Най - вълнуващия въпрос зимно време.
night_shift - напреднал
В краен случай ще разменя местата на въздуховодите и ще изкърта нова дупка при тавана :-D
ivanovbg - майстор
night_shift написа:
В краен случай ще разменя местата на въздуховодите и ще изкърта нова дупка при тавана :-D
Преди да сложа парното при нашите бях на въздушно. Най добър и бърз ефект имаше когато смуче отдолу и да вкарва горе, обратното не е добре. Пробвано!

:partyman:
шоп - майстор
night_shift, защо не премериш температурата на димните газове в кюнеца?
Предполагам при пълна мошност е над 200-250 градуса. Тази топлина я губиш!!!

Отчиташ ли, че след като монтираш въздушната риза около печката ще намалиш с 1-2-3 киловата от топлинната мошност която тя отдава в помещението.

По този начин ти не подобряваш печката, а просто ще изравниш температурите в двете стаи. То това лесно може да стане и с две дупки и вентилатора без цялата тази въздушна риза. Виж ако това го направиш на кюнеца всеки градус е +.
Успехи!
egomen66 - майстор
шоп написа:
night_shift, защо не премериш температурата на димните газове в кюнеца?
Предполагам при пълна мошност е над 200-250 градуса. Тази топлина я губиш!!!

Отчиташ ли, че след като монтираш въздушната риза около печката ще намалиш с 1-2-3 киловата от топлинната мошност която тя отдава в помещението.

По този начин ти не подобряваш печката, а просто ще изравниш температурите в двете стаи. То това лесно може да стане и с две дупки и вентилатора без цялата тази въздушна риза. Виж ако това го направиш на кюнеца всеки градус е +.
Успехи!
+1

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zt_kLTAO5-I[/youtube]
night_shift - напреднал
шоп написа:
night_shift, защо не премериш температурата на димните газове в кюнеца?
Предполагам при пълна мошност е над 200-250 градуса. Тази топлина я губиш!!!
Първоначално мислех да ползвам кюнеца за тази цел. Всъшност аз със старата печка ползвах кюнеца, като на него бях сложил лира с нещо като дифузьор. Но лирата се задръстваше буквално за 4-5 дена. С новата печка пак бях сложил лирата но и с нея се задръства, да кажем за 7-10 дена. А и от много изчетени теми разбрах, че ако преохладя димните газове, ще се получава конденз. Не знам, ако направя такова оребрение на кюнеца, дали няма да се преохлади, а не ми се дават излишни пари за експерименти. Все пак подобно оребрение на кюнеца ще е много по-ефективно от лирата, а тя и без това се задръстваше много бързо.
шоп написа:
Отчиташ ли, че след като монтираш въздушната риза около печката ще намалиш с 1-2-3 киловата от топлинната мошност която тя отдава в помещението.По този начин ти не подобряваш печката, а просто ще изравниш температурите в двете стаи. Виж ако това го направиш на кюнеца всеки градус е +.
Успехи!
Аз не се опитвам да я подобря, а точно да разкарам някой киловат от тази стая и да го изпратя в другата стая. Печката е 10 kw и е в стая 3х4 метра.
шоп написа:
То това лесно може да стане и с две дупки и вентилатора без цялата тази въздушна риза.
Преди точно това правех, но в другата стая не ставаше повече от 15-16 градуса. Чудя се дали проблема е в липсата на втора дупка долу ниско? Довечера ще я пробия и ще пусна вентилатора да видя какъв ще е ефекта.
egomen66 написа:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zt_kLTAO5-I[/youtube]
Заглеждах нещо подобно, но се отказах заради опасноста от преохлаждане на газовете, а и заради цената. За това и минах на вариант с риза на печката, защото там няма какво да охлаждам, само ще махна от киловатите. Преди със старата печка бях прекарал кюнците в другата стая, като съм им удължил пътя с не повече от 80 см. и 2 колена. Получаваше се от време на време конденз и капеше от снадките на кюнците.

П.П. Всъшност мога да си направя експеримент с кюнеца с оребрение от по-малкия алуминиев профил 2х4 см., защото е само 8 лв. Ще се получи нещо такова
Изображение
Братята хамериканци искат за това оребрение 152$ :shock: :? Остава да измисля как да го облека това и да свържа въздуховодите към него, за да се получи нещо като камера.
шоп - майстор
Ако гориш мокри дърва ще се задръстват кюнците и лирата за 4-5 дни.

Изчакай да просъхнат една година под навес и течение и предполагам ще си по-доволен.

Иноксова въздушна риза по спомен струваше 180-200 лв в зависимост от диаметъра и дължината. При вертикален монтаж и тапа за източване на конденз отдолу конденза не е толкова страшен. Все пак ти знаещ конкретиката на комина.
Може да си я направиш и сам с иноксова вътрешна тръба, а за ребра и външна обшивка каквото ти душа иска.
Успехи
night_shift написа:
като съм им удължил пътя с не повече от 80 см. и 2 колена. Получаваше се от време на време конденз и капеше от снадките на кюнците.
П.П. Всъшност мога да си направя експеримент с кюнеца с оребрение от по-малкия алуминиев профил 2х4 см., защото е само 8 лв..
За кюнците ми чудно как имаш конденз при мен е топлообменник + 4 бр по 70 см + 2 колена + още два по-малки с размери около 30 см и никакъв конденз нямам всички кюнци до напускане са нагорещени до степен че не могат да се пипат като последния може но не по-дълго от секунда. Всичко това се вдига до ниво таван , влиза в другата стая минава през цялата и дължина и влиза в комина.

Не съм толкова технически грамотен но вместо тези профили които трябва да се режат и съединяват няма ли да е по лесно с въздухопроводи от ф 5 см или ф 6 см , надлежно скрити в кутия от ламарина боядисана с черна термо боя (за красота) и лепнати за печката в единия край вентилатор духа в тях с редукция от ф110 - на ф50, а в другия край обратния вариант с решетка вместо вентилатор.
ПРОБЛЕМА е че не знам дали тези въздухопроводи биха издържали на температурите дори и скрити в ламаринената кутия.
Любопитно ми е до къде ще стигнеш каквото и да направиш ако ми хареса като идея и сметна че мога, ще го направя и за мен
night_shift - напреднал
statge написа:
Не съм толкова технически грамотен но вместо тези профили които трябва да се режат и съединяват няма ли да е по лесно с въздухопроводи от ф 5 см или ф 6 см , надлежно скрити в кутия от ламарина боядисана с черна термо боя (за красота) и лепнати за печката в единия край вентилатор духа в тях с редукция от ф110 - на ф50, а в другия край обратния вариант с решетка вместо вентилатор.
Първоначално мислех да го правя с въздуховоди, защото е най-лесно, но най-тесния който намерих беше ф80 мм. Реших за проба да взема един. В магазина казаха че се разпъвал до 2.5 м., което се оказа, че е само на теория. Едва успя да мине два пъти по лявата стена и един път по задната стена на камината. Ефекта обаче беше нулев. Въздуховода на места беше студен и въздуха не се загряваше. Може би проблема беше, че не го бях скрил в ламаринена кутия, но си мислех, че все пак трябваше да има някакъв минимален ефект и без нея. Просто експериментирах, защото това беше още в началото, като се роди идеята за въздушна камера. Цената на въздуховода е 8 лв. и след като се роди идеята за радиатор от алуминиеви профили и цената на един 6 метров профил се оказа колкото на един 1.5 метров въздуховод, идеята за риза с въздуховоди отпадна. Така или иначе и двете ще трябва да обличам с ламарина. А си мисля, че радиатора от алуминиеви профили ще отделя повече топлина от въздуховода. Все още не съм го започнал, защото събирам идеи, а не да експериментирам и да хвърлям пари на вятъра. Като го започна (може би тази събота и неделя), ще правя снимки и ще качвам тук в темата. А накрая ще замеря и температурите за да се види има ли ефект и ако има, какъв е. За сега се опитвам да измисля начин как да захвана ребрата хоризонтално без да дупча печката и без да ползвам попнитове, за да могат ребрата да опират с цялата си площ в печката, а не нитовете да опират в печката. Ако бяха вертикално разположени, една шина в горния и долния край щяха да се хванат без проблем, но хоризонтално...

П.П. Всъшност и захващането е решено - при хоризонтално разположени ребра, шината ще е в левия и десния край на ребрата.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
statge написа:
...при мен е топлообменник + 4 бр по 70 см + 2 колена + още два по-малки с размери около 30 см и никакъв конденз нямам всички кюнци до напускане са нагорещени до степен че не могат да се пипат като последния може но не по-дълго от секунда. Всичко това се вдига до ниво таван , влиза в другата стая минава през цялата и дължина и влиза в комина......
Темата ми става все по-интересна.
n_a написа:
statge написа:
...при мен е топлообменник + 4 бр по 70 см + 2 колена + още два по-малки с размери около 30 см и никакъв конденз нямам всички кюнци до напускане са нагорещени до степен че не могат да се пипат като последния може но не по-дълго от секунда. Всичко това се вдига до ниво таван , влиза в другата стая минава през цялата и дължина и влиза в комина......
Темата ми става все по-интересна.
Да бе!Щото ,докато тук се режат и умуват ламарини,ти си клъцкаш от тавана.
Аз пък остъклих червеното. Комбинаааааа!

Тема "Преработка на печка Прити" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: