Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
радвам се, че съм част от вашия страхотен форум. От много време насам само го посещавам, за да чета съвети, но ето, че и на мен ми се налага да искам такъв.
Първо да се представя - Петър Стефанов от гр. Враца. Любител DIY. Занимавам се с компютърна техника.

Става въпрос за панелен апартамент - двустаен с бокс. Обща квадратура - 85 кв. м. Изложението е североизточно (почти няма слънце, с изключение)
Парното е изградено с тръба с алуминиева вложка (PEX-AL-PEX), белгийска, с фабрично гофре. Положени са под замазката, като системата е лъчева - до всеки радиатор има отделна двойка тръби. Навсякъде е с панелни радиатори. Има монтирани 1 бр. 160х60; 1 бр. 140х60; 1 бр. 120х60; 1 бр. 80х60; лира за баня + бойлер 80 л.
Тази зима се отоплявахме с камина Diplomat Панорама 2 А В. Температурата на водата не се покачваше над 45 градуса при всякакви опити - дърва, въглища, дървени въглища...

Идваха едни момчета от фирма "Отопление и вентилация" и смятаха, че необходимата мощност е около 14 кв. Затова поръчах и камерата на Прити MW18.

Имаме ужасен опит само от една зима - нова боя навсякъде стана черна... :evil:
Според прикачения чертеж - смятам да се направи образно казано "дупка" с въздуховод, която да отвежда дима, който излиза докато се отваря вратичката.
Отстрани ще се иззижда с итонг, каменна вата и гипсокартон. Задължително ще има и каменна вата между въздуховода и неръждаемите кюнци.

Допълнителен въпрос - дали е по-добре пътят на кюнците да е така, или от камината да излезе кюнец под 45 градуса, оттам до комина прав, който да влиза под ъгъл?

Ако се сетите за нещо, което съм пропуснал - пишете. Приемам също и градивна критика!

Благодаря предварително!

Прикачен файл

Publication2.jpg Чертеж набързо
saraneron - специалист
Гадно
Последна промяна от saraneron на чет май 21, 2015 6:24 pm, променено общо 1 път.
saraneron - специалист
С отделен въздуховод трябва да осигуреиш пресен въздух за горенето.Без вентилатор и затворена аспирация пушекът извън камината няма да тръгне да излиза сам,а това пък може да създаде обратна тяга .Въобще може да имаш нерешими проблеми с камина за дърва и опушването в жилището.Може да го намалиш но не и да го решиш на 100%. За апартанент ако не си на ток и газ мисля ,че пелетите/камина на пелети с водна риза / са без алтернатива.Камина на дърва не е нито икономическо ,нито екологическ, нито практично решение за отопление в апартамент!Остана само естетическото.Може и ниско температурно оразмерени радиятори и термопомпа ,което като инвестиция е по-скъпо ,но като развод и хамалогия е по евтино от пелетите .Лошото при нас Българите е ,че винаги правим нещата по трудния начин ,но това понякога е и от сиромашия!Като спасителни варианти ,котел на пелети в мокрото помещемие,защо не и на терасата.Комин /класически/ не му е нужен,това е предимството на пелетните агрегати.
Забравих да спомена, че вида на отоплението е решено и няма да слагам пелети, газ или термопомпа. Това че има опушване е нормално, но не и за една зима.
Дали въздуховода ще играе роля поне малко на аспиратор?
koveslav - майстор
Пушенето при нормален приток на свеж въздух зависи най-вече от съотношението на отваряемата площ(големината на вратата) към сечението и качествата на комина.Аз ползвам глямо прити с чугунена врата,което е с оригинален изход за комин ф200.Моят комин е ф130.Реших проблема,като на мястото на голямото стъкло в чугунената врата вградих оригинална малка врата от същата марка камина,но от по-малък модел, който си е разработен за комин 130.Нещата си дойдоха на мястото,дизайна е приличен и дори хола,в който се намира камината вече 6-7 години няма видимо замърсяване и нужда от пребоядисване.
Обшивката с допълнителен въздуховод как ви се вижда?
koveslav - майстор
Гледай само да не преохладиш димовода(гофрето,кюнеца или каквото слагаш),защото охлаждането на газовете влияе пряко на тягата на комина.

Тема "Въпрос за камера за вграждане - Prity MW18" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: