• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фитилчо - майстор
Здравейте ,


имам нужда от съвети как да подходя, зная, че тук има професионалисти, ентусиасти, любознателни люде и умни такива, та затъова питам тук.

Притежавам към момента SIme SOlida 4 (4 глидера), не зная колко киловата е, но засега стига. Отоплява ГРАВИТАЧНО 13 отоплителни точки в къща без дограма и изолация и се справя сравнително добре, като оставим хамалогията по внасянбето на въглища и дърва(горя смесено) .
Искам да мина на пелети, виждам, че има СИме СОлида за пелетна горелка. Интересува ме прво дали е рентабилно при тази ситуация. Майка ми почина съвсем скоро и баща ми е сам сега, тоест ще топля само единият етаж от три, който е таж е хол с кухня и стая и баня.

Трябва да добавя, че притежавам един Дайкин Хипер инвертор 7 киловата на отопление, който с въздуховоди мога да го пригодя да топли целият този етаж(без банята)

Ако подходя към пелети Към Симе-то на пелети, ще добавя бойлер с 2 серпентини , колекторите са купени.Зная, че тртябва да сложа и буфер, като идеята е да ползвам бойлера за буфер ако е възможно, ако ли не, ще си сложа истински буфер.

Към инсталацията зная, че трябва да закупя помпи и доста други неща, термостати вентили и тнт..

Забравих да добавя, че към пелетите в по късен етап ще включа още едно помещение 70 КВ М с много добра изолация (30 см) което също си е +

Блазни ме това, че всичко ще става централизирано и сравнително автоматично (от бункер за пълнене и само ще чистя пепел).

Има ли смисъл цяата тази галимация, или да си се топля с климатика?

Какво трябва да се набави за котела вътре, освен вратата за да заработи на пелети. Достатъчно ефективен ли е такъв тип чугунен котел на пелети? Горелката ще е Грейко, като мисля да си закупя и още ПОНЕ 2 глидера за котлето и да си ги поставя.

Благодаря предварително за отделеното време.
YordanTsvetkov - напреднал
Здравей. Котел Солида 4 е 20кв. и ако искаш да го надграждаш сложи още 3 секции. Имай предвид ,че шпилките които държат глидерите на котела трябва да се удължат и външните ламарини с изолацията няма да паснат защото остават по-малки. Най-добре горелката да се монтира на допълнителна кутия под котела, по този начин най-добре усвоява топлината и. Като цяло малко се обесмисля цялата разправия, най-добре е котел Грейко с горелка. Това лято и аз си поставих горелка Грейко 20 кв. на котел Симе Солида7-35кв. на долната врата. Монтирах и две допълнителни прегради за да се удължи хода на газовете. За сега съм доволен но ще видя зимата как ще се представя :) .

Прикачен файл

DSC_0356~1.jpg
DSC_0356~1.jpg (70.57 KиБ) Видяна 14814 пъти
Фитилчо - майстор
Благодаря за снимката, можеш ли да снимаш вътре преградите моля?

А защо да се обезмисля галимацията? :? КПД-то ли му е ниско?

ПО принцип доколкото зная, Симето е със мокра скара, и затова си прав, че най добре ще е отдолу , съгласен съм.
Не съм виждал как се изпълнява монтаж отдолу обаче... има ли нещо в котлето, което да пречи на точи монтаж?
YordanTsvetkov - напреднал
Преградите ще ги снимам утре. Незнам колко струват секциите за котела,нови ламарини с изолация и 4 шпилки. Направата на кутията с врата незнам колко излиза? Иначе да се изреже дъното на котела не е проблем - там няма вода. Потърси кутия за Виадрус, по същия начин трябва да се изработи и за Симето.
Фитилчо - майстор
Намерих разни неща пускани от Филма , благодаря му.

Изглежда доста лесна за направа(имам достъп до аргони телоподаващи лентови ножовки и тнт)

https://www.youtube.com/watch?v=W6YCpHsg8NY

Нещо такова май трябва да се получи.

Обаче на доста места го правят без прегради, незнайно защо...
YordanTsvetkov - напреднал
Ами същата кутия трябва да изработиш. С моите прегради се получават три хода на димните газове и при работа на горелката на 3 степен мога да си държа ръката на тръбата която отива към комина. Направил съм ги от 2мм неръждаема ламарина, дано изкарат 1-2 сезона :-D . Долната ламарина е плътно опряла напред а отзад има 8см растояние. Горната опира в задния край на котела и се поставя на зъбчетата на ребрата, трябва и допълнителни ламаринки които запушват отворите които се образуват между секциите на котела.

Прикачен файл

DSC_0696~1.jpg
DSC_0696~1.jpg (64.63 KиБ) Видяна 14759 пъти

Прикачен файл

DSC_0695~1.jpg
DSC_0695~1.jpg (47 KиБ) Видяна 14759 пъти
Фитилчо - майстор
Благодаря за сМинкитe, супер си. На ръка ли ги прави/напасва или имаш някакви черттежи...

На практика по твоят начин не ползваш долната скара, която е мокра и доста оребрена..
На теория с горелката отдолу нещата трябва да са доста по добре :) Мисля, че трябва да сложа преграда и на долната скара, ако сложа горелката под нея.

Май си заслужава да се пробва тази галимация. :^^:

Грейкото с управление ли си идва към него или си купува отделно?
n.ganev - майстор
Ето нещо от онзи ден
Прикачен файл:
IMG_20150909_154006.jpg
Прикачен файл:
IMG_20150909_154017.jpg
Прикачен файл:
IMG_20150909_154050.jpg
n.ganev - майстор
Като се прибрах видях снимките, че горните плочи собственика ги е обърнал защото оттренирваше поставяне и слагането им с цел преминаване на твърдо гориво. Вече са както трябва :drinkers: .
YordanTsvetkov - напреднал
Ламарините ги рязах с ръчна ножица,нямам чертежи а размерите ги взимах директно от котела с шублер и рулетка. Долната скара не може да се нагрява от огъня и ако горелката е на кутия от долу ефекта ще е много по-добър. Горелката си идва комлект готова за монтиране, с фланец който да я хванеш за кутията,захранващ шнек,кабели и датчици за котела и бойлера. Остава да си направиш бункер, моят е от стар варел 200л и събира около 110 кг пелети. Ако кутията ти е по-висока ще имаш по-голям пепелник и ще можеш да гориш слънч.пелети които отделят повече пепел. Качи снимки като почнеш :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Поставяне на пелетна горелка на чугунен котел Sime" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: