• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alx359 - специалист
filmatoplo написа:
:? Нещо не схванах , сега в момента имаш монтирани 2 броя фотосензори -така ли , след като всяка платка си има место къде да се свърже фотосензора какъв е проблема -те нали не се доблират както -шнек ,запалка ,вентилатор .Може и аз нещо в момента да не се сещам.
Не Филме, има само един и същ фотосензор и за двата контролера. Нали има само едно гнездо за фотосензор пред горелката. 4-те жици по двойки са вързани през устер клема. Едната двойка жици за контролера на Натурела нещо пречи на другата двойка за Интиела. Не съм стигнал да проверя дали и обратното е вярно.
filmatoplo - майстор
Не може ли всяка платка да си има свой фотосензор .
alx359 - специалист
filmatoplo написа:
Не може ли всяка платка да си има свой фотосензор .
Ами ще трябва тогава да пробия втори отвор пред горелката вдясно за да напъхам втори такъв. Не ми се нрави. Нали и мястото му е изчислено. Кой знае къде ще попадна между железата при такива опити. Вярвам трябва да има по-чисто решение.

ПП. Аха, разбрах от къде помисли, че съм сложил 2 фотосензора. Вторият кабел дето се вижда горе вдясно на горелката е сензора за обратен огън. Беше вляво преди, но го преместих защото оттам минава сега захранването на чистача.
filmatoplo - майстор
:) Да първо помислих че сензорите са 2 , ама ти въобще пробвал ли си с двата .
alx359 - специалист
filmatoplo написа:
:) Да първо помислих че сензорите са 2 , ама ти въобще пробвал ли си с двата .
Не, защото Натурелския го върнах. Имам си само един. Но логично е да стане така, да.
filmatoplo - майстор
Може и аз да греша , но когато аз сменях управлението Интиел с Натурелско , с натурелата ми дадоха и фотосензор ,погледнах го марка Сименс също като и на интиелското у-е ,викам си щом са еднакви да не го сменям , но погледнах по датчиците имаха едни цифри които се рзличаваха -сега това може да няма нищо общо но аз си смених фотосензора с новия който ми дадоха заедно с натурелската платка , за съжаление не проверих дали работи и със стария интиелски .Понеже не съм наясно много с някой електроники все ми се струва че ако направя нещо нередно -ще гръмне :lol: .
alx359 - специалист
filmatoplo написа:
Може и аз да греша , но когато аз сменях управлението Интиел с Натурелско , с натурелата ми дадоха и фотосензор ,погледнах го марка Сименс също като и на интиелското у-е ,викам си щом са еднакви да не го сменям , но погледнах по датчиците имаха едни цифри които се рзличаваха -сега това може да няма нищо общо но аз си смених фотосензора с новия който ми дадоха заедно с натурелската платка , за съжаление не проверих дали работи и със стария интиелски .Понеже не съм наясно много с някой електроники все ми се струва че ако направя нещо нередно -ще гръмне :lol: .
Разбирам за датчика, дано не са наистина различни. Бях я питал мацката преди да го връщам и мислеше май нямаше проблем. Всъщност съм с оригиналния Интиелски фотосензор. Тепърва ще разберем дали се харесва с Натурелата... Първо искам да съм сигурен, че всичко (друго) работи с Интиела защото го познавам вече.

И мен ме хваща шубето като пусках тока за първи път при толкова много кабели. Едно кръстене май все помага. :)
alx359 - специалист
Засега изглежда само фотодатчика дава проблеми - при Интиела и Натурелата. На Интиела може да се заобиколи проблема като се даде запалването да става по датчик за димни газове (flue gas) вместо по фотосензор (добавих такива pt100/1000 и за двата контролера). Тогава фотосензора ще си остане включен само в Натурелата (още не съм тествал как пали с него, но поне изписва правилно 0% осветеност, вместо 177 когато е вързан и с другия контролер). Не ме кефи много така но докато не се разбере какво става е по-добре.

*

ПП. Друг страничен ефект, по-тъп: стайния термостат стои постоянно ON в Интиела. Сигурно ще е така и на Натурелата.

Значи няма да ни се размине. Май трябва наистина да го решим с някаква схема с реле за да се прекъсват тези връзки, както предложи nnikbg (чак сега вникнах какво си имал предвид). На Интиела сложихме външен 24VDC адаптер. С примерно едно реле 24VDC -> VDC/VAC в конфигурация 4PDT (4NO+4NC) <ЦЪК> поставен в горелката може да решим проблема за всички положения на датчиците (т.е. при липсва на 220VAC на Интиела: NO клемите ще прекъсват връзката на датчиците с Интиела, а NC клемите ще създават връзката на датчиците с Натурелата. При наличие на напрежение в Интиела ще е обратното).

Но какво ще стане с мижевите тоци/напрежения на датчиците? Дали ще "отпушат" релето?

ПП2. Мда, проблем било. Поради предвиденте мощностти за превключване при нормалните (високо ниво, механични) релета, те имат пък изисквания за минимален A/V товар който да тече надежно през тях (т.нар. Relay Minimum Contact Load). Ще трябва слабо-мощни такива да намерим. [ref]

ПП3. Ето тук нещо обещаващо: <ЦЪК>.

ПП4. Сега разбирам, че няма да стане точно така. Трябва захранване за датчиците от контролера, през COM клемата на релето, което да направи ел. веригата през NO/NC, според нуждите. Това означава ще трябва по едно реле на всяка платка, за всеки общ сензор.

ПП5: Това по-долу в картинката е което имах предвид. Например, ако С2 има напрежение (220VAC) бобината се възбужда от източника и релето се затваря, захранвайки сензора.

ПП6. Друг интересен вариант е с двуканална матрица релета за всеки датчик, но само в Интиела. Кабелът дето идва от Натурелския влиза в COM1 и излиза на NC1, докато Интиелският кабел влиза в COM2 но излиза на NO2. Ако в Интиела няма ток, по подразбиране ще е отпушена веригата на Натурелата (ако има ток ще е обратното). При този подход няма да хакваме още един път захранването на Натурелата и само ще има по една платка с релета, вътре в горелката.

Прикачен файл

com-sensor-2-relays.jpg
com-sensor-2-relays.jpg (17.33 KиБ) Видяна 1210 пъти
alx359 - специалист
Реших проблема със съвместимостта на стайния термостат и фотосензора между двата контролера.

Всичко което накрая се оказа необходимо бе едно двойно реле:
- OMRON G5V2-24. Отн. евтино DPDT, специално предвиден за много слаби сигнали (Min. permissible load: 10 micro A, 10 mVDC) [PDF]

Имаше доста проби и грешки докато уцеля работещата комбинация. Ще обясня по-подробно после с ПП. Засега малко снимков материал.

*

ПП. Така, относно начина на свързване. Не стана точно както очаквах, но важното е, че стана. Логиката дето проработи е следната:

За стайния термостат:
- На Интиела, обозначаваме клема 3 като червена и 4 синия (нула). Същото за Натурелата (повечето датчици имат обща нула като ги прозвъним).
- Всички сини заедно с датчика ги връзваме общо с устер-клема.
- Червеното на Натурела го връзваме общо с другия кабел на термостата и в "C" на релето.
- NO на релето го връзваме с червеното на Интиела.
Оставя отворен въпроса - кой ще е червен и кой син на чифта кабел дето идва от термостата? Ще трябва да се пробва.

За фотосензора:
- Всички сини заедно с датчика ги връзваме общо с устер-клема.
- Червеното на датчика влиза в "С" на релето.
- NC се връзва с Натурелата
- NO се връзва с Интиела.

Захранването за релето 24v е взето от трафа дето сложихме за чистача.

Прикачен файл

Naturela-sensor-marks.jpg
Маркиране на +/- на сензорите за съвместяване и при двата контролера (оказа се важно).
Naturela-sensor-marks.jpg (88.71 KиБ) Видяна 1179 пъти

Прикачен файл

Intiel+platka.jpg Монтаж на самоделката на Интиела (Натурелата не я пипахме).

Прикачен файл

rele-platka-front.jpg
Самоделка с 3 релета (само се оказа нужно 1 от двойните).
rele-platka-front.jpg (34.01 KиБ) Видяна 1179 пъти

Прикачен файл

rele-platka-back.jpg
Самоделката отзад.
rele-platka-back.jpg (40.25 KиБ) Видяна 1179 пъти
Последна промяна от alx359 на съб апр 11, 2015 9:51 am, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
:prayer: Предавам се -не ме бийте :wink: Засекретявай всичко ,че видят ли от Наса :supz: .Е ся ако мое да се затори капака с толкус джаджи -евала. =D>

пп.На туй момче повече релета не му давайте ,вземете му и поялника ,щото ще присади и Шведското у-е :-D .
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "[Проект] Bisolid GP с 2 контролера (Натурела и Интиел)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: