Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov - специалист
Щом това ти е разходът, малкият котел би трябвало да ти е достатъчен. За котел на твърдо гориво бих ти препоръчал метални тръби. Например стоманени. Гледай да не са поцинковани. Прочетох, че недолюбваш сложните инсталации, но сложи един трипътен вентил, който да подсигури минимална температура на връщаща вода и един предпазен клапан по температура, свързан със серпентината. Доколкото ми е известно всички De Dietrich имат предпазна серпентина за скоростно охлаждане.
Filipst - помощник
Погасителна серпентина има. Клапана го няма. Със ппр ще бъде. Ще сложа термостат да включва помпата на примерно 55 градуса. Без трипътник
vrangelov - специалист
Явно си решил да си изпробваш късмета. Разочарован съм! Имай предвид, че максималните мощности, които съм ти написал по-горе са при температура на водата 90°C.
Filipst - помощник
Ще монтирам 25-ицата. Като казвам, че е без клапан не означава че няма да сложа по температура и по налягане . Ясно е ,че температура на водата 90 градуса е неприемлива. Работната температура ще бъде около 60, а ако трябва ще добавям глидери или ще притварям кранове. От пропилена ли те разочаровах?
vrangelov - специалист
Температура на водата 90°C не е неприемлива, а е максималната температура на която трябва да работи котелът. Работната температура се регулира от термостата(таз джаджа, на която виси синджирът, който отваря клапата) Тя ще бъде такава, каквато е необходимо на радиаторите, да достигнат желаната от теб температура в стаите. Ще забележиш, че колкото е по-горещ котелът и се приближава към максималната мошност, токова по-добре гори. Доброто горене се отразява положително и на КПД-то. За това ти е трипътният вентил. Ако котелът по някаква причина достигне (около)95°C, ще се задейства клапанът по температура и ще пусне студена вода от водопровода през серпентината, която имаш в котела. За това ти е защитата по температура. Предпазен клапан по налягане се слага на затворена система. Според мен е по-добра от отворената. Разочарова ме хазартният начин, по който искаш да си построиш системата. Не познавам качествата на ппр, а и честно казано не ме интересуват, защото не познавам пластмаса, която да издържа на прегрята пара(заврял котел), а освен клапана по температура не виждам какво ще спре котела да заври, ако помпата изгори например.
vectra72 - специалист
Filipst написа:
Погасителна серпентина има. Клапана го няма. Със ппр ще бъде. Ще сложа термостат да включва помпата на примерно 55 градуса. Без трипътник
Колега моята система е напълно проста,без трипътен,без термо глави .Имам само термостат който включва помпата малко над 55 градуса.Като стигне 80 клапата за въздуха се затваря и не вдига повече градуси.Като го напълня с въглища изкарва около 7-8 часа.Тръбите ми са ПП стъклофибър.За година и малко от както го имам само в началото веднъж забравих да затворя долната вратичка и вдигна 120 градуса но нямаше проблем с тръбите.
Прикачен файл:
IMAG0375.jpg
някой имали такъв котел
Filipst - помощник
И двата клапана ще монтирам. Баланса не пречи на отворена система. Виждал съм стопена тръба ф16 и беше станала на ф5. При отпадане на разширитиля баланса сработва. Дано да не се стига до там. С термостат не става ли да поддържам минимум 50 градуса в котела?
vrangelov - специалист
Да, може би си прав за клапана по налягане. Не е скъп и не пречи да го има. Това е една защита в повече. При отворена система би се задействал, ако ти замръзне тръбата към разширителя. В други ситуации при отворена система парата излиза през разширителя. Ако предпочетеш отворена система, имай предвид, че правилното свързване е малко по сложно от това на затворена. Това, че някой е сложил или е позволил на някой друг да сложи пластмасова тръба на пътя на парата си е негова собствена грешка.
Според мен, ако караш котела на 50°C ще си докараш проблеми с комина, ще заклепеш котела с налепи и предполагам ще имаш много лошо КПД. Този котел няма ли си упътване в което да пише каква е минималната температура на връщащата вода? Чудя се, дали не си запалил комина на камината, ако си я карал с 50°C на подаващата. Каква ти беше температурата на връщащата?
Filipst - помощник
На връщащата нямам термомметър и не съм я мерил. Комина го почиствам след края на сезона и до сега не съм го палил. Има яко налепи по ризата на камината. Демек ако котела държи мин 50-60 градуса тези налепи няма да ги има?

Тема "Отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: