• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
И при мен положението не е по различно. Само дето съм сложил една метална пръчка която стига почти до дъното и я ползвам и като мерителна щека да проверявам нивото. Та нейната тежест притиска шапчицата с гумена подложка към тръбата на отдушника. За 2 години 100-200 грама загуба на вода е едни нищо. Тъй че доста се преувеличава с тези загъби. В предишния ми вариант в отвора на отдушника бях сложил една навита на серпентина медна тръба Ф6. идеята е да се ползва като охладите и парите да кондензират и връщат обратно вътре. Ама той мързела не мори а мъчи. И като видях че нямам кой знае какви загуби така и не го сложих.
1115 - специалист
Ще отсъствам 10 дена - да покрия ли колектора или да спра помпата.
Няма ли да се повреди ако го пече, а няма вода в него?
Andri01 - майстор
Нали беше дрейн-бек ?Нищо му няма на СК. Тръбичките му няма да "слънчасат":)
1115 - специалист
Andri01 написа:
Нали беше дрейн-бек ?Нищо му няма на СК. Тръбичките му няма да "слънчасат":)

Ама нещо да не изгори покритието или да се спука стъклото.
Иначе ако само спирането на помпата решава проблема ще е супер.
шоп - майстор
По принцип не е хубаво да се пържи празен колектора, но не е и болка за умиране. Дърпай смело шалтера на помпата и си гледай спокойно почивката :)
Andri01 - майстор
Колектора е сбор от медни тръбички,стъкло,основа-черна и кутия! нищо и няма ,че ще се "попече" на слънцето! Ако беше с-ма под налягане,да я мислиш!
1115 - специалист
30 дена работа, като само 6 не се е ползвал.
През останалите 24 дена е изпразван поне по веднъж на ден.
Помпата и електрониката са дръпнали 8kw ток според електромера, който съм сложил в таблото.

П.п. Днес имах малко време и реших преди да си тръгна, да и сменя софтуера с малко по-приветлив.
Ето няколко снимки, но качеството е много лошо заради светлината там, а и щото аз съм кьопав фотограф де.

Прикачен файл

P1240298.JPG

Прикачен файл

P1240297.JPG

Прикачен файл

P1240295.JPG

Прикачен файл

P1240294.JPG
1115 - специалист
Днес е много топло и съм забранил следобедни къпания - май ще ударя 80 градуса в бойлера.
Здравейте,

Според вас, този тип съдове http://www.karmodplastic.com/rezervoari-za-voda.html стават ли за съхранение на вода, подгрята от слънчев колектор. Идеята ми е в него да се постави серпентина, направена от гофре от неръждавейка Ф16. В проспекта на страницата пише, че максималната температура на бидоните е до 85 градуса. За всеки случай, за да не се раздува, този съд може след като бъде изолиран с фибран или стиропор, да бъде поставен в метален или дървен кафез.
И още нещо, ако има опасност да се раздуе от температура и налягане, практично ли ще бъде в този съд да циркулира водата от слъчевия колектор, а сепрентината да е включена проточно към водопроводната инсталация - "входът" на серпентината да е към студената вода на мрежата, а "изходът" на серпентината да отива в електрически бойлер 80 литра /с какъвто разполагам в момента/.
предварително благодаря
шоп - майстор
de4i, аз имам два 240 литрови пласмасови бидона със серпентини в тях. До 80 градуса съм стигал в тях и проблеми няма. Изолирал съм ги с 8 см фибран и перлит

Ако си чел темата ми: Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби си ги видял и бидоните и серпентините.

Поздрави

Прикачен файл

SAM_7950.JPG

Прикачен файл

SAM_7946.JPG
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

Тема "Възможно най-евтината соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: