• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alx359 - специалист
filmatoplo написа:
:-D За 5 секунди не повече .
По студенско време ставаше да, но на тия години, по-скоро като Интиелски нагревател. :mrgreen:
filmatoplo - майстор
:-D Как усети че има скрито послание :wink: .
alx359 - специалист
alx359 написа:
Дойде отговор от Интиел. Бях се отказал вече но взеха, че писаха. =D>

Няма изискване за минимална мощност на 24V/DC на Х3/3,4 каквото подадете на тези клеми това ще излезе на Х3/5,6 изхода за Вент3 е симистор

Значи Радо излезе прав. Би било още по-интересно в такъв случай, ако можехме да вземем захранване 24VDC за релето от самият контролер. Като гледаме намотките на релетата по платката, трябва да има начин.

А как ли да се тълкува втората част - за вент.3? Наблюдавах някакви 9VAC през цялото време. Как ли бихме могли да го използваме на практика такъв вентилатор? Като питах преди време ми казаха само, Вент3 се ползвал в някои котели за биомаса.
Такаа, появи се на скайпа приятел силен по електрониката и като видя платката ми препоръча да не се опитвам да взимам 24VDC от нея (както направихме с Натурелата за 3.3VDC), щото по начина дето се генерират тези 24v в нея може да стане поразия. Значи се връщаме към подход с външен траф.

А симистора разбрах, че е нещо като "регулируемо реле" - сиреч "намотките" би трябвало да управляват вентилатора чрез променящо се напрежение на силовата верига (докато обикновените релета само превключват на ON/OFF). Защо на Вент.1,2 директно се регулира това напрежение още на изхода на клемите, но на Вент.3 излиза различно - не се разбра все още.
alx359 - специалист
Още напредък.

Монтажа на чистача се оказа тъпо измислено. Близкото до котела разположение на отвора при бисолида прави ъгъла между отворения край за меката тръба и горния цилиндър на мотора такъв, че не може съоръжението да се поставя по друг начин освен показания, а и завинтването за горелката е доста трудно. Да го имат предвид други ентусиасти за чистач, ако това място за меката тръба не ги устройва!

Датчика за димни газове за Интиела също го сложих. Т. варира между 75*С и 150*С.

Трафа 24VDC е при мен (реших да взема този за LED осветление <ЦЪК> защото дават 2г. гаранция) но не съм го сложил защото още нямам реле, заради объркана поръчка.

Прикачен файл

gorelka-podredba.jpg
Подредба на кабеляка в горелката - като подготовка за траф и реле за чистача както и за дебелия сноп нови кабели от другия контролер.

Напъхал съм мек пълнеш между платката на панела и желязото, защото влизаше прах и цапаше LCD екрана.
gorelka-podredba.jpg (71.2 KиБ) Видяна 1472 пъти

Прикачен файл

cleaner-montaj-gorelka.jpg
Монтаж на чистача, както и "кипрене" с черна боя. :-)
cleaner-montaj-gorelka.jpg (45.75 KиБ) Видяна 1488 пъти

Прикачен файл

vtulki-montaj.jpg
Отвори и муфи - за темп. датчици и ламбда сонда.
vtulki-montaj.jpg (23.34 KиБ) Видяна 1488 пъти
Последна промяна от alx359 на нед мар 22, 2015 3:48 pm, променено общо 2 пъти.
alx359 - специалист
При подредба на кабеляка, демонтирах Интиела и използвах случая да му направя по-добри снимки, евентуално да помогне за по-нататъчни умувания.

Прикачен файл

Intiel-front.jpg

Прикачен файл

Intiel-back.jpg
Intiel-back.jpg (111.17 KиБ) Видяна 1487 пъти
alx359 - специалист
Още напредък, с доста трудоемка работа. Последна стъпка преди същинския монтаж на Натурелата.

- Чистача - свързан и работещ под Интиел. Потвърждавам, че са необходими само едно реле <ЦЪК> и (маломощен) траф 24V <ЦЪК>.

- Ми се наложи да демонтирам/монтирам наново чистача, защото меката тръба на шнека ежедневно се запушваше. Причината явно идва от 0.5 см по-малкия диаметър на муфата му и при ограничения ъгъл за монтаж се изяжда част от полезния отвор при сглобката с горелкаката. Ми се наложи да пробия 2 нови монтажни дупки за да изместя вертикалната ос. Също запечатах останалите неизползвани дупки с високо-температурен силикон (1000*С), че духаше през някои от тях. Тази сутрин беше всичко ок, дано го оправих.

- Демонтаж, пълно разглобяване и монтаж на последния блок на горелката - помещаващо Интиелското управление, за да се пробие по-голям отвор за прокарване впследствие на снопа кабели идващ от Натурелския контролер.

- Поставяне с нов кабел на NTC10k датчика от Натурелския комплект (дългия за котела, късия за бойлера).
- Поставяне на нов FTP кабел за ЛАН свързаност.

Следва малко снимков материал.

Прикачен файл

intiel-full+chistach.jpg Виждат се релето и трафа монтирани в лявата страна.

Прикачен файл

probiv-za-mufa.jpg
Мястото за новите дупки (с червено) за повторен монтаж на муфата.
probiv-za-mufa.jpg (9.55 KиБ) Видяна 1449 пъти

Прикачен файл

kutia-probiv-otvor.jpg
Даденост бяха 3 отвора. Най-лесно беше да ги съединя и оформя правоъгълник с флекса.
kutia-probiv-otvor.jpg (7.84 KиБ) Видяна 1449 пъти
nnikbg - специалист
Супер тема ще я следя с интерес. Конкретно Пелетерма използва чистач захранен с 24 V прав ток през отделен трансформатор и изправен с грец. А релетата които захранват чистача се управляват от контролера. Намислил съм да сменям управлението на Пелетерма с Натурела ама да видим.

Прикачен файл

DSC05433.JPG

Прикачен файл

DSC05435.JPG

Прикачен файл

DSC05431.JPG
alx359 - специалист
nnikbg написа:
Супер тема ще я следя с интерес. Конкретно Пелетерма използва чистач захранен с 24 V прав ток през отделен трансформатор и изправен с грец. А релетата които захранват чистача се управляват от контролера. Намислил съм да сменям управлението на Пелетерма с Натурела ама да видим.
Интересно, то на практика е по същия начин и тук. Може би контролерите са същите?
nnikbg - специалист
Като прочетох внимателно възможностите на различните модели Натурела, разбрах че само модела NPBC-V5 позволява управление на механичен чистач.

" Механизъм за механично почистване на горелката, управляван с отделни изходи за придвижване напред и назад"

При Пелетерма се използва точно такъв вид почистване и си мисля че по евтиния вариант на Натурела NPBC-V3M не е приложим.
alx359 - специалист
nnikbg написа:
Като прочетох внимателно възможностите на различните модели Натурела, разбрах че само модела NPBC-V5 позволява управление на механичен чистач.

" Механизъм за механично почистване на горелката, управляван с отделни изходи за придвижване напред и назад"

При Пелетерма се използва точно такъв вид почистване и си мисля че по евтиния вариант на Натурела NPBC-V3M не е приложим.
За съжаление, другите платки са само мит, изглежда. Доколкото ми е известно, единствената свободно достъпна за обикновени клиенти е универсалната V3M. Интиела в бисолида управлява точно както казвате го прави Пелетерма. Не зная все още как е за V3M.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16

Тема "[Проект] Bisolid GP с 2 контролера (Натурела и Интиел)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: