• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
1115 - специалист
Искам да си направя възможно най-евтината система. Задължително да е "Направи си сам" - не е ясно колко години ще се ползва там и не ми се подарява скъпа система, скъпи монтажи, скъпи стойки и пр.
Ще се ползва за добив на топла вода за къпане на 3_ма човека и дребни домакински нужди.
Ще работи от 1 юни до 10 септември и после се източва.

Помогнете с идеи за направата. Прочетох десетки теми от по стотици мнения в няколко форума и се обърках тотално.
Това е и причината да пусна тази тема.

Материалите с които разполагам са :
80л електрически бойлер елдом с пробит казан - мога да го заваря.
80л електрически бойлер Теси - здрав.
4,10л разширителни съдове.
Помпи - 25-40, 25-60, Wilo Yonos .
Оксижени, електрожени и компания.

Нямам панел, но четох за Турски от 220лв.
Ще ми се системата да е направена от тръби с алуминиева вложка. Имам медни ф15...18, но е абсурд да ги хабя за там.

Проблеми:
1. Колектора искам да го сложа на покрива на външна Турска баня.
2. Помещението е високо 2м.
3. Водата е с високо налягане. Колко - не съм го мерил, но определено е над нормата.
4. Водата е изключително варовита.
Andri01 - майстор
Най-евтино и hоme made е Drai Back системата. Трябва ти обаче бойлер със серпентина.С-ма под налягане ще направиш,но е по трудно. Изложение на СК по възможност чист Юг.
LazarGanev - "Велик майстор"
Раз. Съдове отворени или мемвранни са. Бойлер със серпентини имаш ли?
fbr - майстор
Най евтиното е, заваряваш пробития казан (ако питаш мен, по-добре е да го запоиш), слагаш го на покрива, пускаш тръбите и готово. Кеф ти отворена, кеф ти затворена. Възможни ъпдейти: от медните тръби серпентина и/или колектор, естествено всичко може да се купи и наготово, ама нали говорим за най-евтината.
kuuuuuul - майстор
Ето ти един евтин и бърз вариант.Намираш изхвърлени слепени прозорци,между стъклата навиваш градински маркуч на серпентина,в зависимост от мястото правиш няколко такива *колектора* ако остане място добавяш отремонтирания бойлер също ограден с изхвърлена дограма и си готов. :lol: Напълно независим от електричеството :wink:
1115 - специалист
Нямам бойлер със серпантина, но мисля единия (пробития) да му сложа една серпантина на фланеца. Нагревател не му трябва, една помпа и един контролер.
Нямам идея обаче ще се стоплят ли 80л от този панел - 1.5м2, а и до колко градуса?
gogitko - специалист
Аз съм поставил на покрива на блока балона от стар бойлер (поцинкованите) боядисан с черна боя.И понеже съм на последния етаж съм прекарал тръбите през отдушника директно в банята .Вързал съм го паралелно на електрическия бойлер под налягане и с кранове само сменям.Максимална температура която е достигал е 55 градуса.
1115 - специалист
Andri01 написа:
Най-евтино и hоme made е Drai Back системата. Трябва ти обаче бойлер със серпентина.... Изложение на СК по възможност чист Юг.
Е това май ще правя.
Само серпантина да измисля - Фхх колко да я направя и каква дължина?
Ако някой има идея как се смята и би я споделил?
Възнамерявам тръбната разводка да е от тръба с алуминиева вложка.
Гледам по снимките, че повечето домашни колектори са с такава направени.
lz2skt - специалист
Възможно най-евтината е от стари водосъдържатели поне 2бр в кутия с стъкла боядисани в черно...може до половината да са насипани в кутията с черна мозайка ,за да задържа температурата .Най -тънко колектори от радиатори 2употреба в кутии с изолация и т.н.Хубаво е кутиите да не са дървени защото бързо се повреждат.Евтина китайска помпа и серпентинен бойлер...може на фланеца да се монтира серпентина...самоделна или купешка.Ще ги ползваш няколко години....и после като си спестил и ще си купиш примерно турски ал.колектори и един голям бойлер с серпентина.
fox_vt - майстор
Щом имаш помпа и бойлер то най рационално е готов турски панел.Освен ако нямаш подръка стари панелни радиатори.Можеш да си направиш от медните тръби самоделен колектор но материала който ще вложиш ще е почти като готовия алуминиев колектор.Трябва да си избереш точна граница какво точно искаш да получиш като топла вода.Бил съм със черен водосъдържател евтина и надежден,но за да е поне малко ефективен трябва оранжерия да му направиш.Другото неудобство е че трябва да въртиш постоянно кранове между нея система и останалата.Ако някой ден решиш да се махаш си смъкваш само панела и готово.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Тема "Възможно най-евтината соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: