• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
Според Wikipedia има източници, които дават това:
60 to 70 °C (140 to 158 °F) to 80 °C (176 °F) - Disinfection range
66 °C (151 °F) - Legionella die within 2 minutes
60 °C (140 °F) - Legionella die within 32 minutes
55 °C (131 °F) - Legionella die within 5 to 6 hours

Между другото в някои контролери има "Анти Легионела" функция. През няколко дена дозагрява водата с ел. нагревтел до 70 градуса.
lov - майстор
Тая тема с легионелата беше дъвкана много преди тук във форума. Заболял на територията на България не е никога регистриран.Наклона ти е малък за нашата територия Но ако не искаш да си загрозяваш покрива ръгай още едно панелче.Сега вероятно всички в къщата се надпреварват да пробват колко е топла водата но като им мине мерака ще има поне един ден в седмицата дето ще минеш доста над тази при която успява да вирее легионелата. Това за да се поуспокоиш малко а другото е че питейната ни вода е достатъчно обработена преди с хлорни препарати а там където е имало проблеми със това заболяване нищо не е правено. А иначе водата легионелата можеш да си е пиеш. проблема е когато се вдишват пръски и попаднат в белия дроб. И за да се развие заболяването си трябва доста високо заразяване.
Но пак да попитам тези температури по кое време на деня ги достигна. Ако е за целия ден не е добре. без допълнителен панел няма как да минеш. При почти оптимален наклон тия дни трябваше да бълва като проточен бойлер по пладне.
И за помпата ако са ти добре изолирани трасетата карай на най ниската скорост.
1115 - специалист
Панела ще се ползва само лятно време и за това го сложих на този наклон.
В бойлера имам нагревател, а в таблото съм монтирал 40А SSR за неговото управление. Действително ще заложа фукция веднъж седмично да загрява на 70С. Не съм хипохондрик, но веднъж юли се разболях от тежка пневмония и никой неможа да каже как стана това. Няколко дена преди това си дойдох от морето, където бях голям фен на "водната мъгла". И до ден днешен си имам едно на ум.

Сега по темата - температурите са достигнати около 15:30, като панела беше пуснат в 12:00.
Помпата е на най-ниска скорост.

П.П. Ето снимки от преди малко.
-След къпане. Утре ми е интересно колко вода ще има и колко ще загрее.
- Вече в табло, което по ирония на съдбата е било за управление на помпа ;).

Прикачен файл

P1220625.JPG
P1220625.JPG (66 KиБ) Видяна 1685 пъти

Прикачен файл

P1220627.JPG
lov - майстор
След тази заигравка с управленията що ми се чини че накрая ще ги надигнеш и ще караш целогодишно. Повярвай ми много малко от годината няма добив. И колкото и да е все е нещо. Казваш че къщата се ползва сезонно но нищо не ти пречи да ползваш тази топлина поне в една стая.
Относно добива при теб с тези данни са даже идеални.
Andri01 - майстор
Видимият денонощен път на Слънцето за географска ширина при равноденствията и слънцестоянията е показан на приложената схема, където PZP'Z' - меридиан на географската точка.
h1,4 = 90°-φ — височина на Слънцето над хоризонта по пладне (горна кулминация) в пролетно или есенно равноденствие.
За географската ширина на Варна φ=43 ° 15‘ —> h1,4 = 46° 45’.  ъгъл 43гр.
h2 = 90°-φ + ε — височина на Слънцето по пладне при лятно слънцестоене.
За Варна φ= 43° 15’ ε = 23° 26’ 24" —> h2 = 70° 11’ 24".  ъгъл 20гр.
h3 = 90°-φ- ε — височина на Слънцето по пладне при зимно слънцестоене.
За Варна φ= 43° —> h3 = 23° 18’ 36".

Т.Е. за Варна: лято-около 20гр,пролет/есен-около 43гр, зима - 67гр. Това е начина на изчисляване на ъгъла на наклона на СК.
filmatoplo - майстор
При нас на 30 гр най добре работи , и когато свързвам последователно полетата също резултата е по добър .
Andri01 - майстор
Колекторите ли? Аз съм с един...бедна пенсия :(.
1115 - специалист
Сега, когато панела вече е на чист юг, температурите минават 65С в бойлера.
lz2skt - специалист
Когато колекторите работят на по-ниска температура кпд на системата е по-голямо.А и колко вдига темп в бойлера зависи и от колко градуса е започнала да работи сутринта системата и дали има през това време консумация.
1115 - специалист
Вярно е,
в четвъртък не се изхаби всичката топла вода и вчера стигна 74гр. в бойлера.
Все повече започва да ми харесва тая работа с панела.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17

Тема "Възможно най-евтината соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: