• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 37
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Тани - модератор
kuuuuuul написа:
Тани написа:
За съжаление този ДТ НЕ е за соларен бойлер, иначе наистина има доста глезотии.
Кой имаш в предвид :? този от линка на miroki по горе си е точно каквото трябва за соларна с-ма.(следващия модел на този който аз ползвам)
Да, за соларна система е, но не е за соларен бойлер. Има разлика. Доколкото разбрах от описанието, е проектиран за недорозумението "бойлери с нагревател ПОД соларната серпентина"! Тези бойлери са всичко друго, но не и соларни.
miroki - майстор
Мисля е важно да има две сонди и финкциите между тях.
Не е задължително дори да се нарича соларен.
Кой друг бихте ми препоръчали.
Жоро Георгиев - специалист
От 10-12 години съм със слънчев слънчев колектор на козирката на терасата (живея в панелка на последния седми етаж). Колекторът беше алуминиев 2 кв/м. за цена 278 лв. Не помня производителя. Бойлер 120 л. с една серпантина на елдом. Цена 307 лв. Система под налягане с помпа и разширителен съд. Тръбите от колектора до бойлера минават през каратавана и през вентилационните отвори влизат в тоалетната (там е монтиран бойлера). Разстояние от колектора до бойлера около 9 м. хоризонтално. През лятото почти не съм включвал бойлера на ток, въпреки неправилно монтирания (от мен) колектор. Хоризонтално вместо вертикално. Фирмата която извърши монтажа ми каза за тая грешка но по мое настояване нещата останаха така. През зимата източвах тази система защото беше на вода и включвах бойлера към парното (котелът е в междуетажната стаичка с прекаран комин през две плочи до покрива). Тук също ток за бойлера почти не е използван. Тази пролет при напълване с вода на колектора той протече от две места по средата. Предполагам износен алуминий. Няма как да е от замръзване, защото колектора се източва и от двата края. Две седмици се чесах по главата да го заварявам ли да го махам ли. Накрая реших: нов колектор и нов бойлер с две серпентини. Дадоха ми следната оферта и аз се съгласих.

Слънчева инсталация

1 Слънчев колектор меден, селективен,''ELDOM'' 2,50 със закалено призматично стъкло 4мм и р-ри 2000х1000x90 мм-2,50м² - 580,00 лв.
2 "Стойка за плосък покрив за 1бр. панели по 2,5 м² ""ELDOM""- 150 лв.
3 "Бойлер комб. с две серпентини ""ЕЛДОМ"" V=120л; Nел=3kW - емайлиран/вертикален с електронно управление" -587,00 лв.
4 Автоматичен обезвъзд. "SOLAR" 3/8" прав бр. 1 65,00 лв.
5 Кръстачка с адптор за мед ф18х1/2"Жх1/2"Жх3/4"М бр. 1 18,00 лв
6 Гилза за осезател единична 1/2", L=100, ф10 бр. 1 8,00 лв
7 Сверичен двупътен кран с ел.задвижка, в комплект с възвратна клапа бр. 1 200,00 лв.
8 Компресионен адаптор /женски/ за медна тръба ф18х3/4" бр. 2х4,00 лв = 8,00 лв.
9 Преход женски ф18х3/4" за медна тръба бр. 8х3,50=28,00 лв.
10 Автоматичен бърз обезвъздушител бр. 2х25,00=50,00 лв
11 Кабел ШВПС 2х0,75 мм² (диф. термостат) м. 5х1,90=9,50 лв
12 Пропиленгликол до Т= -35°С разтвор л. 15х5,00=75,00 лв
13 AL лента самозалепваща - ролка бр. 1 9,00 лв

ВСИЧКО ЛВ. С ДДС и монтаж за Слънчева инсталация : 1787,50 лв

Ако съберете цените на вложените материали се получава крайната цена. Предполагам, че цената за монтажа му идва от търговските отстъпки или.........
В офертата не виждате помпа, защото се използва тази от старата система. Посочената цена се вдигна със 100 лв защото бяха вложени допълнителни ъглови кранове и други фитинги, тъй като моите бяха 2 цола, прави и не събраха между бойлера и стената. Електрониката на бойлера командва цялата система, колектор, котел, ток, като си избира кой топлоизточник да използва. Преоритетен е колектора, после котела и накрая тока. Всяка една система по отделно може да бъде забранена. Ако не се ползва дълго време топла вода предпазва системата от прегряване и замръзване (последната е изключена защото досега във Варна температурите не са падали до -30 гр.) Ток включва (ако е необходимо) само на нощна тарифа. Така съм го задал за сега.
Не казвам, че това е най-доброто и най-евтиното. Може и да има надути цени. Просто споделям какво е инсталирано у нас.
lz2skt - специалист
Нещо колекторът с размери 2м/1м няма как да е 2,5кв метра- математика за 5 клас...явно монтажът е ,,избит'' от надути цени.Соларните обезвъздушители са 25-30лв
Жоро Георгиев - специалист
Поради тясна козирка на терасата слънчевият колектор е ориентиран на изток-югоизток. Ако го ориентирам на юг ще работи ли по-добре? Вчера е загрял водата в бойлера до 62 гр.
Искам да попитам откъде ги купувате тези ДТ на натурела?
kuuuuuul - майстор
От сервизите на Елдом,но може да ги има и на други места.
mgbagera - специалист
Аз моя си го взех от саита им.
tupalka - специалист
Малко извън конкретната тема, но искам да попитам ще има ли проблем ако напълня системата си с концентрат пропилен гликол (без да го разреждам). Системата е затворена под налягане с турски алуминки, неръждаем бойлер и Pex-Al-pex тръби. Ще има ли проблем за помпата или друг елемент от системата? :partyman:
Andri01 - майстор
Проблем няма,има преразход на парични знаци :).
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 37

Тема "Соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: