Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Да питам по-запознатите. В стаите ще има водно подово + подово-стенни вент. конвектори ( да помагат на подовото и за студене).Така или иначе, заради подовото, ще имам стайни термостати, да управляват серпентините с ел. задвижки. Подозирам, че е по-добре да ползвам конвекторите със управление от стайните термостати - едно че ще ги има заради подовото, второ, че ще е по-вярно управлението ( от това с термостати на конвекторите). Намерих на добра цена едни термостати на Сименс, които даже имат "интелигентно" управление, въпроса е дали ще ми вършат работа. Работят на 220В, за мен това е плюс и подават 220В към мотор-вентилите. Могат да управляват тристъпално мотора на конвектора ( да го модулират в зависимост от температурата), както и имат двустъпално управление ( пускат по определен алгоритъм конвекторите, ако подовото не достигне желаната температура). Да кажем, че това второто няма да работи като хората, но питането ми е главно как се управляват мотор вентилите на конвектора и колектора на подовото. Прилагам схема и е видно, че им се подава фаза 220в (има и ШИМ като опция).
Прикачен файл:
thermostat.JPG
thermostat.JPG (44.46 KиБ) Видяна 4812 пъти
Идеята ми е по оградената с червено схема да ползвам изходи Q1-Q3 за вентилатора на конвектора, Y1(2) - за мотор вентила на конвектора, Y3(4) - за задвижката на водното подово.
Това върши ли ми работа, не съм избрал конвектори и задвижки и не знам как се управляват?
radius - майстор
За задвижките, видях че има и на 24В и на 230, така че вторите ще работят с този термостат, остава да видя конвекторните вентилатори как се управляват. В този празничен ден, май няма много съветници :).
ivanovbg - майстор
radius написа:
Това върши ли ми работа, не съм избрал конвектори и задвижки и не знам как се управляват?
Това е единствения въпрос който си задал и де факто на който никой не може да ти отговори след като не си избрал нищо :-D
radius написа:
Намерих на добра цена едни термостати на Сименс, които даже имат "интелигентно" управление, въпроса е дали ще ми вършат работа.

Не разбирам само защо мислиш, че Сименс произвеждат само един модел термостат. Поне дай линк към цялата документация :?
radius - майстор
Благодаря, че ми обясни какво си мисля.
Има я на картинката серията RDG100...
RDG100T е модела.
Да дам линк към 60стр. ПДФ, кой ли ще го прочете, смлял съм инфото и съм пуснал което съм сметнал за нужно, да ми даде някой отговор. МОже да ми посочиш кое е неясно, че да трябва и ПДФ-а.

Може би някой, който е виждал повече конвектори, ще може да ми каже как се управляват вентилаторите им. Гледам, че масово са без включено управление в цената. Като са тристепенни, това с подаване на фаза на поредни входове ли се управлява.
ivanovbg - майстор
Принципно с шим се регулират правотокови мотори или в мотора трянва да има отделна електроника.

Така че е от голямо значение дали съответния вентилатор или задвижка са съвместими с изходите на RDG100T

На 62 страница от пдф-а е отговорено на въпросите ти.
radius - майстор
Разгледах 2-3 ПДФ-а и не намерих отговор:
radius написа:
Като са тристепенни вентилаторите, това с подаване на фаза на поредни входове ли се управлява?
Никой ли не знае?
Последна промяна от radius на пон мар 04, 2013 8:28 pm, променено общо 1 път.
denuchi - специалист
Технологично може но, помощното ще се получи подовото, а не конвектора. Според мен това ще стане.
radius - майстор
Това не е добре, идеята е подовото да е основното. В краен случай, свързвам в паралел вентилите на подовото и конвектора и го ползвам като прост регулатор, а не двустъпален. Благодаря за насоката за размисъл. Ще прегледам пак алгоритъма.
ivanovbg - майстор
radius написа:
Разгледах 2-3 ПДФ-а и не намерих отговор:
radius написа:
Като са тристепенни вентилаторите, това с подаване на фаза на поредни входове ли се управлява?
Никой ли не знае?
За ivanov разбрах.
Може и така да се каже - то самите вентилатори си имат повече изводи в случая. Нали каза че си го изчел. От 62 страница започват техническите данни в този ПДФ - https://www.swe.siemens.com/italy/web/I ... ition2.pdf
filmatoplo - майстор
:? Почти е невъзможно , ако в момент на затопляне от подовото се включи вентилконвектор -той ще доминира и ще изземе ролята или функцията в затоплянето на стаята -и ще обърка контрола ако има на подовото :rolleyes: .

Тема "Стаен термостат и вентилаторен конвектор + подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: