Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vaseto89 - специалист
Здравейте колеги. Предстой ми изграждане на локално парно в къщата ми. :yawinkle:

Изправен съм пред дилемата с избора на радиаторите и това как да ги монтирам.

Доста четох из форума и достигнах до извода, че трябва да избера радиатори с мощност по 80W на кубик за моя случай (къща с хубава двойна дървена дограма и за момента без изолация) на всяка стая. Избора ми повече клони към панелни радиатори.

След което идва момента с височината на радиатора. Тук съм малко ограничен и се колебая каква височина да избера при положение, че днес измерих от пода до вертикалните щори 64см. Това ще рече, че при монтажа имам 10см от пода до радиатора, примерно 50см височина на радиатора и 4см межди радиатора и щората. Като ме притеснява дали горното разстояние не е прекалено малко?
Колебая се между радиатори тип 33 с височина 40см или тип 22 с височина 50см?

Относно монтажа останах с впечетление, че трябва да дам 6-7 градуса наклон на радиатора за добро обезвъздушаване, около 5-6 см межди радиатора и стената и 10см от пода до радиатора.
Последното нещо за което се чудя как да го направа е прекарването на трабите. Принципно трабите ще ми минават по тавана на мазето и през две дупки ще ги подавам през плочата до радиатора. Въпроса е как да направя тези 90 градуса между плочата и вертикалната траба влизаща в радиатора. Гледам има фитинги за тази цел, но достатачно надежни ли са при положение, че някога те ще бъдат скрити в тавана?
Дайте някакви мнения и съвети?

Ако за нещо не съм прав моля да ме поправите!

Поздрави! :partyman:
Energyx - специалист
Радиатори тип 22 Н50 са по-евтини от тип 33 Н40 при една и съща мощност, а и стърчат по-малко.
Белите тръби с вложка се огъват с пружина и на 90 градуса-с някакъв радиус на сгъвката в зависимост от диаметъра. Хвърлях боб какъв е източника на топлина, но не познах /може би щото беше Добруджанка от Киргизстан/ :?
vaseto89 - специалист
Energyx написа:
Радиатори тип 22 Н50 са по-евтини от тип 33 Н40 при една и съща мощност, а и стърчат по-малко.
Белите тръби с вложка се огъват с пружина и на 90 градуса-с някакъв радиус на сгъвката в зависимост от диаметъра. Хвърлях боб какъв е източника на топлина, но не познах /може би щото беше Добруджанка от Киргизстан/ :?
Източника ще е котел и горелка на Грейко 20кв.
stilian20 - специалист
Ако ще го правиш с тръба с алуминиева вложка НЕ "скривай" фитингите в мазилката!!!
jabata - специалист
То попринцип при тръби с алуминиева вложка НЕ ТРЯБВА фитинги, снадки и т.н. да са под мазилка или замазка. За съжаление температурното разширение при тях е голямо и след няколко сезона се случва някъде някой фитинг да протече, и тогава ела да видиш веселба.
vaseto89 - специалист
Правя сметка колеги да ги прекарам по тавана на мазето и да ги скрия след това с гипспкартон. Може би с медни траби е най удачния вариант?
Energyx - специалист
Щом е мазе, не е проблем да се оставят ревизионни отвори в гипсокартона в зоната на фитингите, ако ги има. Мазетата обикновено са влажни-добре е да се използва зелен влагоустойчив гипсокартон.
vaseto89 - специалист
По-точно ако трябва да се изразя е приземен етаж с механа, мазе и още една стая. По тавана на двете стай ще са трабите за етажа, който ще се отоплява. Идеята е да се скрият трабите в двете стай под гипсокартона,а в мазето не е проблем и да са открити.
Последна промяна от vaseto89 на ср апр 08, 2015 9:30 am, променено общо 1 път.
Energyx - специалист
Слагай медни и оправи правописа :idea:

Тема "Помощ за Избор на радиатори и монтаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: