Най - вълнуващия въпрос зимно време.
veteran - напреднал
Направи си сам професионална термопомпа .

В няколко публикации ще се опитам да изложа стъпка по стъпка направата на професионална термопомпа в домашни условия.За направата на домашен чилър са необходими следните по специализирани инструменти :
1.газова горелка-Без кислородна (в момента на пазара се предлагат всякакви видове)от25до250лв.
2.Манометър(фреонов) за зареждане.(Напълно е достатъчен и един бр.)от15до20лв.
3.Маркуч за зареждане.(Напълно е достатъчен и един бр.)от10до15лв.

Необходими материали за машина вода-вода
1.Компресор 1 бр.-за препоръчване спирален
2.Пластинчати топлообменници 2 бр.
3.Филтър дехидратор 1 бр.
4.Защитен пресостат ниско налягане 1 бр.
5.Защитен пресостат високо налягане 1 бр.
6.Четирипътен вентил(когатоо желаите отопление и охлаждане)1 бр.
7.Електронен термоконтролер 1 бр.
8.Контактор 1 бр.
9.Термозащтита 1 бр.
10.Терморегулиращ вентил 1бр.
1115 - специалист
Доста изписано има по темата, но защо да е без кислородна горелката?
И дай този път термопомпата да е с инверторен компресор и да е въздух/вода.
Така ще и се ограничат старт/стоп циклите и още доста проблеми.

И в същност има ли смисъл от инверторна термопомпа?
LazarGanev - "Велик майстор"
veteran написа:
Направи си сам професионална термопомпа .
Без вакуум помпа колко професионално е ве бр'чед?
LazarGanev написа:
veteran написа:
Направи си сам професионална термопомпа .
Без вакуум помпа колко професионално е ве бр'чед?
Пропуснато е и най-важното при ТП-вода/вода, кладенецът в двора!
Чираче - майстор
И още по-важно. Кладенците трябва да са поне ДВА. Защото, ако има само един кладенец, в даде момент ще замръзне. :?
маречков - специалист
На мен ми е интересно. Човека явно ще си прави, защо го отказвате от сега да публикува процеса. Според мен колкото повече публикации има, толкова по-добре, пък нека всеки си прецени кое е за него.
На мен ми предстои пригаждането на един Хаер и ще следя с интерес и тази тема.
miroki - майстор
Чираче написа:
И още по-важно. Кладенците трябва да са поне ДВА. Защото, ако има само един кладенец, в даде момент ще замръзне. :?
Един е достатъчен, но стига да има постоянен дебит. Водата при вода-вода не се връща.
Когато се връща се нарича вода-земя. 2 резервоара или с дълги спирални тръби под паркинга например.
Проблема на вода вода е, че помпите харчат доста и малко изяждат икономията (както припомниха колегите). Иначе е супер от кладенец 7 градуса да се охлаждаме лятото е незаменимо по-изгодно. А също и студените минусови дни.
veteran - напреднал
Опитвам се да помогна на ентусиастите не търся нищо друго.Вакум-помпата съм е пропуснал за което се извинявам.Тя е необходима за да се отстрани въздуха от системата.За целта може да се използва компресор от стар битов хладилник какъвто се намира във всяка морга за битова техника.Може и да се продуха с фреон-метод който лично аз никак не харесвам. Ще отговоря на всякакви въпроси стига да са смислени и представляващи интерес за по голяма аудитория.На конкретни въпроси може и на лични готов съм да осигуря безплатен достъп до стенд за изпитание на най-големите фенове на ниско-бюджетното отопление както и индивидуална помощ.Ето и принципната схема на машината(свалил съм е от нета).Следващата стъпка е избор на компресор.

Прикачен файл

termo pompa.jpg
idunno - специалист
:-D :-D ..поредният помагач.

Тема "ТЕРМОПОМПА Направи си сам У дома в гаража." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: