• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andronoff - специалист
Здравейте,

Започнах ремонти на новото жилище и стигнах до момента с отопление/охлаждане.
Доста изчетох и съм се спрял на термопомпа или хиперинверторни климатици.
Жилището е 85м2, като от тях ще се отопляват/охлаждат не повече от 55-60.
Дограмата е нова, дървена, 92-милиметров профил, 3-ен стъклопакет и хубав обков.
Външните стени ще са от ГК или ГФ, с 8см каменна вата.
Подът ще е сух, Кнауф, с посипка и каменна вата или фибран върху нея.
Вътрешните стени ще са щендерни, 100мм профил + двуслойна обшивка от ГК или ГФ, а вътре ще са пълни с вата за по-добра шумоизолация.
С това вече казано, какво бихте препоръчали за отопление/охлаждане?
Не искам твърдо гориво, затова съм се спрял на горните варианти.
Четох, че като се слага термопомпа е добре да има и подово, но аз сякаш не съм му голям фен, а и става доста по-скъпо.
Големият плюс на ТП е топлата вода. Външното й тяло е само едно, което е добре от гледна точка загрозяване на фасадата, но и зле от гледна точка на евентуална повреда.
Хиперинверторите от своя страна са по-ефективни от ТП, както и по-евтини, но няма топла вода и трябва да накича 3 външни тела по фасадата. Хубавите ХИ като Дайкин са по 3500лв, Мицубиши са по-евтини, но ще ми трябват поне 2..

Надявам се разбирате главоблъсканицата ми.

А което е най-лошото - обикалях по магазини и никъде не попаднах на продавач-консултант, който да успее да ми каже нещо, което ме интересува, дори обратното - аз знаех повече неща от тях, а не е като да съм правил нещо повече от четене на форуми и четене на дискусии и потребителски отзиви.
idunno - специалист
Ако имаш пари слагай ТП, ако не климатици.Ако имаш познат да ти намери втора ръка климатик и да ти го превърне в ТП също става.
saraneron - специалист
Термопомпата за това малко жилище няма да е икономически изгодна като първоначална инвестиция. Ако все пак решиш да е темопомпа ще е добре да промениш мнението си за подовото и да го реализираш!Ако искаш да не ти загрозяват външните тела слагаш сплит ситема с едно външно тяло излиза малко по-скъпо или ги нареждаш външните тела на земята на подходящо място с по-дълг тръбен път.Губи се обаче резервираност! Дайкина вече не е номер едно освен по цена зарати името!
unicata - специалист
Здравей колега и аз имах същите чуденки, дали да е ТП или климатик, в крайна сметка реших, че ТП с подово макар и малко по-скъпо ще е по-удачно, макар че намерих един пич в продавалника и ми продаде ново външно климатично тяло с топлообменик за 1600лв. и сега само чакам да се затопли времето и почвам подовото, защото все някак си трябва да се суши тая замазка :)
незнам какви сметки си правил, но аз за 65кв. м. подово ще дам: 1600 за тяло с топлообменник, 50лв. за буфер(от продавалника), 25лв. минерална вата за изолация на буфера, 330лв. 2см фибран, 50лв, циркулационна помпа (пак от продавалника), 250лв. за 5-кръгов колектор за подово от ebay, 42лв. за 1200 скоби на тръба ф16 пак от ebay, 860лв. тръба ф16 от Ромстал, че не намерих по-евтина, но ако някой знае нека пише.
Така че колега виждаш не е чак толкова страшно, но е разправия в която аз лично смятам да скоча.
Успех в начинанието и акто вземеш решение пиши какво си решил и защо.
Andronoff - специалист
А как стои въпросът с подовото отопление при сух под?
kalin72 - майстор
Andronoff написа:
А как стои въпросът с подовото отопление при сух под?
http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/Trockenboden.pdf
saraneron - специалист
Andronoff написа:
А как стои въпросът с подовото отопление при сух под?
Специалистите казват, че при сухо подово температурата на водта в тръбъте в пода трябва да е към 50 градуса, което прави термопомпата непригодна за тази идея!Незная ако обаче се преоразмери с 30% дали ще отпадне това изикване?
saraneron - специалист
unicata написа:
Здравей колега и аз имах същите чуденки, дали да е ТП или климатик, в крайна сметка реших, че ТП с подово макар и малко по-скъпо ще е по-удачно, макар че намерих един пич в продавалника и ми продаде ново външно климатично тяло с топлообменик за 1600лв. и сега само чакам да се затопли времето и почвам подовото, защото все някак си трябва да се суши тая замазка :)
незнам какви сметки си правил, но аз за 65кв. м. подово ще дам: 1600 за тяло с топлообменник, 50лв. за буфер(от продавалника), 25лв. минерална вата за изолация на буфера, 330лв. 2см фибран, 50лв, циркулационна помпа (пак от продавалника), 250лв. за 5-кръгов колектор за подово от ebay, 42лв. за 1200 скоби на тръба ф16 пак от ebay, 860лв. тръба ф16 от Ромстал, че не намерих по-евтина, но ако някой знае нека пише.
Така че колега виждаш не е чак толкова страшно, но е разправия в която аз лично смятам да скоча.
Успех в начинанието и акто вземеш решение пиши какво си решил и защо.
Изолация 2 см. за първа плоча етвърде малко ,поне 4-6 е добре. За втора плоча става ,освен ако долния етаж не е отопляем и не е твой.
Andronoff - специалист
Долният етаж не е мой, а колко е отопляем не знам.
Колкото до преоразмеряването с 30% на и без това скъпата термопомпа, не мисля, че е добра идея.
Да не говорим, че подовото също ще излезе маса пари. Медната тръба е 10лв/м, на квадратен метър ще иде 8м и за 65-70м2 ще идат 6000лв само за тръба. Това е скъпият вариант, евтиният е пластмасова тръба с алуминиева вложка, която е към 2лв/м, но пак си е цифра. Трябват циркулационни помпи, разширителни съдове, електромагнитни вентили и куп други шуротии. Също така и подът - крив е и трябва да се изравни, преди да се положат тръбите, а така пък ще се вдигне нивото, та .. подовото отпада..
emilvtc - специалист
Ако правилно съм разбрал - говорите за ТП Въздух-Вода. Не си казал на кой етаж си, но ако е възможно да минеш на вариант вода-вода - нещата не изглеждат толкова зле ценово.
не съм специалист в тази област, но съм инженер и много съм изчел по темата. Мисля и аз да се "вкарам" в този филм с подовото и по мои сметки за материали: колектори с дебитомери (2 комплекта с по 7 извода всеки) + 840м тръба ф16х2 с АЛ вложка + българска термо-помпа вода-вода + разширителен съд 40л и циркулационна помпа на грундфос UPS2 излиза около 7500лв.
Отделно трябва да се прибави и топлоизолацията на пода (която според мен с или без подово трабва да я има), както и труда по полагането на тръбите по пода (освен, ако не си ги положиш сам)
Най-отгоре - бетоновата замазка, която с или без подово винаги я имаш.

До колкото схванах - кривия под НЕ пречи на подовото.

Пода се повдига леко и стаите стават по-ниски с малко, но по-критичното е ако трегерите на вратите не са "повдигнати" и няма достатъчна височина за вратите.

Някой може ли да обясни за какво ви е буферен съд на "нискотемпературна" термопомпена инсталация? (Говоря за буферен, а не за разширителен съд)
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпа или хиперинвертори?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: