Най - вълнуващия въпрос зимно време.
adrian_r_petrov - специалист
Здравейте на всички, решил съм да изграждам сам локално парно в моята къща. Приложил съм схема която сам съм си направил. Търся вашата помощ относно изграждане на цялостната система. Ще купувам котел и горелка на пелети 48kw.
Така ето и част от въпросите ми:
-Какъв размер тръби и какви да използвам от котела до първи етаж, от първи до втори и така от точка до точка из цялата схема, какъв фи (цолаж) да използвам? (избрал съм полипропиленови тръби, които да лепя с поялник).
-Автоматичните обезвъздушители добър избор ли са, и поставил ли сам ги където трябва? и трябва ли да добавям още и къде?
-Мощностите на радиаторите отговарят ли на квадратурата на стаите (квадратурата съм я написал, стаите са високи 2,50, нямам изолация на къщата само пвц дограма)?
- Добре ли е, че съм отделил боилера и две лири отделно от другите радиатори?
-Добър избор ли са термоглавите на всеки радиатор по отделно, какви бихте ми препоръчали и как биха се свързали към горелката?
-Помпата и трипътния вентил поставени ли са на правилното място ? както и другите атрибути в котелното ?
-Въобще цялата схема ако може някой опитен да я прегледа и да каже каво липсва какво е в повече и общо взето всичко останало.
Не съм майстор и никога не съм правил локално парно, но имам голямо желание да се справя сам, защото вече разпитвах много майстори и всеки дава коренно различни идеи.
Прикачен файл:
Без име.png
Без име.png (64.99 KиБ) Видяна 10042 пъти
kalin72 - майстор
На първо четене мисля, че 48 киловата котел/горелка са ти много. По-скоро 28-32 квт котел с 20 квт горелка. Мощностите на радиаторите са ужасно високи за тези стаи :) Но с трипътен винтил - за радиаторния кръг, поставен след другия трипътен винтил - за малкия кръг, и контролер със задвижка, всичко ще си дойде на мястото. Липсва помпа за бойлера, и той е добре да е на отделен кръг, извън колекторите за радиаторите. Не че не може и така да е, ама не нисля, че е удачно.
Има и други забележки, но аз гледам моята система как е направена , та ще си замълча, нека другите да кажат :)
adrian_r_petrov - специалист
Благодаря колега, очаквам коментари и по другите въпроси от всички вас.
nikolovvd - майстор
Понеже не става ясно дали до сега се е живеело в къщата или къщата е току що завършена и пристъпваш към изграждане на парното, ще питам следното.
1. Мислил ли си по въпроса за вертикална магистрала ф50 с разпределителни табла на всеки етаж?
2. Така ще можеш да управляваш електронно отоплението на всеки етаж, което ще ти донесе чувствителна икономия без да се лишаваш от комфорт.
3. По горния начин ще можеш да изграждаш системата етапно - етаж по етаж и ако времето или парите не стигнат, няма да останеш на студено.
Що се отнася до термовентилите, аз бих сложил само в спалните.
Съгласен съм с колегата, че си се презапасил с мощност, но не знаем какви са метео условията при теб. В тази връзка, ако някой ден решиш да правиш топлоизолация на къщата ще установиш, че котела трябва да го държиш на ниска температура, за да не умираш от жега, а това води до други проблеми.
adrian_r_petrov - специалист
В къщата се живее, има старо парно на въглища със стари железни тръби които махам в момента и през старите дупки искам да прокарам новите тръби.
nikolovvd - майстор
Аха-а-а, ето къде бил ключа от палатката! :lol:
А знаеш ли, че може да е правена инсталацията да работи гравитачно, т.е. без помпа?
Поне на времето така се правеха. Съобразяваха се нива, наклони, сечения и т.н.
vrangelov - специалист
И аз започвам да схващам. Чудя се, дали инсталацията е била работеща, ако да, каква е причината да се преправя. Как преценихте котела да е 48 kW?
шоп - майстор
И аз се чудя на автора на темата!
Ако е имал работеща система на естествена циркулация ЗАЩО ще я препрявя?!

Няма нищо по-добро от тази система. Смени си само котела и източника на енергия и нищо не пипай повече. Ако имаш дебели и грозни видими тръби ги скрии с куфари от ГК и си свиркай
adrian_r_petrov - специалист
Системата си работеше добре,но търбите бяха много стари и изгнили от ръжда, на места прокапваха и вече сам ги изрязал.Решил сам да подменя всичко и да изградя една нова хубава система. Ако ми отговорите по първоначалните въпроси по схемата ще сте ми в голяма помощ.
LazarGanev - "Велик майстор"
Мнението ми се припокрива почти на 100% с първия отговор (на Калин), затова и не отговорих, но след настояването реших да отговоря по-подробно.
adrian_r_petrov написа:
Здравейте на всички, решил съм да изграждам сам локално парно в моята къща. Приложил съм схема която сам съм си направил. Търся вашата помощ относно изграждане на цялостната система. Ще купувам котел и горелка на пелети 48kw.
Така ето и част от въпросите ми:
-Какъв размер тръби и какви да използвам от котела до първи етаж, от първи до втори и така от точка до точка из цялата схема, какъв фи (цолаж) да използвам? (избрал съм полипропиленови тръби, които да лепя с поялник).
Понеже ти сега правиш нова система, не гравитачна, няма логика да ползваш същата схема на разпределение. На твое място бих пуснал 2 (или 3) щранга от котелното с хоризонтални разводки за всеки етаж. За таванския етаж нямам информация кога и от кого се ползва, затова не мога да преценя дали да е на отделен щранг или към някой от другите 2. Бойлера с отделна връщаща тръба, вързана на малкия кръг ( котела), приземния радиатор - може би също, или пък към някой от другите. Тръбите стъклофибърни ф25 за всеки щранг, отклонение за радиатори ф20
-Автоматичните обезвъздушители добър избор ли са, и поставил ли сам ги където трябва? и трябва ли да добавям още и къде?
Не ти трябват автоматични обезвъздушители, радиаторите си идват с ръчни
-Мощностите на радиаторите отговарят ли на квадратурата на стаите (квадратурата съм я написал, стаите са високи 2,50, нямам изолация на къщата само пвц дограма)?
Не, не отговаря, има голямо преоразмеряване, което е вредно за правилната работа
- Добре ли е, че съм отделил боилера и две лири отделно от другите радиатори?
Не е добре, това го коментирах
-Добър избор ли са термоглавите на всеки радиатор по отделно, какви бихте ми препоръчали и как биха се свързали към горелката?
Да, ако всичко е на една система, както си решил и НЕ, ако разделиш системата както ти казах, тогава ти трябват само стайни термостати, управляващи зоновите помпи. За тавана и мазата (евентуално и спалните) нека да има термоглави
-Помпата и трипътния вентил поставени ли са на правилното място ? както и другите атрибути в котелното ?
Да, но още 2 зонови помпи след колекторите
-Въобще цялата схема ако може някой опитен да я прегледа и да каже каво липсва какво е в повече и общо взето всичко останало.
Не съм майстор и никога не съм правил локално парно, но имам голямо желание да се справя сам, защото вече разпитвах много майстори и всеки дава коренно различни идеи.
Прикачен файл:
Без име.png
Системата не е проста и евтина и всяка грешка може да я изведе извън строя, а възможности за грешки има много, няма как да ги опишем всичките. А, най-важното - не ти трябва 48кВт горелка, а 20кВт, както ти е казал Калин :wink:

Тема "Изграждане на локално парно в къща ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: