• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
етапи от пиенето на бирени кенчета....за да има заготовка за следващият бирен колектор:-)


П.П тествах китайската 10 ватова помпа директо вързана с 30 ватов фотоволтаик. Работи перфектно!!!

Прикачен файл

SAM_7934.JPG 110 метра гофре 1/2

Прикачен файл

SAM_7935.JPG инструмента за запресоване на гайки и нипели върху неръждаемо гофре 1/2 и 3/4

Прикачен файл

SAM_7936.JPG пробна установка за да преценя китаеца дали ще се справи

Прикачен файл

SAM_7937.JPG Учудващо 10 ватовият китаец тласка водата с приличен дебит през 110 гофре 1/2

Прикачен файл

SAM_7938.JPG колекторите
a4o_ivanov - специалист
Е това се казва сериозна работа.Накрая ще има ли финансов отчет ,колко ще струва направата на този колектор.Ако може разбира се.Че ако някой се захване да знае колко да предвиди. И вече трябва да се добави и ,,топла вода,, към темата. :wink:
ktch_1964 - специалист
Колега шапка Ви свалям за търпението, аз съм водопроводчик и знам какво търпение се изисква да се съберат тези колектори.
шоп - майстор
ktch_1964, мислех първоначално колекторите да са от медни тройници редукции 18х15х18 мм, но се оказа, че високотемпературната газ за горелката ми е малко и не ми се ходеше до Ротенбергер и минах на поцинковани фитинги от които имам налични с касетки. :wink: Търпение и бира си трябват, признавам си, но не е трудно и всеки сам и без специфични инструменти може да ги сглоби. Важното е да се спазват 80 мм междуцентрово разтояние на нипелите 1/2

a4o_ivanov, не ми се отвараше нова тема, затова тук:-)) Пък и ламаринките в тръбите си стоят и кеф ти въздух, кеф ти вода:-)

калкулацията е лесна:

20 тръби х 10.50лв = 210лв
72 метра гофре х 2.93лв = 211лв
40 гайки за гофре 1/2 х 1.05лв = 42лв
поцинковани фитинги по цени от нета 145лв
тефлон за резби 10ролки х 0.3лв = 3лв
тотал 611 лв

ще трябва още шале за 19 лв и една монтажна пяна за ТИ за опенване.

Може да се спестят някои разходи, като например гофрето да не стига до дъното. То работи перфектно дори и само пъхнато 1 метър. Не е задължително на всяка вакумна тръба да има тройник. Може през една или дори на 4-5 тръби да има едно разклонение. Но аз съм максималист за мен принципа на Мечо Пух важи :-)
Стиви - специалист
А кой физичен закон ще се погрижи флуида да премине през всяка една гофрирана тръба? Не виждам това как може да стане в случая. Ако искаш да се възползваш от закона на Мечо Пух би трябвало да го приложиш и за помпата и диаметъра на тръбите преди и след колектора, като създадеш достатъчно дебит, който да позволи създаване на достатъчно налягане във всяка една от тръбите отклоняваща се от колектора.

Или да приложиш закона на Пух за баланса между кръговете, чрез поставянето на кранче на всеки един импровизиран кръг който минава през тръбите и се отклонява от колектора. Погледни какво представлява един колектор за водно подово отопление. Дано да имаш и касетка с кранчета, че този закон ще ти излезе солено.
шоп - майстор
Имам много и различни видове циркулационни помпи. От 5 ватови до помпи с 15 метра напор. В момента съм направил опита с 10 ватова и 3 метра напор.

Загрявал съм една по една гофретата с горелка и съм проверил на практика, че циркулация има.

Колектора е 3/4, а гофретата 1/2. Редукция има. Помага в случая и термосифонният принцип.


Разбира се няма да има 100% еднаква циркулация, а и не трябва да има. Това не е подово отопление и сравнението е неумесно. Така смятам аз.
Стиви - специалист
Редукцията ти е 2,85 към 25,33 - напречното сечение на колектора към сумата от сеченията на неръждаемите ти тръби в квадратни сантиметри. ЛОШО.
Хич не добре картинката!
За съжаление в твоя случай термосифонния принцип няма да помага, а ще пречи защото загрята вода ще се опитва да се качи и по входящата тръба и ще се бори срещу потока на помпата.
Лошото в случая че няма как да избегнеш U формата, поради конструктивни причини.

Според мен ще се наложи да минеш на по висок диаметър на тръбата на помпата и да намалиш броя на изходите от колектора, като свържеш няколко тръби последователно . Дано вече да не си нарязал гофрето. Освен това няма да е лошо да сложиш по една редукция на 3/8 или дори 1/4 на изхода на всяка група за да се получи хидравлично съпротивление, което да помогне за по равномерното разпределение на дебита в колектора.
шоп - майстор
Стиви написа:
Според мен ще се наложи да минеш на по висок диаметър на тръбата на помпата и да намалиш броя на изходите от колектора, като свържеш няколко тръби последователно . Дано вече да не си нарязал гофрето. Освен това няма да е лошо да сложиш по една редукция на 3/8 или дори 1/4 на изхода на всяка група за да се получи хидравлично съпротивление, което да помогне за по равномерното разпределение на дебита в колектора.
До няколко дни ще докладвам :-)))
Гофретата са нарязани, но е е проблем те се удулжават с нипели. В края на краищата не ми се иска да връзвам последователно вакумни тръби, защото гофрето има ГОЛЯМО вътрешно съпротивление и ще товари помпата, така че редукции на 3/8 или 1/4 едва ли ще е нужна

Варианта за монтаж на по-мошна помпа и разделяне на кръгове при неудоволетворителна циркулация разбирасе е възможен
Стиви - специалист
Е, колко да е голямо това съоротивление? Някой от форума беше пробвал с 110 метра гофре и помпа с мощност само 10W се беше справила с приличен дебит.

За да получиш почти същия дебит, при последователно свързване на всички тръби, ще ти е необходима една такава помпа за слънчевия ти колектор. За същия колектор, но с "подобрението" ще са ти нужни 20 такива помпи или еквивалентна по-голяма помпа.

Колкото и да ти се струва, че не ти е необходима равномерна циркулация, то това не е така. Предвид факта, че целия дебит на 3/4 колектора ти може да се осигури само от 2 тръби 1/2, то дори двойно да се увеличи съпротивлението, то дебита ще може да се поеме от четири тръби а ти имаш общо 20. В момента на стартиране на помпата след подаване на сигнал от контролера в горната част на тръбите, течността ще загрята повече отколкото в долната и по този начин ще се получи своеобразна тапа, подобна на въздушна тапа, подобна на тази в радиатор на отоплителна инсталация. Помпата ще избута водата от 4-5 тръби, а другите ще си останат затапени и няма да има циркулация през тях. И така, докато водата в тях, особено в горната част не заври или долната част не се стопли. При често включване и изключване на помпата, водата ще циркулира през едни и същи тръби. След спиране на помпата, загрятата вода от тръбите без циркулация ще се качи в колектора и ще излъже датчика, който ще включи помпата, но циркулацията пак ще се извърши през студените тръби, защото те ще имат най малко съпротивление и затова помпата ще спре бързо. Този цикъл ще се повтаря докато не се охладят горещите тръби. При всички случаи обаче, няма да можеш да извлечеш максималната мощност от колектора.
шоп - майстор
:-D Този, който тества 110 метра гофре с помпа 10 вата бях аз:-)

Стиви, на теория, това което пишеш е така. На практика обаче тук имаме няколко други фактори. Вече направих опит с 10 тръби и циркулацията не е проблем. Няма завиране и въздушни тапи.

Ако има проблеми при 20 тръбният с Ваша помощ ще ги отстраним:-)
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: