• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanovbg - майстор
Даваш задна, а? :lol:
Само погледни термосифонките, там 160 литра топлят или с 20 тръби, или с 2,6 квадрата плосък селективен. Площта на абсорбера на 20-те тръби е 1,6 квадрата, а ефективната площ е наполовина. Сам си направи сметка с 2,6 квадрата ефективна площ на тръбен колектор какъв бойлер ще трябва и от там си направи заключение за годишния добив при еднаква площ.

А как да забучим тръбата си е ясно, но някои искат да я забучват както им се иска :wink: Много е важно къде се намираш. Ако си на морето още от 6 часа почва да ти грее панелчето изток запад, ама в планините трябва да почакаш докъм 9. Да не говорим,че сутрини вечер слънчевата радиация е най слаба защото минава през тройно повече атмосфера и добива ще е нисък.

То всички неща се правят или с много акъл и малко труд, или с малко акъл и много труд. Та въпрос на акъл е колко ще трябва да работиш за да си стоплиш бойлерчето.

:partyman:
шоп - майстор
ivanovbg, ivanovbg, като теоритик си голям, признавам те :-D

Обаче остави малко теорията и помисли и практично. Това, че масовият монтаж е тип изправена тръба си има елементарно обяснение. Термосифонките и heat pipe не могат да работят по друг начин. На комерсиалните фирми това им върши работа и е ОК- защо да мислят други варианти.

Тук обаче е форум направи си сам. Ти не бе чувал за U тип вакумни тръби и ме набеди, че аз измислям топлата вода. Уви много преди мен е направено иначе щях да го патентовам:-) Друг е въпроса, че всички U тръби са от медна тръба, която е скъпа и трудна за работа, а аз работя с неръждаемо гофре за 2.3 лв/м. с която и дете може да работи.

Не бе чувал и за хоризонтално разположени тръби и пак ме набеди, че измислям топлата вода. Показах ти снимки, че това отдавна е измислено и се практикува. Добива на топла вода не е само лятото при 38 градуса външна температура както е в момента. Добив има и при слънчев зимен ден с темп. на околната среда -20 градуса. Тогава ЗАГУБИТЕ са определящи. На 1.6 линейни метра "стандартен" колектор с 20 бр вакумни тръби загубите ще са 2 пъти повече от 0.8 линейни метра двустранен колектор с вакумни тръби.

До тази логика, подкрепена с практика съм стигнал аз. Единственото, което много ме притеснява дали няма да се задържа повече сняг при този вид монтаж. Но и идеята е такива колектори да се монтират външно на парапети на тераси, а там бутането на снега с четка не е проблем:-)
ivanovbg - майстор
Няма утип вакумни тръби, а има утип пълнеж на вакумната тръба. Има и къси за балкони http://www.bgsolarhome.com/bg/heatpipe30.html
Последна промяна от ivanovbg на ср юли 22, 2015 5:40 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Благодаря за линка. Не знаех, че има внос на тръби 1000х58мм. Китай произвежда и 600 и 800 мм тръби.

Ако може да ме осведомиш каква е цената на този колектор?


П.П аз пак бих предпочел колектор дълъг 800 мм пред горно разположен колектор 2500мм с ОГРОМНИ топлозагуби при ниски температури.

При монтажа предлаган от мен имаме 800мм колектор и 36 л.м вакумни тръби.

От линка виждам колектор 2500мм с 30л.м тръби!?

Показателите на кой вид монтаж има по-добро съотношение цена-добив?

П.П.П не искам да коментирам, че тук имаме heat pipe тръби + допълнителни долни носачи( Х3лв/бр)

И последн експлоатационен въпрос, как ще се смени счупена пура при този монтаж? Може би от съседката отдолу?
ivanovbg - майстор
В сайта си пише цената.

Да ти кажа и при хоризонталния монтаж има проблем с подмяната на долните тръби на балкона и освен комшийката отдолу трябва да помага и комшийката отстрани. :wink: А и варианта да се счупят от градушка при хоризонталния монтаж е по голям.
:partyman:
шоп - майстор
Не видях цена, затова питам.

При 800 мм колектор много лесно се сменя тръба от 1 човек. Ако отляво или съответно отдясно нямаме издадена стена смяната на тръба става без никакъв инструмент. Ако имаме издаден ръб обаче е нужно или отвертка или винтоверт за да се отвият 4 бр винтове на ел.скобата.

Засягаш един болен проблем характерен за всички СК, а именно градушката. В момента предприемам защита на моите с поцинкована мрежа 2мм, която се използва за замазки с око 80х80мм При три реда окото става 20х20мм и при 90 градусов монтаж е нужна "козирка" от ивица само 20 см х 360см.

П.П колко лева е една тръба 1000х58мм? Резервните части и консумативи много хора ги подценяват, а не би трябвало.
Evgeniy - майстор
saraneron написа:
Пак тези хора с измерванията са казали ,че за нашите географски ширини полоския колектор в годишен план усвоява повече енергия от тръбата.Нали се сещаш че не са мерили само по 1 час на обяд!
В старата тема за плоските с/у вкуумните колектори бях извадил от Solar Keymark тестовете на три колектора с приблизително еднаква площ:
-хийт пайп 1.87 кв.м., мокра тръба 1.8 кв.м. и бош 1.94 кв.м.
viewtopic.php?f=10&t=40334&start=20#p459596

Изображение

Както се вижда, плоският води убедително до 10-15 градуса разлика. След 30 вече дава назад. А най добъри показатели има мократа тръба.
ivanovbg - майстор
Още при 10 градуса губи ако се сметне точно.
1341/1.87=717
1349/1.80=749
1388/1.94=715

И както казах това важи за перпендикулярни лъчи. Сега ако слънцето е на 45 градуса тръбните колектори ще си дават пак същата мощност, но плоския ще дава 70% от номиналната и то без да се взима под внимание отражението, а само от намаляване на видимия размр. Площтта намалява на косинус от 45градуса = 0,707*S.

А и без математика, а само от природата може да се направи извод за правилен монтаж. Земната ос е с наклон от някакви мижави 20 и няколко градуса, а променя земния добив на слънчева топлина в големи граници. Лятото я загрява до около 30 градуса средна температура,а зимата едвам стига -10 :wink:

:partyman:
шоп - майстор
Привет на всички фенове на безплатната слънчева енергия!

Някой опитвал ли е ситсема от 3-5-10 и т.н. бр колектора, които се командват от един диференциален терморегулатор?

Аз направих опит с 3 различни по брой вакумни тръби колектора, насочени под различен наклон спрямо хоризонта и с еднакво югоизточно изложение, упрявлявании от един терморегулатор за 44 лв. Добива е същият както и с 3 бр от същите диф. терморегулатори!!!

Оказва се, че може да се управлява поле от n на брой колектора само от един диференциран терморегулатор, което си е доволна икономия на средства за инвестияция, монтаж и експлоатация. :-D :-D
шоп - майстор
Привет на всички фенове на безплатната енергия!
Не знам какво става, но ноемврийското слънце не ще да отстъпва място на мрачните и студени периоди характерни за сезона. Направо лудна това слънце и с монтираните ми колектори на 68-70 градуса имам по-голям добив на енергия спрямо юли и август. Въпреки по-късият ден имам около 1200 литра топла вода заграята над 60 градуса. затова реших и пуснах вчера две подови отопления в две стаи на къщата захранвани САМО от соларите

За ден и половина два през едното подово минаха 4.5м3 през другото 2.5м3 55-60 градусова вода и в двете стаи е приятните за мен и съпругата ми 25-27 градуса.

От няколко дни замислям и новото разширение на соларните ми системи, а именно максимално големи буфери ( 5-10-20м3) и увеличаане на колекторната площ с цел подпомагане на водното отопление на къщата ми.


П.П системата я навързах буквално за 30-40 мин с една стара налична помпа ДАБ, два водомера за да следя дебитите, колектор от парно, 1 метър черна пласмасова тръба и смукател за кладенец 1 цол:-)))) Помпата тегли топлата вода от 220 литров пласмасов бидон от сините все едно е вода от кладенец:-) Веднъж обезвъздушена и работи безотказно.

Прикачен файл

SAM_8611.JPG

Прикачен файл

SAM_8609.JPG

Прикачен файл

SAM_8608.JPG

Прикачен файл

SAM_8607.JPG
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Бюджетна соларна система с вакумни тръби за 2-3 дни" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: