• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ridik - специалист
Здравейте взех решение да поставя да поставя същите но се двоумя между два типа а именно http://sunstar.bg/termosifon-serpentina/ или http://sunstar.bg/termosifonna-sistema- ... gane/.Може ли някой по запознат да разясни предимствата на едните и другите и съответно да препоръча един от двата вида.
шоп - майстор
ridik, нямам представа какво допълнително инфо търсите. В сайта е написано всичко. Едната система е с проточна серпентина под налягане. Другата е система без налягане и трябва да имате поне 5 метра денивелация между водосъдържателя и помещението където ще се ползва топлата вода.

Вие знаете конкретиката на обекта и трябва да вземете решение какво ще Ви върши работа.

Успехи!
andy2000 - специалист
Дай малко повече инфо за какво ще ги използваш?
Само през лятото или целогодишно? Имаш ли бойлери?
И аз искам да сложа някаква соларна система за БГВ и засега още чета/питам и лека-полека добивам обща представа.
С отворената система е твърде вероятно да имаш проблеми с налягането, както ти каза колегата, зависи от обекта и къде ще я инсталираш.
Ако искаш да я ползваш зимно време, а не да я източваш, ще трябва да усукваш кабели, които да греят тръбите.
ridik - специалист
Разбира се ще го ползвам най-вече лятото и част от пролетта и есента.Далеч съм от мисълта че ще ми помага на парното през зимата-Везните накланят в полза на серпентината и единствените ми тежнения затова дали серпентината ще има достатъчно дебит топла вода при такова топлоотдаване примерно при 40-50 градуса на отопляваащата течност в бойлера в сравнение с термосифона отворен тип където се използва директно тази затоплена течност макар че и при нея пък ще постъпва същото количество студена вода.Колкото до налягането да колектора ще е поставен върху покрива и смятам че проблеми с налягането няма да имам още повече ако избера и термосифона със серпентина.Просто ме интересува дали тази дължина и дебелина във фи на серпентината ще има горе долу същото КПД като термосифона отворен тип.Колкото до замръзването се надявам все пак на изолацията на бойлера и на тръбите - все пак ще оставя едни изводи за източване на серпентината и бойлера.Имам приятел който има термосифон отворен тип и за 3 те години които го има не се е оплаквал от замръзване като даже няма и инсталиран затоплящ шнур.
шоп - майстор
ridik, при положение че имате техническата възможност да осигурите 5 метра денивелация между колектора и помещението, защо трябва да давате 400-500 ле отгоре за система със серпентина?!

По-добре за тези пари си купете колектор с повече тръби ( да кажем 30бр)

Иначе 24-28 линейни метра медна серпентина има отличен топлообмен. От моят практичен опит до 1-2 градуса при проточно ползване от един душ ще е разлика в края на серпентината между флуида в серпентината и извън нея.

Нека някой колега ме подкрепи или опровергае със сметки.
syncho - майстор
Мое лично предпочитание е система под налягане. Така не е зависим човек от мястото, където ще бъде поставена, а и там не се губи вода при изпарение, а такова в отворената има постоянно. Също много зависи как е изпълнена отворената, ако водата директно влиза в стъклените тръби има опасност при счупване на една да изтече всичко и да си продължава да тече мъжката докато някой не го забележи и не спре студената вода към бойлера, докато в тази под налягане този проблем го няма.
шоп - майстор
syncho, запознахте ли се с двата типа системи за които колегата пита?

и при двете ако се счупи тръба всичко ще изтече и ще тече докато някой не завърти крана.

и двете системи са мокра тръба
syncho - майстор
шоп, прав си, грешката е моя. В такъв случай не препоръчвам нито една от двете системи.
шоп - майстор
syncho, чест и почитания към професионализма ти. Чета мненията ти и знам че си фен на U вакумните колектори. За мен те са също най-доброто, затова вкъщи имам вче два такива самоделни вакумни колектори. Хората, които се интересуват сигурно са чели темата ми за самоделно въздушно отпопление с вакумни тръби, където съм показал и U колектор.

Но определено автора на темата има други предпочитания, които също имат + и -
syncho - майстор
Така е, но когато препоръчвам нещо залагам името си. Вече човек сам си преценява какво да вземе и какво не. Мисля, че сме изброили + и - на тези системи. Тази с налягането в случая ще има същите проблеми със загуба на вода/течност от бойлера и ще иска доливане. Има по-добри решения на подобни цени, които са изцяло под налягане и не са тип "мокра тръба", а са с heat pipe елементи. Тук те дават добър резултат, когато са комбинирани с директното подгряване на бойлера. В момента не мога да цитирам модел/марка, защото съм извън офиса тази седмица и не ги помня поименно.

М/у другото поздравления за избора ;)
  • 1
  • 2

Тема "слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: