Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ситуацията е следната.Камина с водна риза 25кв,на първия етаж,ще захранва бойлер със серпантина 200л,и радиаторче в банята.На втория етаж 4 стаи с радиатори.От изчетеното досега е ясно че ще бъде отворена система,гравитачна и с помпа ,юпс.Имам много упорит тъст ,който държи да помага и да се налага.Селска къща.Т моята идея е към боилера ,и към всички радиатори фи 20,а от камината до преливника един цол,и настрани по диагонал към радиаторите фи 20.По стените.Системата ще е с антифриз.Какви тръби да използвам,тов е дилемата.Алуминиеви с вложка,или стабилизиран ппр.Медните отпадат.Главната ще е черна тръба най-вероятно.Моля дайте компетентно мнение.Благодаря.
шоп - майстор
Само да попитам, защо системата ще е с антифриз?

Няма да се живее постоянно в къшата ли?

Иначе за тръбите, аз съм направил с ал.вложка на 4-5 приятели отоплителните инсталации с камини. На тъста ми също направаих такава :-D
Проблеми никаде не е имало.
naskov - майстор
hepi написа:
гравитачна и с помпа .
:?
шоп - майстор
и при мен е така. Системата си работи на гравитация, но в последствие сложих и една помпа. Много рядко я включвам но я има.
Антифриз защото няма да се живее постоянно,гравитачно и помпа защото е село,има проблеми с тока,и тъста едвали ще ходи всеки път да пълни системата и да пали преди да си отидем,а и не благодаря.Въпроса е че прочетох че ако е с антифриз диаметъра на тръбите е различен от този ако е с вода,или несъм разбрал правилно ф20 дали ще е достатъчно ?Тъста твърди че всички тръби трябва да с 1цол,в неговата къща е така и по стените вървят тръби като за отходен канал.Също така ме интересува за бойлера и радиаторчето в банята,директно отклонение след камината или от слизащите надолу тръби,кое ще е по-ефективно,за загряването на бойлера,и друг въпрос,при тази система няма да мога да сложа колектор,а дали е необходим??? :prayer:
LazarGanev - "Велик майстор"
Камина/термосифонна система/Pex-Al-Pex тръби/антифриз ми се струва като орел/рак/щука/къртица, ама никога не е късно да се дадат едни пари за проба :wink:
шоп - майстор
ще бъде отворена система,гравитачна и с помпа ,юпс.


Какво има притеснително с Pex-Al-Pex ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами просто това не е най-подходящата тръба за термосифонна система.Твоята термосифонна система с такава тръба ли е? От друга страна отворена система пълна с антифриз означава доста загуби на антифриз при прегряване и кипване на системата. И ако се размисли човек - hepi се опасява от замръзване на системата - слага антифриз, опасява се от прегряване - слага ЮПС, прави гравитачна система (което означава излишно големи дииаметри, скъпа система, но допълнително я оскъпява с помпа), прави отворена система (пак от страх). На всичко отгоре става дума за къща, където не се живее постоянно. Дали пък една камина с въздуховоди не е най-подходяща? :?
шоп - майстор
LazarGanev, 100% съм съгласен с теб.

В идеята на автора има доста противоречия. Според мен те идват от ТЪСТА:-))))

От всичко написано дотук според мен е възможно това изграждане на системата, но доколко е практично и ефективно е друг въпрос.

За да не се изпрарява антифриза препоръчвам 2-3-4 литра отработено моторно масло в разширителният съд. Получава се филм на повърхността на РС и няма изпарение.


П.П При мен системната е напреавна 1979 год и е с черни тръби 2.5". Термосифонна, като помпата съм я слагал аз ей така да я има. Не е свързана на байпас, но поради 2'5 холендри и голямото вътршно сечение, не действа като бленда на системата. Включвам я предимно, когато искам екстремно загряване на бойлерите.

Тема "Моля за малко помощ от разбиращите камина с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: