инструментите са доста повече, не смятам да ги споделям тази технология. Все пак неръждаемата гофра се огъва на ръка, монтира с гаечен ключ, а за медната тръба ползвам тръбогиб, горелка и сребърен припой.

СНИМКИ....

Прикачен файл

SAM_7933.JPG помпата...
цял ден легенчето си стои на 58-60 градуса....това е равновесието с 10 метра неръждаема гофра, без изолация и с охлаждането на легена. Цял ден е слънце и ако се спре помпата за 10 мин започва да ври!!!

Прикачен файл

SAM_7932.JPG тук се вижда дебита на маломошният "китаец" желязна помпа!!!
ivanovbg - майстор
Абе ще откриеш ти топлата вода, но защо по трудния начин? :wink: :-D

Ся направаи сметка колко струва 3,6+ метра от неръждаемото гофре и го сравни с heat pipe добавката дето се пъха в тръбата. :wink:
шоп - майстор
ivanovbg, форума е направи си сам, а не купи готово :-)


heat pipe струва мноооого повече от 3.6м гофре. Напоследък много паднаха цените и доста изгодно ако се купи голямо количество от гофрето. Отделно не е само heat pipe ами и горният меден колектор и термопастата, която след 2-3 години вече не действа и трябва всичко да се разглобява и маже отново. Топлоотдаването е несравнимо между двата типа системи.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: