• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
1115 - специалист
Тези дни са облачни и дъждовни.
Ефективността на турският панел от 200лв е нула.
Кажете там със селективните високоефективни панели и вакуумно тръбните как седят нещата.
Купил съм си 20 тръби, но не са ми под ръка за да видя как са нещата при тях.
шоп - майстор
Последните 2-3 дни в София имаше само плътни облаци и дъжд. Със 72 вакумни тръби имах загрети над 480 литра вода на 28-32 градуса, които влизат като захранване на два бойлера доподгрявани с ток.
Днес има на моменти някакво мижаво слънце и вече водата е 43 градуса :)

Аз съм доволен :supz:
volero - специалист
Забелязах че моите два Боша солар 4000 с 250 литра дори при облачно на моменти дъждовно време при, по тънки облаци работеха и загряваха водата до 34-36 градуса достатъчно за къпане, което ме възхити и пак казвам през облаци не е имало слънце! Система е дрейн бек !
filmatoplo - майстор
От Китайските Вакуумки 58 /180 слагам минимум 12 тръби за 100 литра вода ако бойлера е на тавана , ако има щранг през етажите залагам по 15 тръби за 100 литра .
saraneron - специалист
Благодари за ценната информация .Би ли споменал за плоските ,как стои въпросът с м2 и марки за 100литра бойлер?Как стои въпросът с конденза?Кои са за предпочитане като отношение цена/качество?Ако може по-подробно,ако имаш време за писане :yawinkle: .
filmatoplo - майстор
За 100 литра ще се справи всеки плосък панел с площ 2 м2 .Ако ще се водим по заглавието на темата -за най евтин панел- това са Турските алуминиеви , въпрос на избор .За скъпите , аз съм доволен от Висман , след това гореизбоените .
1115 - специалист
Година и малко по-късно и реални 6 работни месеца - Експерименталната системата се изби. При 3 до 5 човека средно сметката за ток падна с 50лв на месец. Явно при качествено направена инсталация и панели максимално след 3г, колкото е обикновенно гаранцията, ще започно да излиза на "+" това начинанеи. Определено всеки който има възможност за соларна система ще спестява.
ivanovbg - майстор
Това с турските ли, или ги смени с вакумни?
1115 - специалист
Да с турският, вакуумните седят на части в кашоните от около година....пуста липса на време.
ivanovbg - майстор
Хич да не ти пука! Като изплатиш вакумните, тогава ги слагай и ще си на пълна далавера :supz:
:partyman:
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

Тема "Възможно най-евтината соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: