• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Георги3.14 - помощник
Комина, който използвам му се намали тягата, взе да дими в котелното, така че март преминах на отопление с ток.
Котела е Виадрус U22 30kw, беше предвиден за къща с два етажа. Впоследствие отоплявам първият етаж и стая в мазето 80м²+100 литров бойлер.
Изкъртих двата комина, като ги съедених, през плочите направих отвор d = 220-240mm.
Тухлите са единички, на много места видях да няма фуга, дори хоросан, чудя се, как е работил до сега.
Смятам да го изградя с гладки тръби 200mm, дебелина 0.6mm- неръждавейка с дължина по метър, високотемпературна паста 1200°C, да поставя каменна вата 3см., после поцинкована мрежа с точкова заварка и бетон 4см., от лявата страна пълнеж тухли и бетон. Комина над покрива е 85см. Успях да го изкопам от вътре от горе под керемидите, така че да влезе тръбата, после външна изолация 5см. каменна вата, също и в тавана. Притесняваме мястото, където няма вата, ще има ли проблеми,или да слизам на размер 180mm, нужен ми е съвет. Мисля да премина на пелети.На снимките всичко е в сантиметри.

Прикачен файл

k2.jpg
k2.jpg (86.77 KиБ) Видяна 2702 пъти

Прикачен файл

k1.jpg
k1.jpg (72.17 KиБ) Видяна 2702 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
http://engineering-review.bg/engineerin ... 322&id=818

И задължително добра термоизолация, да не си подпалиш къщата
Георги3.14 - помощник
Поставяне на тръбите, от малък към по-голям размер ли е.
Удачно ли е употребата на високотемпературен силикон за двигатели или високотемпературна паста Den Braven Sealans, между тръбите.
Andri01 - майстор
Колко метра е до билото ?Слагай неръждавейка 200 мм./ има и 150 мм./ от долу до горе и няма да го мислиш повече до като жив поне още 99г.! Нали програмираш да се гътваш по-рано?:)
Svetoslavoff1 - майстор
Тръбите се снаждат или по дима или по конденза. В твоя случай е по конденза.Сиреч долния край на горната тръба се нахлузва вътре в горния край на по-долната. И предвиди в долната част къде да го отвеждаш този конденза, че смърди яко и цапа още по-яко. Има и гъвкави на една бургаска фирма, ама и забравих името. От неръждавейка, специално за димоотводи. Пак трябва да спазиш посоката на полагане, за да отведеш конденза.
Успех!
Andri01 - майстор
Ревизионен отвор долу.
Георги3.14 - помощник
Тръбите са поръчани ø180mm, идват утре, комина е 9.4m, като е предвиден ревизионен отвор с размери 22х22х22см. с вратичка, над него утка с тапа за конденз.Изолацията е 3см., тип черупка(две половинки) със алуминиево фолио на 650°С.
Svetoslavoff1, така е както го пишеш, но въпросната утка ми определя начина на поставяне на тръбите, като за дим, та питам удачно ли е употребата на високотемпературен силикон за двигатели или високотемпературна паста Den Braven Sealans между тръбите.Или да поръчвам снадка с други размери, за обръщане на посоката, лошото е че ще чакам още 5дни.
Svetoslavoff1 - майстор
Не знам...нека се намеси и тежката артилерия от профита, но да се осланяш на силикона за едни примерно 30г и да не протече от някоя снадка... :? Щот ако /като протече става една черна и миризлива работа, не ти е работа :) Утката ти е долу и можеш леко да я пипнеш и да снаждаш по конденза, без да се цапотиш със силикон.
Обмисли добре, колко са няколко дни, до зимата има още няколко месеца
Успех!
nikolovvd - майстор
Според мен мисли за конденза да не изтича навън, т.е. тръбите да влизат една в друга от долу нагоре.
В долната влиза горната. Ако от някъде пропуши, то бързо ще се затвори от саждите, но тягата ще ти е добра и едва ли ще се стигне до там. Ако изолацията е по целия комин - добре, но ако остане някаква неизолирана част, то там ще се натрупват саждите и ще се наложи да минаваш профилактично по веднъж месечно докато усетиш как се държи комина.
Ако го изолираш целия може да минеш с една четка към края на годината, за да видиш къде и колко сажди се образуват. Ще забележиш, че падат само едни люспи, понеже е много гладко.
Догодина през Май-Юни може да си купиш един такъв уред http://spy.bg/endoskopi/900/ и да огледаш комина.
Може да се окаже, че чистене ще се налага веднъж на една или две години. От подобен комин, но заводски изолиран, т.е. 150 вътрешен диаметър - минерална вата - 200 външен диаметър, съм вадил сажди по едно тенеке за сирене годишно.
bai_bradyra - специалист
Nikolovvd е прав за свързването на тръбите по конденза (като водопроводни). Щом ще преминаваш на пелети не ти е необходимо цапане със високотемпературен силикон. Има силиконови уплътнителни пръстени на 150- 200 градуса. За диаметъра на комина се ориентирай по котела - моя е 150 и ако е толкова , няма смисъл да го правиш с по-голям диаметър, а съответно разходите са по-малко :roll: температурата на изгорелите газове на изхода на котела не съм я мерил точно, но мога да си държа ръката спокойно т.е. добро усвояване на котела и малко топлене на комина, а от там и възможност за конденз. Предвиди изход на конденза- има специални тапи може да видиш тук: http://www.terratherm-bg.com/pdf/CHIMNE ... e_wall.pdf ( ако прозвучи като реклама моля модераторите да махнат линка) на 4-та страница. Има готови и едностенни и изолирани тръби ( с 5 см. вата), които ще ти спестят много работа. аз с един помощник за половин час подмених моя 8 метров комин. :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: