• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
99% съм сигурен, че гофрето в бг е турско и произведено в един завод.
Просто зависи през колко прекупвачи минава.
дават му работно налягане 16 бара и разрушаващо налягане 23 бара ( по спомен ) надувал съм го до 12 бара ( повече не дига компресора) нагрявал съм го до червено с горелката, стотици пъти съм го прегъвал на едно и също място до 180 градуса и обратно за тест и проблеми няма:-) Дуракоустойчиво е:-)
Фитилчо - майстор
Браво Шоп-е , кефиш ме :)

Моята горелка е същата, но с пиезо палене :-D Ползвам и същата газ.
шоп - майстор
Така де и тази е с пиезо палене. Червеният бутон откъдето се пуска газтта се натиска :-)
Златна е горелката, чудо работа върши. Пък е и икономична. :)
ktch_1964 - специалист
Шопе,БРАВО страхотно направено! При тази добра изолация как се справяш с котления камък който се натрупва в бойлера?
Аз имам един 200л и един 150л на слънчевата инсталация ,както и 4 бр. електрически бойлери ,отварям ги през година за
почистване и смяна на анодните протектори на електрическите и виждам какво излиза от тях.
шоп - майстор
Ами да ти кажа мързелив съм и не почиствам. Имам си два стандартни елдомски неръждаеми бойлери със серпентини по 120 литра, които са си в баните на къщата за доподгряване от соларните от над 10 години и не съм ги пипал за нищо!!!
Никаква профилактика досега. Водата по софииските села не знам каква е, май не е много твърда, защото съдомиялната без соли мие стъкло и порцелан без характерните бели петна.

Но все пак ако нещо се наложи, 8 см фибрана е монтиран с дълги винтове за дърво и шайби с голяма периферия върху конструкция от дървени гредички. Ватата се маха лесно, перлита го събирам с прахусмокачка и варлече по подобие на прахусмукачките за пепел от камини.
LazarGanev - "Велик майстор"
filmatoplo написа:
:) Благодаря (някой ден ще питам точно от къде я купуваш да си поръчам ), понеже не мога да я видя и пипна на живо , дано да е като истинската , която купувах за по 11 лв метъра :wink: .
Не, не е същата тръба, то се вижда от снимките - оригиналната словенска гофра не може да се огъва така. През годините се нароиха толкова много сурогати (гръцки, китайски и какви ли не), всяко следващо с по-ниска цена и качество. И докато в един момент си мислех, че това е тръбата от която занапред ще правя соларните инсталации, се стигна дотам, че само проблеми с тая тръба - пробиви, течове от холендрите. Някои колеги разработиха варианти за заваряване с твърд припой на медни тръбички в края за да се ползват медни преходи и какви ли не измишльотини. Пък аз преоткрих медната тръба :cool:
filmatoplo - майстор
:? И на мен ми стана чудно 2,30 лв за метър , тази която аз ползвам е много яка и не се огъва толкова лесно , веднъж ми се падна една с един соларен пакет на Сънсистем , вместо мед минали на тази гофра -малко попсувах заради това че недържеше херметичност на две места , наложи се да побългарявам нещата :wink: .За сега ползвам гофре само с оригиналните помпени групи до мембранния съд -държи над 5 бара .
шоп - майстор
Нямам представа, не съм професионалист, а любител. Не бих дал 11 лв за линеен метър тръба, която трудно се огъва. Нали за се води гъвкава:-)

Предпочитам евтина тръба, която лично всяко топче от 100 метра го надувам до 12 бара. Може проблемите на някои монтажници е липсата на оригиналем инструмент за запресоване на фитинги. Виждал съм самоделни такива, виждал съм как се прави запресовката с 5 стотинки и чук :-D Тогава може и да изпусне някое резбово съединение.
LazarGanev - "Велик майстор"
шоп написа:
Може проблемите на някои монтажници е липсата на оригиналем инструмент за запресоване на фитинги. Виждал съм самоделни такива, виждал съм как се прави запресовката с 5 стотинки и чук :-D Тогава може и да изпусне някое резбово съединение.
:-D Смяташ, че нямам 100лв за инструмент и работя със самоделки и затова имам проблеми? Четири години работя с тази тръба, както казах - минал съм през всякакви цени и качества, но няма как да купя неръждаема тръба за 2лв/м - те пластмасовите са по-скъпи :wink:. За "направи сам" може и да става :)
шоп - майстор
:)
Не визирма никой от форума, защото познавам много малко хора от тук. Но съм виждал реално на доста местта пишман майстори.

Инструмента, който си купих е турски и е 170 лв заедно с 10 фитинга 1/2, 10 бр фитинги 3/4 и търборез ротенбергер. Нямам забележки към клингеритовите гарнитури, но сега си търся струг автомат за да си поръчам неръждаеми гайки за фитингите.

Смятам, че слабото масто са гайките, които са хромирани и след 1 година ръждясват.
Към словенската гофра какви фитинги вървят. Как са като качество и цена?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Нагледно, монтаж на неръждаема серпентина в бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: