Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Колеги,

четох много във форума, но не успях да взема решение затова направих тази тема.
Предстои ми да изградя отоплителна система на 100м2 чиста площ състояща се от 35м2 всекидневна и 3 спални по 15м2 височина на стаите 2.6м
Къщата е ново строителство с изолация на и силикатна мазилка на Вебер 8см + изолация на покрива и 5 камерна дограма Саламандър с нужните енерджи или К стъкла.

Избора е между
Комбиниран палетен котел Bisolid Saver Combi с мощност на дърва 32кВт и мощност на пелети 25 кВт
оборудването на системата е със всички възможни терморегулатори, термостатични вентили и т.н.
или Климатици Дайкин тип стенни FVXS25F и FVXS50F съответно 3 25ци за спалните и 1 50ка за всекидневната.
Началната инвестиция ми е ясна и двете системи за отопление изискват горе долу еднаква първоначална инвестиция.

Имам два въпроса:

1 - предимства и недостатъци на споменатите системи за отопление
2 - месечен разход, ясно ми е, че зависи от желаната температура но ме интересува горе-долу става въпрос при 24 часов режим на отопление....
3 - Вашите средни норми разход на пелети, като споменавате само квадратурата и разхода

Моля ви не се отклонявайте в излишни спорове относно различните мнения и не предлагайте различни системи за отопление спрял съм се на тези две, като естествено ако смятате, че котела не е добър или модела на климатиците може да дадете съвет.
Благодаря предварително на всички отделили време да взема правилното решение :)
Energyx - специалист
Тая мощност дето я пишеш за котела е 2 пъти повече от тази, която ти трябва...
Знам заложили са ми я ако в последствие реша да отоплявам и другия етаж на къщата.....
fox_vt - майстор
Защо котела трябва да е комбиниран :?: Избери си едно или дърва или пелети.Няма котел който да е добър за дърва и пелети едновременно който каквото и да ти разправя.Ако имаш съмнения за пелетите то минаваш директно на дайкина и дотам.
kuuuuuul - майстор
Колко струват 4 климатика и колко една термо помпа?
nikolovvd - майстор
Аз съм за климатици.
За 144 кв.м. мезонет с 2 климатика (Мицубиши 20-ка и 50-ка) и 2 конвектора (един 2 000W и един с 3 степени - 1000W, 1300W и 2300W) през Декември 2014 съм платил най-голямата сметка за ток от 329 лв.
Няма хамалогия, няма пепел, сажди, комини, UPS-и и т.н. След 13 години на водно отопление с котел (парно) се чувствам като на Хавай.
jabata - специалист
Пелети или климатик,
тази дилема напоследък започва да прилича на дилемата кокошката или яйцето. Всеки си защитава своята теза.
Истината обаче е една, климатика може да е много добър за апартамент, но не и за къща. При къщата нещата са по-различни, и там поради ред причини климатиците губят спрямо твърдото гориво. Първо защото практиката показва че топлозагубите в една изолирана къща са по-големи спрямо един изолиран блок. Или по-точно те са същите, но в блока се разпределят между всички апартаменти, а в къщата са си само твои.
Другия момент къде е къщата. Ако къщата е в район, където температурите падат под нулата, задължително твърдо гориво, защото под -5 ефективността на климатика пада експоненциално. Другия момент е топлината, но това е въпрос на избор. При климатика е топло само около него, и в другия край на стаята си е студено, докато при радиатора е равномерно топло.

Иначе мощността на котела че е голяма за площа е ясно. Но на мене лично не ми харесва марката и модела. За съжаление BiSolid-a е добър за дърва, но не чак толкова при пелети. При пелетите КПД-то пада значително (както е при повечето комбинирани котли). Отделно управлението на горелката не е от най-добрите. Горелката е супер, но управлението не чак толкова. За BiSolid-a си има специална тема, погледни я.
Иначе напоследък чувам много добри отзиви за Грейко котли и горелки.
Christo - майстор
Какво сравняваме тука? Несравними неща! Фирма от Япония, лидер в бранша с някаква измишльотина, на която само името и е английско. Би какво? Пък и сейвър :lol: Не съм пристрастен, защото имам климатици Панасоник, които преди 4-5 години бяха върхови модели. Имам и 30 киловатов Херц и 200 литров бойлер към него. Климатиците ползвам за охлаждане през лятото и за отопление, докато времето се чуди дали да стане студено истински. После става ясно, че без котела няма да се мине. Нищо от никъде не духа и не бръмчи. Ако на някой не му пречи шума и въздушните течения, за мен това е важно. Всеки в рекламите послъгва. Къде по-малко, къде повече. Дават шума на вътрешното тяло на най-ниските обороти на турбината, но "забравят" да споменат, че при тази скорост не се постига номиналната мощност. После параметрите са дадени при ПЛЮС пет градуса. Ами при МИНУС 10? Както и киловатите и КПД-то на котлите. Скромно не споделят в коя оторизирана лаборатория са им потвърдени рекламните хвалби. Колегата kuuuuuul си има парно с добра термопомпа и може би това е идеалното решение но си трябва много добро изолиране.
pansim - майстор
За всеки истината е различна и е нормално
При мен имам и котел на твърдо гориво и климатик.С ръка на сърцето - повече клоня към климатика. Лесно, без прах, дим и т.н и колкото и да не ми се вярва, като цена излиза по-икономично. НО при мен рядко пада под нулата...та така...
шоп - майстор
+1 за котел на твърдо гориво, защото КОГАТО започнеш да отопляваш и вторият етаж ще ти трябват пак
"Климатици Дайкин тип стенни FVXS25F и FVXS50F съответно 3 25ци за спалните и 1 50ка"


И какво правим? Двойна инвестиция!
Когато няма ток мръзнем....

Поздрави и успех в решението.

Тема "Пелети или Климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: