Най - вълнуващия въпрос зимно време.
63 KW, 10 камерен,чугунен /на кокс,дърва и въглища/.

Някой да знае колко киловатова горелка за пелети да му сложа ,за да работи оптимално и евентуално да ми препоръча марка ?
Скапах се да го обслужвам щото .Нищо човек съм, а не Херкулес :sad:
LazarGanev - "Велик майстор"
Горелката се оразмерява не по котела, а по топлозагубите на жилището, а котелът колкото по-голям от горелката - по-добре
шоп - майстор
+ 1 към мнението на Лазар

Котела в случая се явява само топлообменник и колкото по-голям е той ( респективно колко повече м2 топлообмен) толкова по вискоко КПД.
LazarGanev написа:
Горелката се оразмерява не по котела, а по топлозагубите на жилището, а котелът колкото по-голям от горелката - по-добре
Благодаря ви много,но не разбирам защо майстора ,който помолих за мнение ми каза,че ако сложи приставка/горелка/ за пелети към котела например от 32 kw то КПД-то му щяло да падне на половината.' Иначе къщата е с изолация и с алуминиева дограма /това във връзка с топлозагубите ,които споменахте/.
шоп написа:
+ 1 към мнението на Лазар

Котела в случая се явява само топлообменник и колкото по-голям е той ( респективно колко повече м2 топлообмен) толкова по вискоко КПД.
Вие колко киловата горелка бихте препоръчали за 60 киловатов котел?
kalin72 - майстор
Колега, ти не четеш ли какво са написали по-горе знаещите??
Котел, на който има горелка, се явява само топлообменник на топлината, която идва от горелката. Няма никакво значение колко киловата повече е котела, при положение, че му е присадена горелка.
Ти каква площ отопляваш, изолация, дограма, радиатори, ала-бала, ей тия неща е хубаво да споделиш.
joro_vn - специалист
Котела е прекрасно голям и ще работи с добро КПД с горелка 20-30 киловата, едва ли ти трябва по голяма, все пак не става дума за училище, нали ?
За къща 200-300 квадрата е добра комбинация.
joro39 - специалист
този котел е ужасен за горелка ще трябва да го вдигнеш .
n.ganev - майстор
Наблюдавам два такива Виадруса с различни горелки - справят се добре. Единият е повдигнат на кутия.
filmatoplo - майстор
Ако имаш възможност -смени котела с пелетен , например марка Пелетерм , точно така комбинация наблюдавах тази есен , 10 секционен Херкулес с 40 клв горелка ИВГ гореше по 150 кг за 24 часа и не топлеше 300 квадрата площ , подмениха котела с Пелетерм и се стоплиха че и разхода падна .Чугунаците ги ползвайте на пелети до макс 7-8 секции с макс 25-30 клв горелки -от там нататък не са ефективни и разхода е много голям .

Тема "Котела ми е Viadrus Herkules U26" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: