Най - вълнуващия въпрос зимно време.
turbolator - помощник
Здравейте,искам да попитам хората които са монтирали или пък ползват такива горелки ,каква да избера.Значи котлето е Симе Солида 35 кв. прилича доста на Виадрус 22У.Къщата е 3 етажна ,като общата площ на помещенията е 3х 60 кв.м.Значи радиаторите са алуминиеви общо 12 бр .със по 15-16 глидера,стандартна височина+2 от тях със 10 глидера отопляващи стълбището,2 лири в баните и 2 серпентини към 2 .бойлера х80л.Котлето като цяло отоплява добре на дърва и въглища без проблем достига 80гр. ,но в повечето случай ,работи в диапазона 60-70 градуса.Та въпроса ми е дайте съвет,коя горелка да избера ,като от значение е да не се задръства ,но пък и да е икономична.Гледах Фероли,също четох за GP4' ,IVG,както и Energy PMG.Искам това което купя ,да работи по -безпроблемно,но и да не лапа ,като ламя,въпреки ,че не знам с това котле какво КПД ще се постигне на пелети?
n.ganev - майстор
Повдигаш Симето на т.нар. кутия, режеш дъното на котела, нареждаш два реда плочи вътре в котела / плочите за този вид котел / и монтираш горелката / каквато си я избереш / на кутията.
alex_serviz - специалист
turbolator написа:
...Та въпроса ми е дайте съвет,коя горелка да избера ,като от значение е да не се задръства ,но пък и да е икономична.Гледах Фероли,също четох за GP4' ,IVG,както и Energy PMG.Искам това което купя ,да работи по -безпроблемно...
Да допълня и аз: продължи да четеш ( отоплителния сезон е далеч, та имаш време ). Освен цитираните от теб горелки има и други.
Аз, както и горепишещия колега тръгнахме от една от цитираните от теб горелки и в крайна сметка стигнахме до друга ( няма я в твоя списък ).
Е, поне за сега, де! То няма нищо вечно и константно! :)
turbolator - помощник
Добре де,в крайна сметка ,какво да избера,все пак искам мнение от хора ,които са имали наблюдения и опит от горелките .Преди години четох, доста теми и мнения,но ако някой има време и желание- нека сподели по-конкретно за това котле ,каква мощност,модел ще е най подходяща.
kalin72 - майстор
Горелката е Грейко, кой модел точно, нека да кажат по-знаещите от мен :) Мисля си, че RB20 е ОК, ще работи на пълна мощност, но може и RB30 да кажат хората, не знам, нека изчакаме :)
Самия котел не е много подходящ за горелка. Хубаво е да има малък кръг за поддържане на котелната вода винаги над 60 градуса, и голям кръг на радиаторите, където да се пуска вода с нужната температура.
Изолация имаш ли, ако не, мислиш ли да слагаш?
alex_serviz - специалист
Е, той модела ( предпочитания ) е един - RB. Не знам дали все още има някой, който да иска BMG? А тя за 20/30/50 KW си е еднаква ( различава се само огнището ). Та в тази връзка да си сметне необходимата мощност ( да речем с този, елементарен калкулатор: http://lokalno-parno.narod.ru/parno7.html ), за да знае горе-долу каква горелка ( като мощност ) да си поръча. След като се ориентира каква мощност ще му трябва ( RB20/RB30 ), вече знае каква горелка ще му трябва ( съответно ориентировъчно какви левчета ). Ако има свободни средства е по-добре да си позволи и пелетен котел ( визирам пак Грейко ), защото чугунения котел каквото и да го правиш, все пак си има друга насоченост. Но, ако няма свободни кинти ( а то, къде ли ги има? ), на първо време - само горелка ( така се почва ), после почват различните тунинги ( ако го хапе кучето ) и т.н.
turbolator - помощник
Мдааа,и аз мислех за този модел горелки,ще взема пак да сметна квадратури ,ребра и т.н.а пък за котлето ,поне за този момент мисля да рискувам със старото котле,пък по натам мисля ,че не е проблем да се вземе само пелетно котле.То всичко зависи от разхода ,който ще ми направи при оптимална работа.За изолация нямам ,само прозорците са пвц,а това за малкия и големия кръг и аз съм се замислял .Между другото докато се рових за моето котле открих ,че има големи прилики със Виадрус у 22, а пък със Buderus logano g211 е имало яко copy/paste вътре ребра ,щампи всичко е едно и също ,разликата със Симето е само във цвета на кутията .Мерси за отговорите ,ако имам въпроси пак ще питам. :rolleyes:

Тема "Избор на пелетна горелка към чугунен котел на твърдо гориво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: