• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фитилчо - майстор
Колко ти е водният стълб, който въртиш с показания Грундфус, че се оглеждам за помпица да изпадне тъничко.

Другите части какви са, може ли да ми обясниш, ако имаш време?

Благодаря !

Поздрави :drinkers: (спрях бирата, това е айрян :lol: )
1115 - специалист
Водният стълб не е повече от 2м при мен.
Пуснал съм я на по-бавната скорост, но мисля че е доста.
Кажи кои части точно те интересуват и ще отговоря.
Фитилчо - майстор
Тези от снимката, целият блок с винтилите. Еднто видях, че е за обезвъздушаване :)
шоп - майстор
1115 написа:
Нормално ли е при 12...12.5 литра вода в системата, да се губят 0.5л на ден.
Или това е признак за теч?

Определено да!
Това са загуби почти 5% на ден.
шоп - майстор
1115 написа:
Ама тя системата е отворена - няма как да избие.
Чудя се понеже има моменти с 80...90С, дали просто не се изпарява през отвора на дрейн бек съда.

Писъл съм го тук няколко пъти в темите за разширителни съдове при отворени системи за локално парно.

В руските форуми препоръчват да се сипе няколко литра отработено моторно масло или нафта в РС. Това прави предпазен филм и НЯМА изпарение.

Вкъщи при 600 литра вода в отоплителната система и РС от 110 литра съм налял 5-10 литра отработено моторно масло в РС. За 4-5 години не съм допълвал системата!

Горното бе оплюто от "корифейте дистрибутори" във форума но е факт!

1115, помисли за този вариант.
Успехи!
Фитилчо - майстор
Така....

Хайде сега да видим, дали стратегически правилно съм подходил, следвайки темата и "онази" идея на Шопа :wink:

2 вакуумнотръбни панела(закупени вече) по 18 тръби и ще добавя още един или два(с цел да вдигна КПД-то зимата)
Контейнери за вода вместо бойлер от тези с кафеза отгоре, съответно 600 или 1000 литра според броя на колекторите
Серпентина 2 броя по 100 метра от неръждаемата тръба- дора идея ли е, или да си сложа бялата с алуминиеа вложка
Помпи Грундфус, изпадат големички в англия за тънки пари, като тази на предишната страница.
Допълнителните автоматики(не съм чел достатъчно, но каквото трябва)
Разширитеен съд

Имам два бойлера по 80 литра, ще им пусна по една серпентина(проточна) 100 метра за всеки бойлер. Бойлерите са нормални, но неръждаеми правени по комунизма и са от 2 мм неръждавейка :lol: . Ще имат още нагреавател на нормалното си място и серпентина вързана към котела.

Толкова
1115 - специалист
шоп написа:
...

В руските форуми препоръчват да се сипе няколко литра отработено моторно масло или нафта в РС. Това прави предпазен филм и НЯМА изпарение.

....
Tова мисля, че е неприложимо в този вид система.
шоп - майстор
Фитилчо написа:
Така....

Хайде сега да видим, дали стратегически правилно съм подходил, следвайки темата и "онази" идея на Шопа :wink:

2 вакуумнотръбни панела(закупени вече) по 18 тръби и ще добавя още един или два(с цел да вдигна КПД-то зимата)
Контейнери за вода вместо бойлер от тези с кафеза отгоре, съответно 600 или 1000 литра според броя на колекторите
Серпентина 2 броя по 100 метра от неръждаемата тръба- дора идея ли е, или да си сложа бялата с алуминиеа вложка
Помпи Грундфус, изпадат големички в англия за тънки пари, като тази на предишната страница.
Допълнителните автоматики(не съм чел достатъчно, но каквото трябва)
Разширитеен съд

Имам два бойлера по 80 литра, ще им пусна по една серпентина(проточна) 100 метра за всеки бойлер. Бойлерите са нормални, но неръждаеми правени по комунизма и са от 2 мм неръждавейка :lol: . Ще имат още нагреавател на нормалното си място и серпентина вързана към котела.

Толкова

серпентина 100 метра от неръждаемо гофре в кубик на евро пале е прекалено много. Ще инвестираш едни 230 лв и ше имаш високо хидравличо съпротивление, което ще товари помпата. Аз ползвам 50 метра серпентина( в 240л бодон) от Ф 20 китайска тръба за 40 лв и топлообмена е приличен и на "око" се равнява на около 20 метра неръжд. гофре Ф16 за около 50лв, но с доста по-високо хидрл.съпротивление.

100 метра неръждаемо гофре в 80 литров бойлер пък е абсурд! 10-15 ина метра са достатъчни :partyman:
Поздрави
шоп - майстор
1115 написа:
шоп написа:
...

В руските форуми препоръчват да се сипе няколко литра отработено моторно масло или нафта в РС. Това прави предпазен филм и НЯМА изпарение.

....
Tова мисля, че е неприложимо в този вид система.

Не съм го пробал ВСЕ още в моята соларна система, но каква е разликата? Маслото прави филм върху водното огледало и няма изпарение. Или поне го минимизира,
Andri01 - майстор
Струва ми се не особено хубава идея-има опастност да омасли цялата система. А масления филм е много добър термоизолатор.При DB системата затваряш съда,да няма връзка с атмосферата,обема над течноста в него е достатъчен да поеме разширението на водата от загряването..И така няма да имаш изпарение и губене от него на течност.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 17

Тема "Възможно най-евтината соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: