Най - вълнуващия въпрос зимно време.
PCL82 - майстор
Здравейте,
В банята на топлофициран апартамент имам двутръбна щранг лира с мощност 500Вт. Тя представлява отиваща и въщаща се тъба 1 1/2", които минават през всики 8 бани и се захранва от тихелмановата разводка в мазето (заначи имаме двутръбна система с долно разпределение).

Абсурдът е, че енергията отдадена от щранг-лирата по фактура е половината от цялата енергия за отопление на тристаен апартамент 84м2, в който от 4 радиатора работят 2бр.

От фирмата за топлинно счетоводство се позовават на една наредба за топлоснабдяването Наредба 16-334/06.04.2007 г. и цитират т. 6.5. Там се казва, че когато няма техническа възможност за поставяне на уред за дялово разпределение (напр. еднотръбна инсталация) сметката се прави еди как си.

По мое мнение прилагането на въпросния член е неправилно, защото техническа възможност има:
абсолютната температура на двете тръби по етажите е различна, но средната температура между двете тръби във всяка точка по височина е една и съща! Така ако на всеки етаж се завари по една планка между тръбите, която да усредни температурата ще може да се ползва стандартен разпределителен уред.

Но освен техническата истина има и политическа истина: нужен е буфер за разпределяне на разликите (освен сградната инсталация).

Според вас възможно ли е решение на ситуацията (освен спиране на цялата вертикала)?
шоп - майстор
PCL82, посочваш типичен пример за проблем за сграда с ТЕЦ.
Проблемите мога да идват от крадлив съсед или съседи. От написаното от теб много клоня към тази опция. 8 бани аз ги тълкувам така-8 етажа, при които 100% е неизвестно какви още радиатори, лири и бойлери със серпентини могат да бъдат скачени от некоректни съседи:-(

Топлофикацията е ясна. Тя си има заверени топломери и изразходваната енергия ще я разпредели на тези 8 апартамента. Топлинният счетоводител по закон си е изпълнил задълженията и отчита всичко.

За да се изключи цялата вертикала е нужно надлежно свикано общо събране по закона за ЕС и съгласие с протокол от 2/3 на собствениците. Мислиш ли, че който краде от тази вертикален щранг или от друг съседен ( защото има случаи на един общ топломер за 1-2-3 и повече входа) ще е съгласен?!

Работата няма да се оправи и със съд, защото материята е тежка. Нужни са вещи лица и достъп до 100% от апартаментите. Това на практика е невъзможно, пък и който съсед краде, когато минава огледа ще е премахнал всички байпаси:-)

Изхода според мен е само един- 100% отказ от парно и БГВ.
shotik - майстор
В три апартамента в различни блокове ,тръбите са по 1 , 1 1/2 и 3 цола , и на всякъде ги водят лири , ама как така няма стандарт ,те да са с един размер ? Едва ли тази от цол ,ще топли като тази от 3 цола.
kozl - майстор
Аз демонтирах един разпределителен уред залепен за тръбата в някой от апартаментите мнали през ремонт. Ма не помня на кой топлинен счетоводител.
В апартамента на майка ми има същата система без измерване с тая разлика, че ту има топло ту няма. Майка ми подаде куп жалби и кво от това. Пишат си на база и тва е. Така базата крепи на Топлофикация базата. Топлофикацията е колективна услуга, Софийска вода също, само ел.енергията и газта не се усланят на общото потребление.
radius - майстор
Това е страшен архаизъм, за съжаление и аз съм потърпевш. Докато не стане с индивидуални топломери ще е ощетяващо. Ма тогава кой ще им покрива шибаните загуби :axe: .Мисля, че промениха закона и за отказване стига и 1/2, а не както досега 2/3 от собствениците.

Тема "Щранг лира ТЕЦ-измерване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: