Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
шоп написа:
Бела вода дава влага под 17% за котелно калибрирано гориво 10-20 мм.
Няма конденз, няма катран и при Т на димните газове под 100 градуса.
Тези въглища от няколко месеца не се предлагат. Комбинацията от ниска температура на димните газове, по-голямото количество сяра и влажност в пернишките въглища бавно ще унищожат и котела и комина. При ниска температура на димните газове се образува сярна киселина от водата във въглищата и сярата. След това комините цъфтят като рози.
Ако искаш котела да издържи сто и повече години, храни го с високо калорични въглища, с малко съдържание на сяра и вода. Калорията на вносните въглища не е по-скъпа от пернишката, по-евтина е. Хамалогията при зареждане е толкова по-малко, колкото е разликата между калоричността на вносните и пернишките - с една трета по-малко. Хамалогията при почистване е четири пъти по-малко.
nikisv - специалист
ktch_1964 написа:
Колега boosy,след като имаш сервиз значи ръцете ти са си на мястото, купи си един БЪРНИТ , направи му една кутия и монтирай
на нея една всеядна горелка. Така ще получиш ДЕФРО с няколко хилки по евтино. В тубата има клипове как се први това,даже
имаше такава тема за това, но заглавието и беше на латиница и я изтриха.
БЪРНИТ вече имат котел със всеядна горелка на цена под 4 хиляди.
ktch_1964 - специалист
Да наистина БЪРНИТ вече имат котел с всеядна горелка, отдавна не бях разглеждал сайта им. Не че се заяждам , но този
котел няма опция за изгаряне на дърва и въглища в ръчен режим. Какво прави човек с такъв котел ако в люта зима няма ток
няколко дни? С кутия под котела тази опция се запазва,а в снемането на топлина от горелката участва и водотръбната скара.
шоп - майстор
6osi6 написа:
шоп написа:
Бела вода дава влага под 17% за котелно калибрирано гориво 10-20 мм.
Няма конденз, няма катран и при Т на димните газове под 100 градуса.
Тези въглища от няколко месеца не се предлагат. Комбинацията от ниска температура на димните газове, по-голямото количество сяра и влажност в пернишките въглища бавно ще унищожат и котела и комина. При ниска температура на димните газове се образува сярна киселина от водата във въглищата и сярата. След това комините цъфтят като рози.
Ако искаш котела да издържи сто и повече години, храни го с високо калорични въглища, с малко съдържание на сяра и вода. Калорията на вносните въглища не е по-скъпа от пернишката, по-евтина е. Хамалогията при зареждане е толкова по-малко, колкото е разликата между калоричността на вносните и пернишките - с една трета по-малко. Хамалогията при почистване е четири пъти по-малко.

Така е, от няколко месеца тази фракция не се предлага, но фракция 20-30мм я има и е със същите параметри.

Написаното от теб важи в пълна сила за стоманени котли. Чугунените котли с неръждаеми комини и неръждаемите самоделни котли не ги е страх от тези проблеми. Братушките с цел по-високо КПД свалят темпа. на димните газове и до 70-80 градуса, като в най-долната част на неръждаемият комин има кран за източване на конденза.

П.П между другото и този източен конденз ( катран) гори перфектно при висока температура.
Прочетох всичко,което сте написали...нямам нищо против другите марки котели. За мен дори ще бъде по-добре да бъде по-евтин. Кажете ми друг котел освен тези на Дефро с такива функций. Между другото един познат ми подшушна да отида и да си го купя от завода и с превоз и митата щяло да ми излезе пак по-евтино. Имате ли мнения и по този въпрос... Благодаря предварително !!!
6osi6 - майстор
шоп написа:
Братушките с цел по-високо КПД свалят темпа. на димните газове и до 70-80 градуса, като в най-долната част на неръждаемият комин има кран за източване на конденза.
П.П между другото и този източен конденз ( катран) гори перфектно при висока температура.
С тлеене при 70-80 градуса не става.
Катран има, защото за качественото изгаряне на пернишката кал трябва висока температура.
шоп написа:
Тотална грешка на собствениците е, че ти ги притварят (душът ги да тлеят) и така се получава най-ниското КПД на изгаряне. Такъв котел не трябва да работи притворен 8-10 часа, а да работи на оптималният си макс 2-3 часа
Christo - майстор
Ти не си разбрал, може би. Не става въпрос за температурата на горене, а за температурата на изходящите димни газове. Пътят на пушека се прави толкова дълъг, че накрая температурата му почти се изравнява с температурата на изходящата топла вода. Температурата на пушека става по-ниска от температурата на оросяване и пушекът кондензира. Такъв котел става като кондензните газови котли. Трябва му обаче вентилатор, защото при тази ниска температура тягата на комина е недостатъчна. Коминът трябва да е от неръждавейка, защото тухлите се разпадат от влагата. По Германско има такива пелетни котли. Пишат им КПД-та над 100%(щото ги сравняват с обикновените). http://www.pelletsheizung.de/de/pellematic_plus/
шоп - майстор
Christo, точно така. 6osi6 определено не можа да ме разбере за коя температура от 60-70 градуса говоря. Разбира се, че за температурата на димните газове.

И обратното, за да имаме качествено и бездимно изгаряне трябва шамотна горивна камера без никаква водна риза в нея за да имаме температура 1200-1300 градуса.
6osi6 - майстор
Christo написа:
Ти не си разбрал, може би. Не става въпрос за температурата на горене, а за температурата на изходящите димни газове.
шоп написа:
За мен най-удачната комбинация е чугунен котел на тв. гориво с естествена циркулация когато няма ток и универсална чугунена горелка за млени лигнитни или калибрирани кафяви въглища за изгаряне в автоматичен режим:-) С един допълнителен топлообменник на изгорелите газове за подгряване на вода или за вторичният въздух на горелката един евтин виадрус става практически вечен с КПД на пелетен котел.
Тази комбинация ми предстои да я инсталирам на един приятел. Очаквайте темата есентта.
Предстои да видим каква е системата есента - автоматика, брой вентилатори, температура след котела, температура след топлообменника, синхрон между управлението на горенето в котела и температурата на топлообменника, ако се използва само за топла вода, и тогава ще коментираме върху фактите кой какво е разбрал и какво не е. Шопът, както винаги, ще даде достатъчно снимков материал.
Спрях се на Дефро Комфорт Еко Дуо Уни все пак...веднага щом имам отзиви ще ги споделя с вас....благодаря Ви,все пак за всичките отзиви...научих много неща и все пак това котле минсе видя най-добрия избор...

Тема "Избор на котле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: