Най - вълнуващия въпрос зимно време.
velinsl - специалист
Здревйте! Тези дни ми попадна в полезрението нов вид отопление - инфрачервеното.
Изчетох доста за него, разбрах за како става дума. Между другото прочетох и трминът, наречен "термопомпа". Отворих тубата видях няколко клипа на принципа на работа на това устройство, цени и т.н.
Знам, че не ми е по джоба, нито е целесъобразно за мен. За това не ми трябват съвети.
Във всички клипове, които изгледах видях, че схемата на действие е 1:1 със стандартен климатик.

И питането ми е:
С какво са по-различни?
От къде идват такива фрапиращи икономии, за които се пише?
След като принципа на действие си е на един климатик - домашин или автомобилен няма значение.

Чета, че за монтирането им се правят сондажи разни. Каква е ролята на този сондаж за действието та термопомпата?
lov - майстор
Гледам че специалистите не са ти отговорили та ще се опитам :)
Да разлика почти няма с климатика процесите са едни и същи. По добрата работа идва че се ползва подпочвената вода а нейната температура почти целогодишно е една и и съща. Образно казано все едно външното тяло да е потопено във водата. Средната температура на подпочвените води е е приблизително 10-15 градуса и нали вече се сещаш примерно лятото когато се опитваш да охлаждаш и обдухваш с температура на въздуха над 30 градуса. И съответно зимата когато температурите паднат под нулата колко ще му е по лесно защото подпочвената вода си е пак с плюсова температура. Отделно топлообмена на течностите е по добър а и могат да се ползват и по топлички води примерно.
Има доста писано по темата трябва само повечко ровене и четене.
velinsl - специалист
Наистина като за се замисля ми се изясни това.
Т.е. зимата вместо да отдава студът от стаята навън при -10 примерно, го отдава на 10-15 градуса.
А затоплянето в стаята не е на фреон на -10 градуса, а е на вода на 14-15 градуса.

Според мен обаче не си заслужата тези термопомпи инвестицията от такава колосална сума. Икономиите очевидно не толкова големи.
Ако някой мисли обратното нека да ме поправи.

Повярвай ми Лов доста четох, доста рових и остана този тънък момент само.
Благодаря за разяснението.
lov - майстор
Е то по тая логика и климатиците не си заслужават. И къде видя колосалната сума. Проблема е че сме бедни а и като всяка новост все се намират и търговци да късат глави но това е друга тема за разговор. Рядкост е дори някой да е сложил един чилър и да си е климатизирал цялото жилище. А ако има лесни за усвояване подпочвени води разлика в инвестицията няма или в много кратък период от време се е избила. Да не говорим за техническата част че примерно при отопление зимата при температури под -10 градуса и на горе техниката вече тръгва по ръба и икономия почти няма.
То за това има един лаф:
" На богатия всичко му е евтино ''
Който тука и в прекия смисъл на думата е верен. Защото ако имаш средствата да изградиш инсталацията после вложените пари се възвръщат многократно. Да не говорим за комфорта в жилището.
bardarev - специалист
velinsl написа:
Наистина като за се замисля ми се изясни това.
Т.е. зимата вместо да отдава студът от стаята навън при -10 примерно, го отдава на 10-15 градуса.
А затоплянето в стаята не е на фреон на -10 градуса, а е на вода на 14-15 градуса.

Според мен обаче не си заслужата тези термопомпи инвестицията от такава колосална сума. Икономиите очевидно не толкова големи.
Ако някой мисли обратното нека да ме поправи.

Повярвай ми Лов доста четох, доста рових и остана този тънък момент само.
Благодаря за разяснението.
Като сравнявам разхода ми за отоплителен сезон, ми излиза около 10-15% по-евтино, като цена от твърдото гориво и е несравнимо като комфорт. Това е за термопомпа въздух-вода /климатик/, ако е вода-вода със сигурност разхода ще по-малък. Въпрос на приоритет, възможности и някои особености на сградата и отоплителната инсталация е ползването на термопомпа.
idunno - специалист
...глупости на търкалета в друга тема ти е изгорила за два месеца около 370 лева това са 8 кубика дърва.Всеки с обикновена камина с водна риза би се изсмял на "великите икономии", които си постигнал с термопомпата.
bardarev - специалист
idunno написа:
...глупости на търкалета в друга тема ти е изгорила за два месеца около 370 лева това са 8 кубика дърва.Всеки с обикновена камина с водна риза би се изсмял на "великите икономии", които си постигнал с термопомпата.
И един друг твой пост от "другата тема":
"Много ми е любопитно кoе е това LG въздух- вода дето топли 110 глидера,демек 16500W.Колега защо не напишеш модела, че станах любопитен.Все пак миналата седмица монтирах 4-тата серия на LG с хидробокс, която трудно се вижда в България."

1. Интересно ми е как човек, който е монтирал 4 -та серия на LG, не е виждал UU36 и не знае как се управлява.
2. Ако имаш поне елементарни познания по топлотехника, ще ти е ясно че 110 глидера с тем. на водата 35-40гр. не отдават 16500W.
3.Имам чувството, че въобще не си наясно с термопомпите, а само се заяждаш.
4.Въобще не мисля да споря и да рекламирам по някакъв начин термопомпите, просто споделям личните ми впечатления и не ангажирам никой с тях.
5. 8 кубика дърва букови /метровки/ в моя град са 560лв.
themask - специалист
Ако почнете пак с меренето на кой колко му изгорило... Ето, на мен термопомпата вода-вода ми е изгорила средно 100 лева на месец този сезон за отопление на къща около 120м2. И какво ви казва това? НИЩО :)

Тема "Термопомпа, що е то?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: